• YOILSUZLUK DOSYASI : ATATÜRK DEVRİNDE HESAP NASIL SORULUR BAZILARI GÖRSÜNLER /// BİR KURUŞLUK HESAP (SABİHA GÖKÇEN'İN ANILARINDAN)
  • Yayın Tarihi : 31 Ağustos 2019 Cumartesi
  • Kategori : YOLSUZLUK & USULSÜZLÜK & STOKÇULUK & VURGUNCULUK (İDDİALAR)

ÖZEL BÜRO NOTU : ŞİMDİ BAZI ÜYELERİMİZ BİZE ARA ARA MESAJ ATIYOR VE DİYOR Kİ “NEDEN BU KADAR ÇOK YOLSUZLUK & USULSÜZLÜK HABERİ PAYLAŞIYORSUNUZ. ÜLKENİN DAHA MÜHİM PROBLEMLERİ VAR. ONLARI YAZIN”. ONLARA ŞÖYLE CEVAP VERELİM. O MÜHİM DEDİĞİNİZ MESELELERİ ZATEN HERGÜN ONLARCA OLARAK PAYLAŞIYORUZ. AMA BAZI ÜYELERİMİZ ANLAŞILAN YOLSUZLUKLARI VE USÜLSÜZLÜKLERİ MİLLİ MESELE OLARAK GÖRMÜYOR. ONLARA GÖRE ÜLKEDE BÖYLE BİR SORUN YOK. BELEDİYELERDEN VAKIFLARA, DERNEKLERE AKITILAN PARALARI YOK SAYALIM, ŞİRKETİNE GÖRE İHALE DÜZENLEYEN KURUMLARI GÖRMEYELİM, TARİKATLERİN ONAYI İLE VERİLEN PEŞKEŞ İHALELERİ DE BİR KALEM GEÇELİM, E BİZ O ZAMAN BUNLARI YOK SAYARSAK TABİKİ ÜLKEYİ GÜLLÜK GÜLİSTANLIK ZANNEDERİZ. HIRSIZ KARŞIDAN OLUNCA HIRSIZ DA BİZDEN OLUNCA BAŞKA BİR ŞEY Mİ ? İŞTE BİZDEKİ SORUN BU. ADAMLAR HER TÜRLÜ YOLSUZLUK-USULSÜZLÜĞÜ YAPIYOR AMA SAKALI VAR, CUMAYA GİDİYOR, FİLANCA TARİKATIN ADAMI DİYE YAPTIKLARINI YANINA BIRAKALIM. YAZMAYALIM. OSMANLI’DA BÖYLE YIKILDI. SENDEN BENDEN DİYE İKİLİK BAŞLAYINCA RÜŞVET VE YOLSUZLUK ALDI BAŞINA GİTTİ. KOSKOCA 1,000 YILLIK OSMANLI ATATÜRK OLMASAYDI KONYA OVASINA KADAR GERİLEYECEKTİ. ŞİMDİ ATATÜRK’Ü BEĞENMEYENLER AŞAĞIDA Kİ TAVRI İBRET İLE OKUSUNLAR. O ZAMANLAR BU İŞLER NASILDI, İYİCE GÖRSÜNLER. 

SABİHA GÖKÇEN ANLATIYOR : BİR KURUŞLUK HESAP

Kahveden sonra Atatürk soruyor: - Hayrola İsmet?.. Sende bir fevkaladelik var bugün... Ne oldu?.. Neye sinirlendin?

- Türk Hava Kurumu'nun toplantısı vardı da...

- Eee, ne olmuş varsa?

- Fuat beyi (THK Başkanı) epey terlettim... İstifaya falan kalktı.

- Çalışkan çocuktur Fuat... Kurumu da iyi yönetiyor.

- Bunlara bir diyeceğim yok... Fakat canımı sıkan bir şey oldu.

- Neymiş o?

- Hesaplarda bir kuruş oynuyor.

- Bir kuruş.

*

İnönü:

- Daha önceki toplantıda dikkatimi çekmişti... Bu bir kuruşun nereye gittiğini öğrensinler diye talimat vermiştim. Bulamamışlar... Fuat beyin hassasiyetini anlıyorum... Ama milletimiz ondan daha hassastır... Verdiği paranın nereye gittiğini mutlaka bilmek ister... İstifa bu gibi hallerde en kolay çıkar yoldur... Ama kimseyi rahatlatmaz... Hatta söylentilere bile sebep olur.

*

Atatürk:

- Demek mesele bu... Bir kuruşun hesabı seni bu kadar üzdü... Haklısın... Kırk para (bir kuruş) günün birinde 40 lira, 40 lira da 400 lira olur... Bu da giderek büyür halkın ağzında... Cumhuriyet'i kurarken böyle bir kuruşlara çok ihtiyacımız oldu.. Peki ne yaptın sonunda?

*

İnönü:

- Memurları seferber ettim... Ve bir kuruşun yanlışlıkla başka bir hesaba geçirildiğini bulup, çıkarttırdım... Bizim milletimiz cömerttir, elindekini, avucundakini verir... Ama verdiğinin doğru, dürüst yerlere harcandığını görmek ister... Buna inanmak ister.

Sabiha Gökçen anılarından.