• YOLSUZLUK DOSYASI /// Murat AĞIREL : Tüyü bitmemiş yetim hakkı yiyenlerin peşinde olacağım !!!
  • Yayın Tarihi : 15 Ağustos 2019 Perşembe
  • Kategori : YOLSUZLUK & USULSÜZLÜK & STOKÇULUK & VURGUNCULUK (İDDİALAR)

Murat AĞIREL : Tüyü bitmemiş yetim hakkı yiyenlerin peşinde olacağım !!!

LİNK : https://www.yenicaggazetesi.com.tr/tuyu-bitmemis-yetim-hakki-yiyenlerin-pesinde-olacagim-52913yy.htm 

E-POSTA : murat.agirel@hotmail.com

14 Ağustos 2019

Bu ülkede yolsuzluk yazıları yazmak veya genel anlamda eleştirel yazı yazmak artık çok zor bir hal almaya başladı. Günlerce araştırıp belgelere dayandırıp yazı yazıyorum sonra içerisinde bulunan birkaç kelime hakaret içermediği halde yazınızın içeriğinin engellenmesine sebebiyet veriyor. Sizlere aktardığım yazılarım günlerce yaptığım araştırmalar neticesinde ulaştığım bilgilerdir. Tamamı belgelere dayanıyor ve çok ciddi emek barındırıyor.

Bir hukuk devletinde bu tür yolsuzluk haberleri sonrasında Cumhuriyet Savcısı yazıyı ihbar kabul eder soruşturma başlatır, yazandan bilgileri ister. Ne yazık ki ülkemizde ise durum çok enteresan bir hal almış durumda.

Neden bunları anlatıyorum?

Sizlere daha önce aktardığım dört yazım hakkında iki tekzip ve iki erişime engellenme kararı gönderildi gazeteye.. Tekzip metinleri yazdığım yazı ile alakalı bile değil. Mesela Platform adlı firma hakkında yazdığım yazı.

2011-2018 yılları arasında İBB tam 2.3 milyar TL ilk araç kiralama işi yapmış. Bu kiralama işleminin 1 milyar TL tutarındaki kısmını Platform adlı firma gerçekleştirmiş. Ticaret sicil gazetesindeki sahipleri Adem Altunsoy, Mehmet Altunsoy ve Yılmaz Aytaş gözüküyor.

Adem Altunsoy kim?

Yeni Şafak gazetesi, Kanal24 gibi kurumların sahibi olan Nuri Albayrak'ın damadı. Hatta çiftin nikah şahitliğini Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Numan Kurtulmuş yapmıştı.

Şimdi ben bu yazının içinde kamuoyuna şahsi kanaatim olarak yapılan, fuzuli olduğunu düşündüğüm harcamaları anlatıyorum. Tüm ihalelerin yüzde 50'sini bir firmanın almasını da haliyle sorguluyorum.

Söz konusu firmadan bir açıklama var mı?

Yok!

Tekzip var mı?

Yok!

Yalanlama var mı?

Yok!

Gazeteye tekzibi gönderen kim?

Albayrak grubu…

Saygın bir firma olduklarından bahsediyor. Amacım firmalara zarar vermek değil kişilerin siyasi yakınlarını kullanarak ayrıcalık veya haksız kazanç var mı yok mu sorgulamaktır. Bir gazetecinin başka ne gibi bir görevi olabilir ki?

Gelelim erişime engelleme kararına.

İstanbul Anadolu 4. Sulh Ceza Hakimliği, 09 Ağustos 2019 tarihli "internet erişim engelleme" kararı göndermiş gazeteye. Erişim engelini isteyen kişi Sayın Cumhurbaşkanı'nın oğlu Necmeddin Bilal Erdoğan. Erişime engelleme nedeni "kişilik haklarının engellenmesi."

Kararı okuduğumda "hadi canım" dedim. Çünkü ben ne yazdığımı biliyorum. Bilal Erdoğan ile ilgili olan kısım ihaleleri alan M. Raif İnan isimli şahsın Kartal İmam Hatip Lisesinde Bilal Erdoğan ile birlikte okuması aynı zamanda yine Erdoğan'ın kurucusu olduğu Kartal İmam Hatip Mezunları Derneği'nde yönetici pozisyonunda bulunmasıdır.

Evet, Necmeddin Bilal Erdoğan ile ilgili kısım sadece bu kadar. Bu satırlarda nasıl oluyor da kişilik hakları engellenmiş oluyor?

Gazetecinin, kamuoyunu ilgilendiren konularda bilgi verme ve aydınlatma görevi vardır. Bu görevi yerine getirirken bilgi edinme, yayma eleştirme, yorumlama haklarını kullandığı Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 10. maddesi, Anayasanın 28. maddesi ve 5651 sayılı yasa hükümleri ile güvence altına alınmıştır.

Yazı içerisinde sadece Bilal Erdoğan için değil hiç kimse için aşağılayıcı ve küçük düşürücü bir yazım dili kullanmadım, kullanmam da .

Bu erişim engeli kararına saygı duyuyorum ancak kararın doğru olmadığını düşünüyorum. Yazımın asıl içeriği İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştirakinin bir iş insanına sağladığı ayrıcalıklar ve verdiği işlerdeki şaibeli durumlardır.Yazıda ismi geçen M. Raif İnan telefonlar edip yazımı engellemeye çalışacağına bana dava açsın. Tek tek bütün ihaleleri ve hatta tespit edemediğim ihaleleri de mahkeme kanalı ile tüm Türk halkı ile birlikte öğrenmiş oluruz.

Aslında mesele yazıda yazılanların okunmasını, o bilgilerin yayılmasını engellemek.

Yazıda…

PlanB organizasyon ve sahibi M. Raif İnan. Kendisi Cumhurbaşkanının oğlu Necmeddin Bilal Erdoğan ile birlikte okudu. Kartal İmam Hatip Mezunu. Yine Bilal Erdoğan'ın kurduğu şu anda da Mütevelli Heyetinde bulunduğu Kartal Eğitim Vakfı Mütevelli heyetinde de yer alıyor. Vakfın Yönetim Kurulu Başkanlığını ise yine Bilal Erdoğan'ın Kartal İmam Hatip okulundan arkadaşı TRT Genel Müdürü İbrahim Eren yapıyor...

Bunlardan bahsediyordum.

"Ne var bunda" diyebilirsiniz!

Açıklayayım hemen.

M. Raif İnan'ın sahibi olduğu A23 Medya ve Yapım Hizm. A.Ş. Bu ismi nereden tanıyoruz? Hani TRT de yayınlanan Vuslat dizisi var. Hah işte onun yapımcısı.

Tabii ki bu kadar değil. M. Raif İnan mutlaka başarılı bir iş adamıdır. Ancak bu şekilde bağlantıları olan kişilerin devlet kurumlarından aldıkları ihaleleri araştırınca hiç şaşmıyor. Hepsi illaki birçok ihaleyi almış oluyor. Daha önce M. Raif İnan'ın almış olduğu bir ihaleyi yazmıştım hatırlayalım.

İBB Destek Hizmetleri Şube Müdürlüğü (2018/562797 ihale kayıt numarası ile) "İstanbul Geneli Muhtelif Organizasyonlar ile tanıtım duyuru çalışmaları ve baskılı işlerin hizmet alım işi"ni (13.12.2018 tarihinde) ihale etti. İşin içeriği; tanıtım ve promosyon hizmetleri ile sergi, fuar ve kongre organizasyon hizmetleri…

Bedeli tam 181 milyon TL. Belediyenin ihalelerini Belediye iştirakleri alıyor ve alt taşeron firmalara dağıtıyor. Bizler iş alan o firma isimlerini görmek için resmen dedektif gibi çalışmak zorunda kalıyoruz. Çünkü yetkililer bu konuda bilgi vermiyorlar. Raif İnan'ın sahibi olduğu PlanB Organizasyon da bu iş için Kültür A.Ş. Bin taşeronu konumunda. İhale detaylarında da bu bilgiler yok.

Mesela "Kadın ve Adalet Zirvesi Organizasyon" işi, ihalesi yapılmış. İhaleyi yine pazarlık usulü almış firma. Aslında organizasyonu KADEM yapıyor. İhaleyi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yapıyor.

KADEM?

Sayın Cumhurbaşkanının kızı Sümeyye Erdoğan Bayraktar'ın Başkan Yardımcısı olarak görev yaptığı Kadın ve Demokrasi Derneği.

Sonuç olarak…

PlanB'nin sahibi M. Raif İnan, Cumhurbaşkanının oğlu ile aynı İmam Hatipten mezun, aynı vakıfta çalışıyorlar ve işlerin tamamı da İBB'den alınıyor.

Ne güzel "tesadüf" değil mi?

Tabii ki her iş insanı, sahibi olduğu firması ile ihaleye girer ve işi alıp yapabilir. Buna sözüm yok. Ancak benim sizlere aktarmak istediğim durum farklı. Anlatmak istediğim Kültür A.Ş.'nin adrese teslim ihaleleri ve bu beş firmaya tanınan ayrıcalıklar.

Ama PlanB organizasyon, -alt taşeron olarak aldığı ihaleler hariç- yüzde 98'i İBB iştiraki Kültür A.Ş. olmak üzere toplamda 60'tan fazla ihale almış ve tamamının toplamı 300 milyon TL'den fazla!

Sonuç olarak…

Kim rahatsız olur ise olsun.

Ben yazmaya, sorgulamaya, sorgulatmaya devam edeceğim.

Seçim zamanlarında "tüyü bitmemiş yetim hakkı" her siyasetçinin diline pelesenk oluyor ya hani ben de tam onu sorguluyorum işte.

Nüfus ticareti yapan, siyasi bağlantıları ya da cemaat, tarikat bağlantıları ile yurttaşların alın teri ile kazandıkları vergileri, nerelere ve kimlere harcandığını sorguluyorum. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını yiyen her kim var ise ortaya çıkarmaya devam edeceğim.