• USULSÜZLÜK DOSYASI : GENEL MÜDÜRÜN BALDIZI SINAVA GİRMEDEN İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ OLDU !!!
  • Yayın Tarihi : 15 Ağustos 2019 Perşembe
  • Kategori : YOLSUZLUK & USULSÜZLÜK & STOKÇULUK & VURGUNCULUK (İDDİALAR)

GENEL MÜDÜRÜN BALDIZI SINAVA GİRMEDEN İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ OLDU !!!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un liyakat vurgusuna rağmen bakanlıktan usulsüz atama iddiaları gelmeye devam ediyor. 

08 Ağustos 2019 Perşembe 10:23

Sancaktepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne geçen ay atanan Hale Bağce Özbaş’ın görevine bakanlıkta genel müdür olan eniştesi eski AKP’li Samandıra Belediye Başkanı Yusuf Büyük’ün yardımıyla sınavlara ve mülakatlara girmeden atandığı iddia edildi. Büyük’ün bakanlıktaki konumunu kullanarak başka atamalarda torpil yaptığı da iddialar arasında. Özbaş sınav yoluyla değil doğrudan bakanlık tarafından atandığını doğrularken usulsüzlük iddialarını ise yalanladı.

Öğretmen Baldız Özbaş 2014 yılında Sancaktepe Anadolu Lisesi’ne müdür yardımcısı olarak atandı. Burada yaklaşık 1.5 sene görevini yürüten Özbaş daha sonra 2016 yılında yine Sancaktepe’de bulunan Rabia Kız Anadolu Lisesi’ne müdür olarak atandı. Özbaş 6 ay gibi kısa bir müdürlük görevinin ardından ise bakanlığa bağlı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’ne şube müdürü olarak atandı.

Burada 1 ay bile görev yapmayan Özbaş ilçe milli eğitim müdürlüğü için gerekli 2 yıl görev süresini doldurmak üzere Sancaktepe’de şube müdürü olarak görevlendirildi. 2 yılın hemen sonunda ise ilçe milli eğitim müdürü yapıldı. Enişte Büyük’ün baldız Özbaş için Sancaktepe’de öncelikli şube müdürlüğü normunu artırarak atamada usulsüzlük yaptığı iddia ediliyor.

Sınav ve mülakat yok

Cumhuriyet’ten Tuğba Özer’e konuşan Özbaş Yusuf Büyük’ün baldızı olduğunu doğrulayarak “Ben 20 yıldır bu ilçede görev yapıyorum. Ben devlet memuruyum. Şu anda da ilçe milli eğitim müdürlüğüne atanmadım. Görevlendirme üzerine çalışıyorum. İddialar doğru değil şube müdürü olmak için sadece sınavlara girme şartı yok. Şube müdürü olmanın farklı yolları var ve usulsüz değil. Biz belli kurallar çerçevesinde hiçbir usulsüzlük yapılmadan atandık. Bakan onayıyla. Ben şu anda da ilçe milli eğitim müdürlüğü görevini vekâleten yürütüyorum. Bu iddiaları ortaya atanların art niyetli insanlar olduklarını düşünüyorum. Benim atanma şeklimde hiçbir sıkıntı yok. Usulsüzlük denilen şey neyse mahkeme yolu açıktır. Bizim şu an kurumumuzda 3 şube müdürümüz benim atandığım şekilde atanmıştır. İstanbul genelinde de bu yüzde 40 civarıdır. Yani bunun yüzde 60’ı sınavdır” dedi. Atama süreleri arasındaki kısalığı sorduğumuz Özbaş “Bu süreler normal. Meslek hayatımda 20. yılımdayım. Bunun belli bir süre kısıtlaması yok” diye konuştu.

"İstisnayı olağan hale getirdiler"

Eğitim İş Başkanı Orhan Yıldırım “Mevzuatta bakanlığa verilen yetki çok istisnai zamanlar ve durumlar için geçerlidir. Bu istisnai şartlar; çok yetkin alanında uzman uluslararası deneyimi olanlar için geçerlidir. Yoksa eş dost akraba yeğen amcasının oğlu gibi sıradan herhangi bir becerisi olmayan kişilerin birilerinin hakkı yenilerek o koltuğa getirilmesi için yapılmamıştır. Ne yazık ki AKP dönemindeki Milli Eğitim Bakanları istisna durumunda uygulanması gereken yetkiyi olağan hale getirerek istedikleri torpilli kişileri istedikleri zaman istedikleri yere atama yoluna gitmişlerdir” dedi.

LİNK : https://www.habererk.com/egitim/genel-mudurun-baldizi-sinava-girmeden-ilce-milli-egitim-muduru-oldu-h112547.html