• YOLSUZLUK DOSYASI : Milyonluk santral uçuş bölgesinde çıktı
  • Yayın Tarihi : 25 Mayıs 2017 Perşembe
  • Kategori : YOLSUZLUK & USULSÜZLÜK


Milyonluk santral uçuş bölgesinde çıktı

ERK ACARER erkacarer@birgun.net

Amasya’ya yapılması planlanan rüzgâr santralı projesi fiyasko ile sonuçlandı. Yandaş vurgun yaparken, 1.5 milyon avro çöpe gitti. Amasya İl Özel İdaresi tarafından şehre 60 kilometre uzaklıktaki Merzifon Kayadüzü köyüne bir rüzgâr santralı kurulması planlandı. Ancak projede, ‘bir an önce rant sağlamak niyetiyle’ acele edildi. Uygun olduğuna karar verilen bölge için ruhsat bile alınmadan proje tamamlanmak istendi.

1 KW’lik rüzgâr santralının devlete maliyeti ve dolayısıyla halkın cebine yansıması bir servete mal oldu. 2016 yılının 12. ayında tribün Hollanda’dan satın alındı. Santralın yapılacağı alana 3 bin beş yüz metreküp beton döküldü. 400 ton demir satın alındı. Ne var ki bu işler tamamlandıktan sonra santralın kurulacağı yerin uçuş sahasında olduğu anlaşıldı.

Ruhsatsız alanın, uçuş bölgesinde olduğu anlaşılınca, projeden vazgeçildi. Rüzgâr tribünü götürülüp Yeniçeltek kömür işletmesi alanına bırakıldı. Yine yapılacağı yer de, beton dökülmüş hali ve satın alınan 400 ton demirle öylece bırakıldı. 

Müdürden yeğenine kıyak

Santralın kurulması göreviyle başından beri Amasya İl Özel İdaresi Sekreteri Faruk Aykutlu ilgilendi. Özel İdarede 4 mühendis çalıştırılırken, proje kapsamında onlara görev verilmedi. Sekreter Aykutlu; üniversiteden yeni mezun olan yeğenini elektrik mühendisi olarak belediyeye aldırdı ve ona danışmanlık ücreti olarak 150 bin TL ödedi.