Dubai’de hareketlilik devam ediyor
Dubai’de bulunan suç örgütü lideri Sedat Peker pazar günü kaldığı yerden alınarak bilinmeyen bir yere götürüldü. Uzun süre haber alınamayan Peker gece tekrar bırakıldı. Bu arada sürdürülen “istihbarat diplomasisinden” sonuç alınamadığı öğrenildi.
MOSSAD tarafından Balkanlardan Fas’a, oradan Birleşik Arap Emirlikleri’ne (Dubai) kaçırılan Sedat Peker burada “dokunulmaz” olarak bilinen bir otele yerleştirildi. Türkiye’den giden ekipler Sedat Peker’i adım adım izlerken, NATO zirvesine ve Erdoğan-Biden görüşmesine bir hafta kala Peker’den otelden çıkması ve başka bir yere gitmesi istendi. Bunda, Türkiye’den giden ekibin “güvenli” otele ulaşması, çatısından görüntüler çekmesi, sonrasında sahibiyle yaptığı ve Peker’i teslim etmeye yönelik baskılarının da etkili olmuş olabileceği bildirildi.
PAZAR GÜNÜ YAŞANANLAR
Kaldığı yerden ayrılarak başka bir otele geçen ve sık sık otel değiştiren Peker’e en son Grand Hyatt Dubai’de bir operasyon gerçekleştirildiği, ancak Peker’i koruyan ekibin bu operasyonu engellediği, Peker’in yeniden “güvenli” yere götürüldüğü öne sürüldü.
Bu gelişmeler sonrası pazar günü Sedat Peker’in, Birleşik Arap Emirlikleri istihbaratınca kaldığı yerden alındığı öğrenildi. Aydınlık’ın ulaştığı kaynaklar gelişmelerle ilgili olarak, “Peker, onun kaçışını organize edenlerin bilgisi dahilinde kaldığı yerden alındı. Yanına telefon ve başka hiçbir haberleşme aracı aldırılmadı. Ona eşlik edenler de panikledi. Bu durumu sosyal medyadan paylaştılar. Bu arada Türkiye’den giden bazı ekiplerle Birleşik Arap Emirlikleri istihbaratı, CIA, MOSSAD ve Dahlan’ın ekibi pazar günü öğleden sonra buluşarak pazarlığa başladılar. Buna ‘istihbarat diplomasisi’ de diyebilirsiniz. Görüşmeler akşam geç saatlere kadar sürdü. Ama sonuç alınamadı. Bu arada Peker tekrar ‘güvenli’ yerine götürüldü” dediler.
Öte yandan, Peker’i takip etmek için Dubai’de bulunan diğer ekiplerin de gelişmeleri yakından takip ettikleri iddia edildi.
Balkanlardan Fas’a, Fas’tan Dubai’ye kaçışın öyküsü : Mossad’ın elinde
Aydınlık, organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in Balkanlardan Fas’a, Fas’tan Birleşik Arap Emirlikleri’ne (Dubai) kaçış öyküsüne ulaştı. Peker’in kaçış organizasyonunda MOSSAD’ın başrolde olduğu öğrenildi.

Türkiye, Sedat Peker’in video kasetlerini konuşurken, Peker’in Balkan ülkelerinde dolaşması, oradan Fas’a, Fas’tan da Birleşik Arap Emirlikleri’ne nasıl gittiği de tartışılıyor. Peker bu yolculuğa ilişkin videolarında bazı bilgiler verse de, bu yolculuğun ayrıntılarına ilişkin çok sayıda senaryo da gündemde. Aydınlık, Sedat Peker’in Türkiye’den çıkışı, uzun süre Balkanlar’da sessizce işlerini yürütmesi, ABD’nin Türkiye operasyonunu hızlandırması sonrası Balkanlar’dan Fas’a, Fas’tan Birleşik Arap Emirlikleri’ne götürülmesinin ve orada video kasetlerle ortaya çıkma sürecinin ayrıntılarına ulaştı.
ABD’nin Türkiye planlarına, CIA’nın faaliyetlerine, İsrail gizli servisi MOSSAD Başkanı Yossi Cohen’in “İsrail için Türkiye İran’dan daha büyük tehdit” sözlerine dikkat çeken kaynaklar, Sedat Peker’in kaçış öyküsü ile ilgili şu bilgileri verdiler:
TÜRKİYE’NİN GÜCÜNÜ KIRMAK
“Peker bir dönem devlet içinde yer alan ekibin FETÖ ile birlikte tasfiyesiyle birlikte, tasfiye olan ekibin bir operasyonu olarak karşımıza çıkıyor. Terörle mücadelede Bakan Soylu’nun yoğun etkisi olduğu biliniyor. TSK yurt dışında etkin ama bu mücadelenin bir de yurt içindeki safhası var ki, bu da yurt dışındaki kadar önemli. Şimdi İsrail, Türkiye’nin gücünü kırmak için devrede. İsrail daha önce Irak’ta ve Suriye’de farklı şekillerde operasyonlar gerçekleştirdi.
her seferinde KURTarıldı
“Peker Balkanlarda gezindi durdu. İlgili istihbarat birimleri birçok kez hazırlık yaptı. Ama her seferinde FETÖ ile bağlantılı, İsrail istihbaratı ile bağlantılı bazı kritik koltuklarda oturan ekipler Peker’i kurtardı. Peker Balkanlar turunun ardından Fas’a kaçırıldı. Bu ülkede fazla dayanamadı.
Fas, İsrail’in Kuzey Afrika’daki örtülü operasyonları için 1956 yılından beri önemli bir merkez olarak kullanılıyor.
İSRAİL DEVREYE GİRDİ
“Ardından İsrail devreye girdi. Kaçırılmasındaki ilişkilerde Peker’in sağ kolu olarak bilinen M.Y.’nin eli var. Fas’tan Birleşik Arap Emirlikleri’ne geçiş sürecinde de, M.Y.’nin eski sevgilisi B.A. rol aldı. B.A’nın, İsrail istihbaratı ile ilişkileri çok iyi ve İsrail’e raportörlük yapıyor. B.A.’nın 1. derece yakın akrabasının da Dubai’de olduğu ve Peker’i karşılayanlar arasında yer aldığı belirlendi. Ankara’da oturan B.A.’nın gözlerden uzak olması onu dikkatlerden kaçırıyor.
ANGORA EVLERİ
“M.Y. ve B.A.’nın iki haftada bir Ankara’da Angora evlerinde birlikte iki veya üç gece geçirdikleri biliniyor. B.A.’nın İsrail için hazırladığı raporları için M.Y.’den özel bilgi aldığı konusunda istihbari bilgiler var. Yani B.A. aslında M.Y.’yi uzun yıllar kullandı. Ayrıca B.A. adlı şahsın daha önce Gezi Parkı eylemlerindeki bazı kışkırtıcı eylemlerde bulunduğu belirtildi. B.A.’nın, eylemleri barışçı gösteriler olmaktan çıkarmaya çalışarak, yakıp yıkma eylemlerini yönettiği, Ankara’daki ‘Çapuling’ grubunun liderliğini yaptığı biliniyor. Dubai’deki kaynaklar, aracıların Dubai ile ilgili süreçte yer almadığının altını çiziyor. Sadece geçişi sağlayıp başka bir ekibe devrini sağladığını söylüyorlar. Dubai ve İsrail arasındaki ilişkilerin en üst seviyede olması nedeniyle uzun zamandan bu yana İsrail algı operasyonlarında dünyanın en kritik merkezi Dubai’yi kullanıyorlar.”
PEKER’İN ELEMANLARINA OPERASYON
İstanbul merkezli iki ilde, Sedat Peker’in elebaşı olduğu organize suç örgütüne yönelik operasyonda gözaltına alınan üç şüpheliden biri tutuklandı.
İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince, yurt genelinde faaliyet gösteren ve “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak”, “nitelikli yağma”, “gasp”, “rüşvet”, “yaralama”, “tehdit” ile “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” gibi birçok suça karıştığı belirlenen, elebaşılığını Peker’in yaptığı suç örgütüne yönelik 28 Mayıs’ta, İstanbul ve Çanakkale’de düzenlenen operasyonda gözaltına alınan şüpheli Abdullah S., Ümit G. ve Ulaş B’nin emniyetteki işlemleri tamamlandı.
İşlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden Abdullah S. tutuklanırken Ümit G. adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Diğer şüpheli Ulaş B. ise savcılıktaki işlemlerinin ardından serbest kaldı.
SÜREÇ
Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce, 9 Nisan’da İstanbul merkezli 5 ilde düzenlenen operasyonda, haklarında gözaltı kararı bulunan 63 kişiden 56’sı yakalanmıştı.
Emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye sevk edilen zanlılardan 12’si tutuklanırken 7’si adli kontrol şartıyla 37’si ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.
Hakkında gözaltı kararı bulunan şüphelilerden birinin bu süreçte vefat ettiği öğrenildi.
Firari durumdaki 6 kişiden 3’ü 28 Mayıs’ta gözaltına alınırken, yurt dışında olduğu tespit edilen elebaşı Sedat Peker’in de aralarında bulunduğu 3 kişinin ise yakalanmasına çalışılıyor.
Sedat Peker yakalandı mı?
Sosyal medya Sedat Peker’in yakalandığına dair iddialarla hareketlendi. Suç örgütü lideri Sedat Peker yakalandı mı? İşte detaylar.

Sosyal medyada suç örgütü lideri Sedat Peker’in yakalandığı iddia edildi. Sedat Peker’in, Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) desteğiyle düzenlenen SAT timlerinin operasyonuyla Birleşik Arap Emirlikleri’nde kaldığı evde yakalandığı iddia edildi. Operasyonun Katar üzerinden İHA desteğiyle gerçekleştirildiği ileri sürüldü.
Aydınlık’ın ulaştığı güvenilir kaynaklar ellerinde şu an için böyle bir bilgi bulunmadığını söylediler.
‘PEKER’DEN 12.00’DEN BERİ HABER ALAMIYORUZ’
Suç örgütü lideri Sedar Peker’in Birleşik Arap Emirlikleri güvenlik güçlerinin davetiyle Türkiye saati ile 12.00’de bir yere gittiği ve henüz dönmediği iddia edildi.
Gazeteci Alişer Delek’in sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Peker’in ‘basın danışmanı’ Emre Olur ile görüştüğünü, Olur’un verdiği bilgiye göre Peker’in Dubai’de kaldığı konuta gelen Birleşik Arap Emirlikleri güvenlik güçlerinin davetiyle bir yere gittiğini ve henüz dönmediğini ifade etti. Yapılan paylaşıma göre BAE güvenlik güçleri Peker’in tek başına ve üzerine elektronik cihaz almadan gelmesini istemiş. Türkiye saati ile 12.00’de daveti kabul eden Peker’in saat 22.16 itibariyle henüz dönmediği, nerede olduğu ve ne zaman döneceğinin bilinmediği, gözaltına alınmış ya da öldürülmüş olmasından endişe duydukları aktarıldı.
SEDAT PEKER’DEN AÇIKLAMA
Suç örgütü lideri Sedat Peker, konutuna döndüğünü duyurdu. Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Peker, ailesinin yanına döndüğünü, BAE yetkilileriyle bir süre sohbet ettiğini ifade etti.
Sedat Peker’in, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarda şu ifadeler yer aldı:
“Kıymetli dostlarım, öğle saatlerinden itibaren kaldığım mekandan yetkililerle beraber ayrıldım. Şu an kaldığım mekana, ailemin yanına geri geldim. Hakkımdaki iddiaların yoğunluğu nedeniyle karşılıklı sohbette bulunduk.”
“Şahsım hakkında herhangi bir Interpol kararı olmadığı için, tüm herkes gibi ülkelerinde misafir olarak bulunduğumu söylediler. Hakkımda birçok suikast ihbarı olduğunu bana ilettiler, hepimizin bildiği gibi.”
“Ülkeden ayrılmamda veya ülkede kalmamda herhangi bir sorunun olmadığını da bana ilettiler. Aydınlık Gazetesi’nde yazan SAT timlerinin ve MİT timlerinin yaptığı operasyonla yakalandığım asla doğru değildir.”
“Zaten ben uluslararası hukuka göre aranan bir kişi değilim. Bu sebeple yüce devletimizin bana resmi bir operasyon düzenleyebilmesi de mümkün değildir. Her normal insana davrandıkları gibi bana da kibar bir şekilde davrandılar.”
AYDINLIK.COM.TR GYY’DEN AÇIKLAMA
Aydınlık.com.tr Genel Yayın Yönetmeni Beyhan Korkman sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla Sedat Peker’in açıklamalarına yanıt verdi. Korkman, “Sedat Peker’in söylediği iddianın sahibi biz değiliz. Aksine ” Aydınlık’ın ulaştığı güvenilir kaynaklar ellerinde şu an için böyle bir bilgi bulunmadığını söylediler.” diyerek kaynaklarımızdan haberi doğrulatamadığımızı yazdık. ” ifadelerini kullandı.
İLKER YÜCEL: ‘PEKER’İN BUNLARLA İLGİLİ KONUŞMASINI BEKLİYORUZ’
Aydınlık Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İlker Yücel, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Haberlerimizde Sedat Peker’in iddia ettiği gibi böyle bir cümle bulunmuyor.
Peker’le ilgili haberlerimiz aşağıda.
Bunlarla ilgili konuşmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.