• USULSÜZLÜK DOSYASI : Kamu parasıyla eşine ıstakoz ve şampanya ısmarlayan Fransa Çevre Bakanı istifa etti
  • Yayın Tarihi : 17 Ağustos 2019 Cumartesi
  • Kategori : YOLSUZLUK & USULSÜZLÜK & STOKÇULUK & VURGUNCULUK (İDDİALAR)

ÖZEL BÜRO NOTU : İŞTE MEDYANIN GÜCÜ. DEMOKRATİK ÜLKELERDE EĞER MEDYA DEVLET TARAFINDAN MANİPÜLE EDİLMEZ İSE MEDYANIN BİRİNCİ GÖREVİ DEVLET KAYNAKLARINI PEŞKEŞE KARŞI KORUYUP KOLLAMAKTIR VE BU KONUDAKİ OLUMSUZ TASARRUFLARI İFŞA EDEREK HÜKÜMET ÜZERİNDE SEÇMEN BASKISI KURMAKTIR. AMA BU DEDİĞİMİZ ŞEY TÜRKİYE GİBİ SÖZDE BASIN KURUMLARININ OLDUĞU BİR ÜLKE İÇİN GEÇERLİ DEĞİL ELBETTE. ÇÜNKÜ MEDYANIN EN ÖNEMLİ GAZETELERİ, TELEVİZYONLARI, DERGİLERİ BİZATİHİ HÜKÜMETİN BANKALARINDAN 3-5 PUANLIK KIYAK FAİZ KULLANDIRILMAK SURETİYLE HÜKÜMET YANDAŞI İŞ ADAMLARINA KURDURULDU. Kİ BUNLAR ULUSAL MEDYANIN % 85’İNE TEKABÜL EDİYOR. GERİDE KALAN MEDYA ULUSALCILAR, BİR TAKIM SOL GRUPLAR, HÜKÜMETE DİREK DESTEK VEREN GÖRÜNTÜSÜNDE OLMADAN EL ALTINDAN HÜKÜMETE DESTEK VEREN HOLDİNGLER, BİR KISIM DİNCİ MEDYA OLARAK SIRALANIYOR. BUNLAR DA TOPU TOPU % 15 CİVARI. HAL BÖYLE OLUNCA HANGİ MEDYA ÇIKACAK TA HÜKÜMETİN YOLSUZLUĞUNU İFŞA EDECEK ? TAM TERSİNE HASBELKADER BİR YOLSUZLUK HABERİ YAYINLANSA HÜKÜMET MEDYASININ İLK İCRAATI O MEDYAYI TOPA TUTMAK, SAVCILARA HEDEF GÖSTERMEK VE HABERİN YAYININI ENGELLEMEK. BÖYLE BİR ÜLKEDE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ HAK GETİRE. DURUM BÖYLE OLUNCA DA BAKARACA-MAKARACI ADI YOLSUZLUĞA KARIŞMIŞ BAKANLARA, 800 BİN DOLARLIK RÜŞVET SAAT KULLANAN BAKANLARA DOKUNULAMIYOR. HERKESİN ELİNDE BİRBİRİ ALEYHİNE KULLANILACAK BOLCA MALZEME VAR. ŞANTAJ MALZEMESİ. KİM KAFASINI KALDIRIRSA BU MALZEMELER MEDYADA YAYINLANIYOR. BÖYLE BİR ÜLKEDE KİM GAZETECİ OLMAK İSTER Kİ ?

Kamu parasıyla eşine ıstakoz ve şampanya ısmarlayan Fransa Çevre Bakanı istifa etti 

Parlamento başkanı olarak görev yaptığı dönemde halkın vergileri ile pahalı yemekler yiyip, kamu kaynaklarını kötüye kullanmakla suçlanan Fransa Çevre Bakanı Francois de Rugy görevinden istifa etti. Hükümetin Başbakan Edouard Philippe’ten sonra iki numarası olarak kabul edilen ve Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a yakınlığı ile de bilinen de Rugy, medya lincine maruz kaldığı için bu kararı almak zorunda kaldığını söyledi.

Mediapart adlı bir yayın kuruluşu birkaç hafta önce, de Rugy’nin 2017-2018 arasındaki parlamento başkanlığı döneminde gazeteci eşi ile meclis başkanının konutu olan Hotel de Lassay’de ıstakoz yiyip şampanya içerken çekilmiş görüntülerini yayınlamıştı. Mediapart, Sevgililer Günü’ndeki bu yemeğin parasının meclis bütçesinden çıktığına dair kanıtı da okurları ile paylaşmış ve de Rugy’nin diğer pahalı yemek davetlerini de sıralamıştı. De Rugy ise kendisini, ıstakoza alerjik olduğunu ve zaten şampanyayı da sevmediğini söyleyerek savunmaya çalışmış ancak hakkındaki iddiaların ardı arkası kesilmemişti. De Rugy aynı dönemde dar gelirlilere tahsis edilmek için ayrılmış bir konutu da yazlık olarak kullanmakla suçlanıyor.