Orhan UĞUROĞLU : Resmî belgeli FETÖ soruları

E-POSTA : orhan@yenicaggazetesi.com.tr <mailto:orhan@yenicaggazetesi.com.tr>

20 Haziran 2021
“AKP’yi saran bela; Müsilaj” başlıklı 7 Haziran tarihli yazımda Türkiye’ye iadesi için Londra’da dava açılan FETÖ’cü Akın İpek’in halen kayyum tarafından yönetilen KOZA Altın Madencilik Şirketi’nin “2007-2013 yılları arasında 500 milyon liranın üzerindeki tüm altın işletme işlerini verdiği” Bahar Madencilik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’ni yazdım.
“Bahar LTD. ŞTİ” ve sahibi “İhsan Yılmaz” hakkında Cumhurbaşkanlığına sunulan resmî istihbarat raporlarına dayanarak yaptığı başvurular bu resmî belgede görüldüğü şekilde “OLUMSUZ” görülerek reddedildi.
Belge: 1

Yazımda dedim ki;
Ne olduysa, nasıl olduysa oldu devreye AKP’ye müsilaj olan bir grup yüksek mevki sahibi siyasiler girdi.
Adı, “Bahar Madencilik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi” iken AKP’li siyasetçiler, “Tamamen Duygusal!..” olarak devreye girdiler:
– “Adı; Bahar Madencilik Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, Yönetim Kurulu Başkanı da, “Ejder Yılmaz” oluverdi.
Cumhurbaşkanlığı bu formülle yeni bir şirket gibi aldatılarak istihbarat raporları “olumsuz” iken, bu resmî belgede görüldüğü gibi “BİLGİ YOK” haline dönüştürüldü.
Belge: 2

* İddialar
Yazımda dedim ki;
– Çok üst düzey seviyede aktif görevi olan AKP’li ünlü bir siyasetçi ile bir AKP milletvekili ve FETÖ iltisakı nedeniyle azledilen eski AKP’li Belediye Başkanı bu işi nasıl becerdiler?
– AKP’li siyasetçilerin 75 milyon liralık rüşvet aldığı iddia edildi.
Bahar Madencilik adına gönderilen açıklamayı da yazıma hiç çekinmeden ekledim.
* Meclis devrede
Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yazılı olarak yanıtlanması için soru önergesi verdi:
Ordu’nun Fatsa ilçesinde maden işletmesi ve bu işletmeye yakın başka bölgelerde de maden çalışmaları olan Bahar Madencilik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’nin, FETÖ ile bağlantısı nedeniyle daha önce el konulan KOZA Altın A.Ş. ile alt taşeron ilişkisi olduğu mahkeme kayıtlarında yer almıştır.
Bugünlerde basında yer alan haberlerde bu firmanın KOZA Altın A.Ş. ile alt taşeron-üst taşeron ilişkisi olduğu belirtilmektedir. Bu konudaki yazılarda FETÖ ile mücadele kapsamında ilk başta bu firmanın başvurusunun reddedildiği, ancak daha sonra bazı Ak Partili siyasilerin araya girerek firmanın kimi ruhsatlar almasını sağladığı söylenmektedir.
FETÖ’nün 15 Temmuz öncesi finansal kaynakları arasında himmet ve okul gelirlerinin çok daha fazlasını altın madenleri üzerinden elde ettiği hatta altın madenciliğinin ana gelir kaynağı olduğu aşikârdır.
Bu bağlamda;
Hem Bahar Madencilik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi hem de genel olarak çok büyük miktarda gelirlerin söz konusu olduğu altın madenciliği sektörü ve bu sektörde yer alan firmalar FETÖ ile iltisakı açısından incelenmekte midir?
Bu konuda devletin sektörel bir çalışması ve analizi mevcut mudur?
Yapılan bir çalışma varsa, bu çalışmanın sonuçları nelerdir ve bu sonuçlarla ilgili hangi adımlar atılmıştır?
Bahar Madencilik için söz konusu ruhsatlara aracılık ettiği iddia edilen AK Partili siyasiler kimlerdir?
Bu konuyla ilgili yazılarda, ses kayıtları ve belgeler olduğu söylenmektedir. Bakanlığınıza bağlı emniyet ve istihbarat birimlerince iddia edilen ses kayıtları ve belgeler tespit edilmiş midir? Edildi ise bu konuda gerekli hukuki işlem başlatılmış mıdır?
Yanıt bekliyoruz…
Bahar Madencilik şirketinin bu durumu hakkında gerek Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, gerek bendeniz sorularımıza yanıt bekliyoruz.