• USULSÜZLÜK DOSYASI /// FATMA SİBEL YÜKSEK : Yılmaz Özdil'in villacığı
  • Yayın Tarihi : 29 Mayıs 2020 Cuma
  • Kategori : YOLSUZLUK & USULSÜZLÜK & STOKÇULUK & VURGUNCULUK & RÜŞVET (İDDİALAR)

FATMA SİBEL YÜKSEK : Yılmaz Özdil'in villacığı

 -Bitez Aktur Sitesi'ndeki villa kaçak mı?

 -İnşaat ruhsatı ve tadilat ruhsatını kimler, neden verdi?

-Özdil'in villayı satın almasından üç ay sonra nasıl ve neden kullanma ruhsatı verildi? 

-Dönemin Belediye İmar Müdürü Gamze Esedoğlu, Gürsel Tekin'in akrabası mı?

-Binadaki kaçaklara rağmen yapı kayıt belgesi kim tarafından düzenlendi?

-Villanın gerçek değeri ne?

(ÖZEL)

AKP'ye muhalif çevrelerde büyük bir okur kitlesine ve desteğe sahip olan, daha önce de Atatürk ile ilgili yazdığı kitapla da tartışılan Sözcü Gazetesi yazarı Yılmaz Özdil, şimdi de Bodrum'da yasaya aykırı lüks  bir villanın sahibi olmakla suçlanıyor. Suçlamanın sahibi,muhalif kesim ve isimler üzerinde daha önce pek çok gerçek dışı haberle itibar infazı yapan Sabah grubu olunca; iki taraf da  haberin doğru veya yanlış olması ile ilgilenmeyip kendi mahallesinin barikatı arkasında saf tutuyor. Gerçeğin ortaya çıkarılması ise nasılsa artık kimsenin umurunda değil. Herkes, kucağına hazır bırakılan bilgilerle karşı tarafa kendi mevzisinden ateş ediyor.

Ben, hiç bir kuruma bağlı çalışmayan, maddi karşılığı olmaksızın yıllardır evden gazetecilik yapan "pijamalı gazeteciler" sınıfına mensup biriyim; dolayısıyla üst düzey kaynaklara ve Yılmaz Özdil'e ulaşıp bilgileri derinleştirme şansım yok. "Üst düzey kaynakları anladık ama Yılmaz Özdil'e neden ulaşamıyorsun, meslektaş değil misiniz?" diye soranlar olabilir. Bunun cevabını hemen vereyim: Yılmaz Özdil de bir "üst düzeydir". Herkesi "gazeteci" saymaz. İnsanların çoğuna selam vermez, telefonlarına zinhar çıkmaz. "İnanmam" diyenler deneyebilir.

Haliyle ben de olayı bir uzmana sordum. Doğma büyüme Bodrumlu, yarımadayı avucunun içi gibi bilen, yerel yönetimlerde inisiyatif almış ve kendisi de bir yerel yönetim ve şehir planlama uzmanı olan aile dostumuz Cevat Salih Sevinç'i aradım. Kendisi de benim gibi bir muhalefet seçmenidir ve AKP iktidarının icraatlarından yaka silkmiş bir vatandaşımızdır.

Salih Bey'in sorularıma verdiği cevaplar şöyle:

-Salih Bey, siz Sabah grubu gazetelerinde yayımlanan haberi nasıl değerlendiriyorsunuz? Yılmaz Özdil'in sahip olduğu yazlık imar yasasına aykırı mı?

-Ben Yılmaz Özdil  ile ilgili haberin yanlış temele oturtulduğunu, dolayısıyla konuyu araştırırken amacın kimsenin ismini yanlış yere karalamamak, gerçeği ortaya çıkarmak olması gerektiğini  düşünüyorum.

-Sabah gazetesinin haberi nasıl bir yanlış temel üzerinde oturuyor? 

-Haberde ticari alanın  konuta çevrildiği iddia ediliyor ki normal bir parselde sakınca yoksa bu yapılabilir. 

-Yani yasa ihlali söz konusu değil mi?

-Hayır, olay İmar Kanunu değil, Kıyı Kanunu açısından ele alınırsa farklılaşır.

-Nasıl?

-Kıyı alanında ticari alan bile söz konusu olamaz. Bodrum Belediyesi'nin açıklamasından yola çıkarsak sonuca kolayca ulaşırız gibime geliyor.  Belediye Başkanlığı Yapı Kontrol Müdürlüğü'nün açıklamasına göre parselasyon uygulamasında bir hata yok parselin yeri kaydırılmamış. 

-Yani ortada denize doğru kaydırılmış bir villa yok?

-İmar Kanunu'na göre yok ama 1990 tarihli 3621 sayılı Kıyı Kanunu'na göre var. Bu kanun  bağlayıcıdır ve imar planı da özel yerlerde Kıyı Kanunu'na uymak zorundadır. 

-Peki Kıyı Kanunu'na aykırı olan nedir?

-Söz konusu parsel kıyı kenar çizgisine göre ilk 50 metre içindedir. En ufak bir yapılaşmayı bırakın buraya çivi çakılamaz, çit bile çekilemez. Şimdi bu kanunun bu amir hükmü ortada iken, bu parsel alanı imar planında park olarak görünüyorken, siz belediye olarak Şubat 2008 'de buraya nasıl ticari olarak inşaat ruhsatı verdiniz? Yetmedi, belediyeler değiştiği halde iki yılda bir nasıl ve neden yenilediniz?

-Bu durumda inşaat ruhsatı  Yılmaz Özdil'in satın almasından 9 yıl önce verilmiş. Peki tadilat ruhsatı ne zaman verilmiş?

 -Şubat 2016'da da Mehmet Kocadon döneminde İmar Müdürü Gamze Esedoğlu tarafından verilmiş.

-Yani Özdil'in mülkü satın almasından bir yıl önce?

-Öyle. Yapıyı iki bağımsız bölüme çıkarmışlar ve 20 m2 artırmışlar .Yine aynı dönem Belediye Başkanı Kocadon ve İmar Müdürü Gamze Esedoğlu'nun imzasıyla 10.08.2017 de buraya kullanma ruhsatı verilmiş. 

-Kullanma ruhsatı bina Yılmaz Özdil'in mülkiyetien geçtikten sonra mı verilmiş?

-Evet. Özdiller, kaçak yapıyı 2 Mayıs 2017'de satın alıyor, Belediye ise kullanma ruhsatını 10 Ağustos 2017'de veriyor.

-Yani Özdil, kullanma ruhsatı olmayan bir yapıyı satın alıyor ve üç ay sonra da kullanma ruhsatı çıkıyor. Peki Özdil'in ruhsat yokluğundan haberi olmayabilir mi?

-Olmaması gerekir. Siz bir ev alırken yasal durumunu enine boyuna araştırmaz mısınız?

-Peki, o dönemin Bodrum Belediyesi bunu neden yapıyor sizce? Yılmaz Özdil'in satın almasını mı beklemişler? Yoksa Özdil'e "Gel sen şurayı satın al, mevzuatı arkadan getiririz" mi demişler? Neden?

-Bunu ben bilemem. Bu ruhsatı nasıl verdiler? Büyük bir popülerliğe sahip olan Yılmaz Özdil'i çok mu seviyorlardı?  Bina hem Kıyı Kanunu'na, hem İmar Kanunu'na aykırı hem de alınan inşaat ruhsatındaki ekli projeye uygun değil... Gelelim yapı kayıt belgesinin düzenlemesine. Binadaki kaçakları 10.08.2018 de Gamze Esedoğlu görmedi mi de imzaladı yoksa o şekilde mi onayladı bilmiyoruz. Veya Projeye uygun da Kaçak kısımları Özdiller  kullanma ruhsat tarihi olan 10.08.2017 ile imar barışının kapsadığı yapıların bitiş tarihine kadar mı yaptı onu artık Google'dan görüntü alarak Muğla Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü çözecek. Yılmaz Özdil'in de suçu varsa böylece ortaya çıkacak.

-Benim yaptığım araştırmaya göre Özdil'in tartışmaya konu olan bu mülkü Bitez'deki Aktur sitesinde. Beş adet mavi bayraklı plajı olan lüks bir site olduğunu biliyorum. Sizce Sabah gazetesinin iddia ettiği gibi bu mülkün değeri 40-50 milyon lira mı?

-Ben emlak uzmanı değilim, kesin bir fiyat söyleyemem ama değerli bir mülk olduğu muhakkak.

-Hürriyetemlak ve sahibinden.com'da  yaptığım taramaya göre bu sitedeki villalar 2.500.000 ile 40.000.000 lira arasında değişiyor. Bir de mavi bayraklı beş adet plaja nasıl sahip olabiliyor bir site? Bu Kıyı Kanunu'na aykırı değil mi?

 -Dediğim gibi fiyatlar hakkında net bir bilgim yok ama Aktur Sitesi'ndeki villalar söylediğiniz rakamlara gider. 1978 yılında yapılmış Bodrum'un ilk sitesidir ve konumu oldukça değerlidir. Plajlar tabii ki Kıyı Kanunu'na aykırı. Biraz izole bir bölge olduğu için fiili durum yaratmışlar, siz gitseniz o plajlara giremezsiniz. Karşınıza site güvenliği çıkar.

-Cevat Bey çok teşekkür ederim.

-Ben teşekkür ederim

DİPNOT 1- Özdil'in villasına mevzuata uygun olmadığı halde ruhsat veren, dönemin Belediye İmar Müdürü Gamze Esedoğlu'nun Gürsel Tekin'in akrabası olduğu iddiası var.

DİPNOT 2-Yılmaz Özdil'in iddialar hakkındaki açıklamasını okudum. Bilgiden çok hamaset yer aldığı için bu yazı içerisinde değerlendirmeyi yararsız buldum.