MURAT MURATOĞLU : Milyar dolarları nasıl yerine koyacaklar ?????

Merkez Bankası Başkanı konuşma sıklığıyla değme sanatçılara taş çıkardı. Bu sefer programı dahilinde ekranlardaydı… Konu; enflasyon toplantısı…
Yine bir şeyler anlatmaya çalıştı zira kimse bir şey anlamadı. Ne dediğine değil, ne demek istediğine dair tartışmalar yapıldı.
★★★
İşin enteresan tarafı, canlı yayında sorulan soruların cevaplarını kağıttan okumasıydı. Soruyu soranlar yandaş, candaş takımdan da değildi… Bildiğiniz ekonomistlerdi… Bunun anlamı çok açık… Ne sorarlarsa sorsunlar aynı cevapları verecekti. Joker gibi… Alakalı veya alakasız olması önemli değildi!
Aslında güzel stratejidir… Üniversitede ben de sıkça uygulardım bu kadim taktiği… Finallerde soru bilmediğim yerden geldiğinde kağıdı boş bırakmaz, ne biliyorsam onu yazardım. Koskoca Merkez Bankası’nın da aynı yöntemi uygulayacağı kimin aklına gelirdi? Boşuna demiyorum, üniversiteden al başarılı bir genci, daha iyi yönetmezse bırakıyorum ben bu işi…
★★★
Sene sonu için yüzde 9.4 olarak açıkladığı enflasyon tahminini yüzde 12.2’ye çekti. Zahmet etti… Sahi neden revizyona gitti?
Enflasyonu açıklayan kurum bağımsız mı? O zaman elini neden korkak alıştırdı? Verirsin siparişi, çıkartır istediğini… Bugün de inananı yok. O gün de olmayacak. Eğer enflasyon suni olarak indirilecekse faizler de prematüre olarak aşağı çekilecektir. Bu Türk Lirası’nın değer kaybetmesi, doların yukarı gitmesi anlamına gelecektir. Döviz rezervleri neredeyse 2020 Mayıs ayından bu yana net olarak eksi bakiyede… Ne kadar gider böyle?
★★★
Şu anda Merkez Bankası, 60 milyar dolarlık eksi rezervini kapatmak için hangi kurdan depoyu doldurmayı planlıyor acaba?
Bugünden itibaren tek ciddi döviz geliri reeskont kredilerini biriktirmeye başlasa… Hilafsız en erken 3 yıl sonra ancak rezervini sıfırlar… Sonrasında biriktirmeye devam etse 2030 yılı gibi “Rezervlerimiz var” diyebileceğimiz bir seviyeye dahi ulaşabilir. Ülke ekonomisini nasıl berbat etmişler, işte bu tablo onun resmidir…
★★★
İyi de bir yıl içinde ödememiz veya çevirmemiz gereken 192 milyar dolar borcumuz var. Döndürmeye çalışsak nasıl olur?
Pegasus Hava Yolları itibarlı bir kuruluş… Çoğu şirketten daha iyi oranlarla borçlanabiliyor. Nitekim 300 milyon dolar tutarında borçlanmak için Eurobond ihracına çıktı. Dolar bazında yıllık yüzde 9.25-9.5 aralığında faiz faturası çıktı.
★★★
Bunun anlamı, borcu ödemeyelim de döndürelim derse şirketler pavyonda hesap ödemiş TIR şoförüne dönecekler. Ödedikleri faiz kadar dolar bazında para kazanabilecekler mi peki? Zor!
Hadi şirketin kasada yeterli parası var. Böyle bir maliyet altına girmek istemiyor. Ne yapar? Piyasadan toplar ve öder… Sahi piyasada böyle bir dolar arzı var mı? Yok! İşte o zaman kurlar yine yukarı atar.
“Ne alakası var bunların başkanın konuşmasıyla” derseniz, anlattıklarını çok anlamadığım için ben de bildiklerimi anlattım. Merkez Bankası Başkanı yapar da ben yapamaz mıyım?
LİNK : www.sozcu.com.tr/2021/yazarlar/murat-muratoglu/milyar-dolarlari-nasil-yerine-koyacaklar-6403608/