• CEZAEVLERİ DOSYASI /// SİVAS MİT (MİLLİ İRADENİN TEMSİLCİSİ) : BUYURUN LÜKS CEZAEVLERİNE..!
  • Yayın Tarihi : 14 Nisan 2018 Cumartesi
  • Kategori : YARGI & ADLİYE & CEZAEVLERİ & HUKUK & SİYASİ DAVALAR


ÖZEL BÜRO NOTU : YUKARIDAKİ FOTOĞRAF İSVEÇ’TE BULUNAN BİR CEZAEVİNDEN. GÖRÜLECEĞİ GİBİ HAYLİ LÜKS. AMA İSVEÇ İÇİN NORMAL STANDARTLARDA ÇÜNKÜ İSVEÇ’İN GSMH STANDARTI TÜRKİYE’NİN 10 MİSLİ. E PARA OLUNCA DA LÜKS KAÇINILMAZ OLUYOR. ŞİMDİ DE TÜRKİYE’DEKİ DURUMU BİR İNCELEYİN. İYİ OKUMALAR.

BUYURUN LÜKS CEZAEVLERİNE..!

KAYNAK : http://www.sivasmit.com/buyurun-luks-cezaevlerine/

 

Son yıllarda Türkiye genelinde yüzlerce cezaevi yapılması için düğmeye basan AK Parti Hükümeti  “çocuk ve kadın“ cezaevlerinin yapılmasıyla, önümüzdeki aylarda da hizmete girecek olmasıyla dikkatleri üzerine çekti. “TÜRK MİLLETİ” adına verilen cezaları, tutuklu veya hükümlü olarak tamamlamaya çalışan binlerce insanın üst üste yattığını biliyor musunuz?

 

Kapalı cezaevlerinde yer bulunmazken, bir ranzada iki veya üç kişinin yattığı iddiaları ister istemez yönümüzü o tarafa doğru çeviriyor. Tutuklu ve Hükümlü olarak hafif suçlardan yatan kişilerin cezaevlerinde bir takım zorlukla mücadele ettikleri yönündeki iddialarda ileri sürülüyor. “Koğuş sorumlu” koğuşta bulunan diğer tutuklu – hükümlülere istediği işi yaptırıp bir anlamda “işkenceye” varan tutumlar sergilediği yönündeki  iddialarda küçümsenecek bir mahiyette değil.

 

Cezaevinde CEZA ÇEKTİRİLİYOR” YÖNÜNDEKİ iddialar önemsenecek kadar mühim.  DOĞRU VE YANLIŞ, YETERLİ VEYA YETERSİZ, VERİLEN CEZALAR FAZLA VEYA AZ olması hiç fark etmiyor. Cezasını çekmek için cezaevlerine giren insanların önce sağlık, huzur, güven ve sosyal ortamlarda cezasını çekmesi gerekir.

 

Hiçbir suçlu, kendisine verilen cezanın fazlasını hak etmez.  Cezasını yatarken, içeride bulunan diğer suçlular tarafından iş yaptırılması, ezilmesi gibi iddialara göz yumuluyor olacağına inanmak istemiyorum.

En önemli iddialar arasında ; “ Koğuşlar paralı tutuklulara satılıyor. Koğuşu alan kişi istediği gibi hareket ediyor.  İstediğini koğuşa alıyor, istemediğini koğuştan atıyor. Yeni gelenlere bulaşık, çamaşır vs gibi işleri yaptırıyor” şeklindeki akıl almaz söylemler.

 

Ufak – tefek suçlar yüzünden cezaevlerinde bulunan insanlara af çıkarılması gerektiği kanısındayım. Ülkede son yıllarda işlenen suç oranlarına baktığımızda, sabıkasız veya suç işlemeyen insan sayısını merak eder oldum.

SUÇ İŞLEYEN DEĞİL, EĞİTİM İLE SUÇU EN DÜŞÜK SEVİYELERE GETİRECEK KALICI PROJELER ÜRETİLMELİDİR. CEZAEVLERİ YERİNE OKULLAR, İŞ ALANLARI, İMALATHANELER AÇILMALIDIR. İŞİ OLAN İNSAN SUÇ İŞLEMEZ. EKMEK PARASI KAZANMAYA YÖNELEN İNSAN EN VERİMLİ İNSANDIR. BU ANLAMDA KADER MAHKUMU OLANLARA AF GETİRİLMESİ İLE BİRLİKTE ONLARIN TOPLUMA KAZANDIRILMASI İÇİN ÖNDERLİK YAPILMASI SOSYOL DEVLET ANLAYIŞININ TEMEL GÖREVİ OLMALIDIR.

 

HAYDİ BUYURUN LÜKS CEZAEVLERİNE ” deme yerine HAYDİ BUYURUN EĞİTİME, İŞ SAHALARINA, ÜRETİME denilmesi daha uygun olmaz mı?