• ASKERİ CASUSLUK DAVASI : BİR DÖNEM KAHRAMAN SAT'ÇILARI NASIL KODESE ATMIŞLARDI !!!! (E) SAT KD.BÇVŞ Hakan ÇALIŞKAN ANLATIYOR !!!
  • Yayın Tarihi : 4 Ekim 2019 Cuma
  • Kategori : YARGI & ADLİYE & CEZAEVLERİ & HUKUK & SİYASİ DAVALAR

Tutuklu askerlerle omuz omuza Kardak'a bayrak diken Astubay Çalışkan anlattı

Türkiye ile Yunanistan’ı savaşın eşiğine getiren Kardak krizinin ardından Kardak kayalıklarına Türk bayrağı diken SAT komandolarından emekli Astsubay Hakan Çalışkan, 17. yıldönümünde Milliyet Gazetesi'ne operasyonu anlattı

Halen Aden Körfezi’nde korsanlara karşı gemilerin güvenliğini sağlayan Çalışkan şunları anlattı:

“Emri alır almaz iki tim halinde harekete geçtik. Her tarafımız Yunan savaş gemileriyle doluydu. Bir süre hareket etmeden mevzi aldık. Ellerimiz tetikte yürümeye başladık. Yunan bayrağının asılı olduğu tepeyi ele geçirdik"

'BİZİM İÇİN KÜÇÜK OPERASYONDU'

Çalışkan, ayrıca kamuoyuna bir de mektup yazdı. Mektubunda Kardak'ın SAT'lar için küçük bir operasyon olduğunu dile getiren Çalışkan, o dönemin sivil yöneticilerinin "dik duruşu"na dikkat çekti.

Bu gün, 1996 yılında gerçekleştirilen KARDAK (İkizce) Kayalıkları harekatının 17. Yıl dönümü. O gün hatıralarımızda dün kadar yakın olmasına rağmen aslında ne kadar uzak, beklide bir daha asla göremeyeceğimiz, kapanmış bir çağda kaldı.

Harekat bir çok farklı açılardan değerlendirilebilir;

Bir SAT ‘ın gözünden baktığımızda; bunun çok da büyütülecek bir iş olmadığını, SAT Grup Komutanlığı’nın imkan ve kabiliyetleri ve gerçekte yapabileceklerinin yanında çok basit ve kolay bir iş olduğunu, bundan çok daha zor görevler için eğitildiklerini ve geçmişte olduğu gibi bu gün de, verilebilecek her türlü göreve hazır olduklarını söyleyebiliriz. Ayrıca harekattın başarısında, adaya çıkan, şanslı SAT’lar dışında; havadan (Paraşütle veya helikopterle), su altından ve su üstünden taarruz etmek için hazır bekleyen, çok daha geniş bir kadronun ve yaptıkları işin çok büyük önem ve katkı sağladığını belirtmekte yarar var.

Harekatının başarısını sadece; SAT’lara mal etmek de doğru değil. Harekat ta yer alan SAT’ların dışında, Deniz Kuvvetleri’nin bir çok yüzer, uçar ve dalıcı unsurlarının da olduğunu unutmamak gerekir. Ve asıl başarı tüm bu unsurların beraberce ve koordineli bir şekilde çalışarak başarıya ulaşmış olmasıdır.

Harekatın etkileri bakımından inceleyecek olursak; Türk Silahlı Kuvvetleri, tek bir mermi dahi atmadan Yunanistan hükümetini ve onun Genel Kurmay Başkanını koltuğundan etmiştir.

'ARKAMIZDA DURAN SİYASİLER VARDI'

Ancak tüm bunlardan daha önemli olan ise; o dönemde Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni yönetenlerin, (beğenirsiniz-beğenmezsiniz) Deniz üstünde çıplak bir kayalık dahi olsa, Ülke topraklarının bir karışını bile, asla, kimseye(düzenli ordusu olan bir ülke olsada), savaşmadan vermeyeceğini göstermesindeki kararlılıktır. (abd’ye ve ab’ye rağmen)

Diğer bir husus da, yine yöneticilerin ülke topraklarını korumaktaki kararlılığını gösterirken, Türk Silahlı Kuvvetlerine ve Genel Kurmayına ve Genel Kurmayın da, Türk Deniz Kuvvetlerine ve onun Savaşçı bir unsuru olan SAT Grup Komutanlığına duydukları güveni göstermesidir.

'ŞİMDİ ÇELİK KAFESTELER'

Bu başarıda en büyük payı olan, şu an malum davalar sebebiyle çelik kafesler içinde tutulan Kd. Alb. Ali TÜRKŞEN VE Alb. Ercan KİREÇTEPE’yi ve onlarla aynı kaderi paylaşan, Em. Bnb. Levent BEKTAŞ, Kd. Bnb. Erme ONAT ve Eren GÜNAY’ı, ayrıca harekatın ardından devam eden görev eğitimleri sırasında meydana gelen helikopter kazasında hayatlarını kaybeden Ütğm. Bülent USTA, Astsubaylar Ahmet TOPRAKKARIŞTIRAN, Aliihsan ÇAKMAK, Ahmet SELÇUK ve Aykut TETİK’i ve tüm SAT şehitlerini saygı ve sevgiyle anıyorum. Her zaman kalbimizde olacaksınız.

Konuyla ilgili köşelerinde asıl yazılması gerekenleri yazmayanlara......

Hakan ÇALIŞKAN ( E) SAT KD.BÇVŞ