• BALYOZ DAVASI : FETÖ ÖRGÜTÜNÜN ÖNDE GELEN HEDEFLERİNDEN AHMET ZEKİ ÜÇOK'A KURULAN TEZGAHIN ŞİFRELERİ /// İŞTE O İHBAR MEKTUBU
  • Yayın Tarihi : 28 Ağustos 2017 Pazartesi
  • Kategori : YARGI & ADLİYE & HUKUK & SİYASİ DAVALAR

 

(SÖZDE) sahte çürük davasını sarsan 'isimli' ihbar mektubu

TSK içinde Fetullahçı mensuplarını soruştururken, önce (SÖZDE) Sahte Çürük Çetesi, ardından (SÖZDE) Hipnoz davası son olarak da (SÖZDE) Balyoz sanığı olarak yüzlerce yıl hapisle yargılanan Hava Hakim Albay Ahmet Zeki Üçok, bugün İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen (SÖZDE) Sahte Çürük Çetesi davası nedeniyle Çağlayan Adliyesi’ndeydi. Üçok, davasına bakan İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı ve üyelerinin Fethullah Gülen Cemaati üyesi olduğuna dair bir ihbar mektubu eline geçtiğini söyledi. Üçok, hakimleri bu nedenle red etti.

İHBAR MEKTUBU

Geçtiğimiz pazar günü Milli Savunma Bakanlığı Lojmanları’nda evinin posta kutusuna bir mektup bırakıldığını söyleyen Üçok, mektubun içeriğini şöyle anlattı:

“Mektup içerisinde özet olarak,benim Fetullah Gülen Cemaati hakkında kapsamlı bir soruşturma yürütmem ve Fetullah Gülen Cemaati üyesi olduklarını ileri süren üç astsubay hakkında yürüttüğüm soruşturma sırasında, hipnoz yaparak işkence yapmış olduğum  iddiası  nedeniyle, Fetullah Gülen Cemaati’nin mutlaka gereği yapılacaklar listesinde bulunduğumu,bu nedenlerden dolayı hakkımda bir çok davanın açıldığını,bu davalardan birisi olan ve Mahkemenizce kovuşturması devam eden Sahte Çürük Çetesi ve Aziz Yıldırım’a Yağma Yapmak Davasının Mahkeme heyetinin başkan ve üyelerinin Işık Evlerinde yetiştikleri ve Fetullah Gülen Cemaatinin ileri gelenlerinden oldukları iddiası yer almaktadır.”

HEYET ŞÜPHELİ

Üçok, verdiği talep dilekçesinde şu ifadeleri kullandı: “Beni endişelendiren, Fetullah Gülen Cemaati üyesi olduklarını ileri süren üç astsubay, kendilerine bırakın işkence yapmayı hiçbir kötü muamelede bulunmama rağmen, hakkımda asılsız suçlamalarda bulunmaları nedeniyle, benim ile Fetullah Gülen Cemaati arasında haksız bir husumetin doğmasına neden olmuşlardır. Yaklaşık üç yıldır, Fetullah Gülen Cemaatine yakın basın yayın organları tarafından, hiçbir etik kural tanımaksızın, acımasızca aleyhime yürütülen iftira kampanyası da Fetullah Gülen Cemaati’nin şahsıma karşı duyduğu husumetin en önemli kanıtıdır.Şu anda hakkımda dört yüz yıldan fazla hapis cezası istemiyle yürütülen kovuşturmanın, mahkeme başkan ve üyelerinin tamamının Fetullah Gülen Cemaati üyesi oldukları iddiası beni heyetin tarafsızlığı konusunda şüpheye düşürmektedir.”

IŞIKEVLERİNDE YETİŞTİLER

Albay Zeki Üçok, posta kutusunda bulduğu mektubu da heyete sundu.

İşte Abdullah Genç imzalı o mektupta yazanlar:

“Sayın Ahmet Zeki Üçok Bey,

Sizinle ilgili haberleri basından takip ediyorum. Bugüne kadar hakkınızda açılmış olan davalar hakkında bilgi sahibiyim.Beni en çok şaşırtan sizinle ilgili olarak niçin bu kadar çok dava açılmış olmasıdır. Özellikle işkence suçundan Kayseri'de verilen cezayı okuyunca durumunuz daha da ilgimi çekti.

Sizin Fetullah Gülen Cemaatine üye üç astsubaya hipnoz yaparak işkence yapmak suçundan cezalandırılmış olmanız Türk hukuk tarihinin en ilginç davalarından birisi. Ancak sizin Fetullah Gülen Cemaati üyesi üç astsubaya işkence yapmanıza karşın Beşiktaş 11.Ağır Ceza Mahkemesinde sahte çürük çetesi davasında yargılanmanızda görev yapan hakimlerin de Fetullah Gülen Cemaati üyesi olması bence hepsinden daha ilginç bir durum.

Özel yetkili 11.Ağır Ceza Mahkemesinde görev yapan hakimlerinden Birol Bilen Işıkevlerin'de büyümüş ve ağabeylerinin yönlendirmesi ile hakim olmuştur. Diğer hakim Mehmet Uğurlu ise Fetullah Gülen Cemaatinin içerisinde hatırı sayılan kişilerden birisidir. Başkan Murat Özçelik ise, Cemaatin en önem verdiği davalarda görev yapan ve özellikle eski başkan Şeref Akçay’ın Balyoz davası lehine kararlar vermesi üzerine ona karşı bayrak açarak emekli edilmesine kadar çalışmış olup bizzat Fetullah Gülen'in talimatıyla mahkeme başkanı olarak atanacak kadar önemli bir Cemaat üyesidir.

Fetullah Gülen Cemaati hakkında kapsamlı bir soruşturma yürütmüş olmanız ve üyelerine işkence yaptığınız gerekçesi ile siz Fetullah Gülen Cemaatinin mutlaka gereği yapılacaklar listesindesiniz. Sizin durumunuzda olmayı hiç arzu etmem. Ancak Fetullah Gülen Cemaatine dokunanların yandığı bu günlerde, Cemaate en çok dokunanlardan birisi olarak sizin, sahte çürük çetesi davasında Fetullah Gülen Cemaati üyesi olan üç hakim tarafından cezalandırılacak olmanız beni çok meraklandırıyor.Bu işlerin içerisinde birisi olarak bu durumu bilmenizi istedim.

Allah size kolaylık versin.

Abdullah Genç

İSİMSİZ İHBAR MEKTUBU

Mahkeme Başkanı Metin Özçelik, hem ihbar mektubunda hem de reddi hakim dilekçesinde isminin ‘Murat’ olarak geçtiğine dikkat çekerek, Üçok’a hitaben, “İhbar mektubunda adım Murat Özçelik olarak yazıyor. Sizin dilekçenizde de baştan aşağıya Murat Özçelik olarak yazıyor. Kaç yıldır burada yargılama yapıyoruz, halen adımı öğrenemediniz. Benim adım Murat değil Metin Özçelik. Bu konuda size teessüf ediyorum” dedi.

Bunun üzerine Üçok, yoğunluğundan dolayı böyle bir hata yaptığını savundu. Mahkeme de Üçok’un reddihakim talebini ‘davayı uzatmaya yönelik olduğu ve ihbar mektubunu yazan kişinin belli olmadığı’ gerekçesiyle reddetti.

DİĞER DAVALARDA KABUL EDİLDİ

Öte yandan Hakim Özçelik'in "isimsiz" diyerek kabul etmediği ihbar mektupları diğer (SÖZDE) davalarda ise sanık aleyhine olduğu için kabul edilmişti. Sanıkların, ihbar mektuplarının kimler tarafından gönderildiğinin tespit edilmesi talebi de kabul edilmemişti.