• Anasayfa
  • /
  • HRANT DİNK DAVASI : Dink davasında tanık Gökhan Arslan tutuklandı

Dink davasında tanık Gökhan Arslan tutuklandı 

Hrant Dink davasında tanık olarak dinlenen Gökhan Arslan, verdiği bilgilerin gerçeği yansıtmadığı düşüncesiyle 1 disiplin hapis cezasına çarptırıldı.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin kamu görevlilerinin yargılandığı davanın 76. duruşmasında  tanık olarak dinlenen dönemin Trabzon Jandarma Terör Olayları Kısım Amiri Gökhan Arslan’a verdiği bilgilerin gerçeği yansıtmadığı düşüncesiyle 1 ay disiplin cezası verildi.

Hrant Dink’in öldürülmesinde sorumluluğu bulunan Emniyet, İstihbarat ve jandarma görevlilerinin yargılandığı davanın 76. duruşması Çağlayan’daki İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada tutuklu yargılanan dönemin Trabzon Jandarma Komutanı Ali Öz, tutuksuz yargılanan azmettirici Erhan Tuncel, Trabzon eski Emniyet Müdürü Reşat Altay ve dönemin İstanbul Emniyet İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler’in aralarında bulunduğu 8 sanık ve taraf avukatları hazır bulundu.

COŞKUN İĞCİ HABER ELEMANI MI?

Dönemin Trabzon Jandarma Organize Suçlarla Şube Müdürü Hüsamettin Polat tanık olarak dinlendi. Yasin Hayal’in cinayet tasarısının gündeme geldiği istihbarat toplantısından bahseden Polat, “Dink cinayeti sonrası Metin Yıldız (Trabzon Jandarma İstihbarat görevlisi) Ali Öz’e ‘emriniz var mı’ dedi. Öz, ‘Coşkun İğci’ye söyleyin konuşmasın’ dedi. Takibim üzerine Ali Öz’den uyarı cezası aldım. İleriki günlerde Okan Şimşek’e ‘bildiklerinizi söyleyin’ dedim.” ifadelerini kullandı. Polat, mahkeme başkanı Ali İhsan Horasan’ın cinayetin ardından görev sonuç raporunun değiştirilip değiştirilmediği sorusuna, “Okan Şimşek, teftişten önce ‘eski görev sonuç raporu değiştirildi. Yeniler kondu, eklemeler düzenlendi. Bu olay sonrasında bazı sıkıntılar oldu” yanıtını verdi. Mahkeme başkanı Horasan Polat’a Öz’ün FETÖ ile ilişkisi olup olmadığını ve kasten mi davrandığını sordu. Polat da, Öz’ün terör konusunda hassas olduğunu ancak neden böyle davrandığını anlamadığını söyledi. Polat, “Çalıştığım dönemde biliyorum ki bizzat Fetullahçılarla mücadele etmişlerdi. Jandarmaya kumpas mı kuruldu diye düşünüyorum.” Mahkeme başkanı Ali İhsan Horasan’ın sorusu üzerine Polat, Coşkun İğci’yi yalnızca isim olarak tanıdığını söyledi. Polat, “Dönemin Trabzon Jandarma İstihbarat Müdürü Metin Yıldız, İğci için haber elemanı demişti. Toplantıda ‘haber elemanımızdan bilgi aldık’ demişti” diye yanıtladı. Dink ailesi avukatlarından Hakan Bakırcıoğlu da Polat’a cinayet ile ilgili bilgisi nedeniyle baskıya maruz kalıp kalmadığını sordu. Polat, “Alenen değil ama üstü kapalı bakışmara maruz kalıyordum. Bundan dolayı emekli oldum” dedi.

İFADESİ GERÇEĞİ YANSITMIYOR

Polat’ın ardından dönemin Trabzon Jandarma Başçavuşu Gökhan Arslan Samsun 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nden SEGBİS ile dinlendi. Trabzon Jandarma Terör Olayları Kısım Amiri olarak görev yapan Arslan, cinayetten önce tasarının konuşulduğu istihbarat toplantısına katıldığını söyledi. Bunun üzerine Dink Ailesi avukatlarından Hakan Bakırcıoğlu, cinayetin önlenmesi için herhangi bir işlem yapıp yapmadığını sordu. Arslan, tasarı konuşulduğunu ancak kendisine bir şey söylenmediği için herhangi bir işlem yapmadığını belirtti. Bakırcıoğlu, “Unsur komutanları kendisine bilgi vermek zorunda. Toplantıda kendisi de var. Bilgi sahibi olmaması mümkün değildir ve söyledikleri doğruyu yansıtmamaktadır. Soracağım sorulara doğru yanıt vermeyeceğinizi düşündüğümden başka soru sormayacağım” dedi.  Mahkeme başkanı Horasan Bakırcıoğlu’na, “Tanık gerçeği saklıyor mu” diye sordu. Bakırcıoğlu da soruyu “Evet” diye doğruladı. Horasan Arslan’ı uyararak bildiklerini anlatmasını söyledi. Arslan bildiklerinin bu kadar olduğunu savundu. Duruşma savcısı da yalan tanıklıktan Arslan hakkında suç duyurusunda bulunulmasını talep etti. Duruşmaya öğle arası verildikten sonra Arslan’a 1 ay disiplin hapsi verildiği öğrenildi.

YARGI & ADLİYE & CEZAEVLERİ & HUKUK & SİYASİ DAVALAR