• 28 ŞUBAT DAVASI : KARAR AÇIKLANDI /// 21 KOMUTANIMIZA MÜEBBET HAPİS VERİLDİ /// 68 KOMUTANIMIZ BERAAT ETTİ
  • Yayın Tarihi : 14 Nisan 2018 Cumartesi
  • Kategori : YARGI & ADLİYE & CEZAEVLERİ & HUKUK & SİYASİ DAVALAR


ÖZEL BÜRO NOTU : GRUP OLARAK YARGI KARARLARI HAKKINDA YORUM YAPMAMAYA DİKKAT EDİYORUZ. ÇÜNKÜ NE DE OLSA YARGI BİZİM YARGIMIZ VE TÜRK MİLLETİ ADINA KARAR VERİYOR. AMA YORUM YAPMAYIŞIMIZ YARGININ HATA YAPMADIĞI ANLAMINA DA GELMİYOR DOĞAL OLARAK. YARGI HER İKTİDAR DÖNEMİNDE AZ VEYA ÇOK BASKI ALTINDA BIRAKILDI. BU NEDENLE HATA YAPMALARI YADA TARAFLI DAVRANMALARI GİBİ TALİHSİZ TAVIR VE DAVRANIŞLAR SERGİLENEBİLİYOR. Kİ BU DAVA DA BİZE GÖRE KOMUTANLARIMIZA ÇOK AĞIR BİR CEZA VERİLMİŞTİR. BUNUN NEDENİNİ YADA YORUMUNU BURADA UZUN UZADIYA YAZMAYACAĞIM. MERAK EDEN OLURSA E-POSTA GÖNDERSİN, BEN DE CEVAPLAYAYIM. UMUYORUZ Kİ YANLIŞ HESAP BAĞDAT’TAN DÖNER VE TEMYİZ MAHKEMESİ KARARI BOZAR. BU SÖZLERİM LÜTFEN YANLIŞ ANLAŞILMASIN. NE BEN NE DE GRUP SÖZCÜSÜ OLDUĞUM ÖZEL BÜRO HİÇ BİR ZAMAN DARBELERDEN YANA OLMADI. OLMAZ DA. AMA YARGI İNTİKAM SİLAHI GİBİ KULLANILMAYA ÇALIŞILIRSA BİZE DE İKİ ÇİFT LAF ETME HAKKI DOĞAR. SAYGILARIMLA. ERKUT ERSOY & İSTİHBARAT UZMANI & ÖZEL BÜRO GRUBU

28 Şubat davasında karar açıklandı

28 Şubat davasında aralarında İsmail Hakkı Karadayı, Çevik Bir ve Çetin Doğan'ın da bulunduğu 21 sanık müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Davada 68 sanığın beraatına karar verildi.

28 Şubat davasında 103 sanıktan aralarında dönemin  Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, Genelkurmay 2.  Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir, Genelkurmay Harekat Başkanı emekli Orgeneral  Çetin Doğan ve eski YÖK Başkanı Prof. Dr. Halil Kemal Gürüz'ün de bulunduğu 21'i  müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Yüklenen suçları işledikleri sabit olmaması nedeniyle 68 sanığın  beraatine hükmedilirken 10 sanık hakkındaki dava zaman aşımının dolması, 4 sanık  hakkındaki dava ise ölmüş olmaları nedeniyle düşürüldü.

Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya sanıklar, müdahiller ve  tarafların avukatları katıldı. Tarafların salondaki yerlerini almasının ardından mahkeme heyeti,  duruşma salonuna geldi.

Mahkeme Başkanı Mustafa Yiğitsoy, "Yüce Türk milleti adına yargılama  yapmaya yetkili ve görevli mahkememizce, hukukun üstünlüğüne bağlı kalınarak,  tarafsız ve bağımsız olarak dosyada mevcut, hukuken geçerli kabul ettiğimiz  belge, beyan ve delillerin hukuki değerlendirmesi sonucunda, heyetimizce tüm  hususlarda oy birliğiyle vermiş olduğumuz kararı açıklıyorum." dedi ve hükmü  açıkladı.

21 SANIĞA MÜEBBET HAPİS CEZASI

Buna göre, sanıklardan dönemin Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral  İsmail Hakkı Karadayı, Genelkurmay 2. Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir,  Genelkurmay Harekat Başkanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, dönemin Hava Kuvvetleri  Komutanı emekli Orgeneral Ahmet Çörekçi, dönemin Genelkurmay MEBS Başkanı ve eski  Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Hayri Bülent Alpkaya, dönemin Kara  Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Hikmet Köksal, dönemin Deniz Kuvvetleri  Kurmay Başkanı Aydan Erol, Kara Kuvvetleri İstihbarat Başkanı Cevat Temel  Özkaynak, dönemin Genelkurmay İstihbarat Başkanı Çetin Saner, Genelkurmay  İstihbarat ve İKK Daire Başkanı emekli Orgeneral Fevzi Türkeri, dönemin Milli  Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreteri emekli Orgeneral İlhan Kılıç, dönemin Hava  Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Başkanı Çetin Dizdar, eski YÖK üyesi emekli  Korgeneral Erdoğan Öznal, dönemin Genelkurmay Genel Sekreteri Erol Özkasnak,  dönemin Jandarma Genel Komutanlığı Harekat Başkanı Hakkı Kılıç, dönemin  Genelkurmay İç Güvenlik Harekat Dairesi Plan Şube Müdürü İdris Koralp, dönemin  Genelkurmay İç Güvenlik Harekat Dairesi Başkanı ve Başbakan Askeri Başdanışmanı  Kenan Deniz, dönemin Genelkurmay Adli Müşaviri Muhittin Erdal Şenel, dönemin  Genelkurmay Plan Prensipler Başkanı Vural Avar, dönemin Genelkurmay Personel  Başkanı Yıldırım Türker ve dönemin YÖK Başkanı Prof. Dr. Halil Kemal Gürüz, suç  tarihinde yürürlükte bulunan ve lehlerine olan 765 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun  147. maddesi uyarınca "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini cebren düşürmeye ve  devirmeye iştirak" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırıldı.


İMZA VERME ŞARTI GETİRDİ

Ancak mahkeme, sanıkların yargılama sürecindeki tutum ve  davranışlarını takdiri indirim nedeni kabul ederek, cezalarını müebbet hapse  çevirdi. Mahkeme, sanıkların yaş ve sağlık durumları ile ölçülülük ve  orantılılık ilkelerini de birlikte değerlendirerek, adli kontrol kapsamında yurt  dışına çıkışlarını yasakladı, ayrıca her ayın ilk günü ikametlerine en yakın  güvenlik birimlerine imza verme şartı getirdi. Mahkeme, adli kontrol hükümlerine uyulmaması halinde tutuklanabilecekleri konusunda sanıklara ihtarda bulundu.

Yargılama sürecinde hayatını kaybeden Teoman Koman, Eser Şahan, Salih  Eryiğit ve Tevfik Özkılıç hakkındaki dava, ölmüş olmaları nedeniyle düşürüldü.

Mahkeme, 765 sayılı TCK'nin 147. maddesindeki "Türkiye Cumhuriyeti  hükümetini cebren düşürmeye ve devirmeye iştirak" suçundan dava açılan  sanıklardan Altaç Atılan, Ersin Yılmaz, Kamuran Orhon, Köksal Karabay, Metin  Yaşar Yükselen, Orhan Yöney, Refik Zeytinci, Şevket Turan, Şükrü Sarıışık ve  Yücel Özsır'ın eyleminin, "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini cebren düşürmeye ve  devirmeye iştirak"a ilişkin "gizli ittifak" suçu kapsamında kaldığına hükmetti.

Bu suça ilişkin 765 sayılı Kanun'da 10 yıllık asli zaman aşımı süresi  bulunduğuna dikkati çeken mahkeme, bu sebeple sanıklar hakkındaki kamu davasını  zaman aşımından düşürdü.

68 SANIK HAKKINDA BERAAT KARARI VERDİ

Mahkeme, 68 sanık hakkında ise yüklenen suçları işlediklerinin sabit olmaması nedeniyle beraat kararı verdi. Bu sanıklar şunlar:

"Abdullah Kılıçarslan, Abdurrahman Yavuz Gürcüoğlu, Adem Demir, Ahmet  Dağcı, Ahmet Aka, Ahmet Atalay Efeer, Ahmet Nazmi Solmaz, Ahmet Ziya Öztoprak,  Alican Türk, Arslan Daştan, Aslan Güner, Aydın Karaşahin, Ayhan Cansevgisi,  Bahaddin Çelik, Berkay Turgut, Celalettin Bacanlı, Cemal Hakan Pelit, Cengiz  Koşal, Cengiz Çetinkaya, Doğan Temel, Engin Alan, Erdal Ceylanoğlu, Ergin  Celasin, Erkan Yaykır, Ertuğrul Gazi Özkürkçü, Fuat Büyükcivelek, Hamza Özaltun,  Hüsnü Dağ, İbrahim Selman Yazıcı, İsmail Hakkı Önder, İsmail Ruhsar Sümer,  İsrafil Aydın, İzzettin İyigün, İzzettin Gürdal, Kurtuluş Öğün, Lokman Ekinci,  Mehmet Başpınar, Mehmet Aygüner, Mehmet Ali Yıldırım, Mehmet Cumhur Yatıkkaya,  Mehmet Şinasi Çalış, Mehmet Faruk Alpaydın, Metin Keşap, Metin Yavuz Yalçın,  Mustafa Köseoğlu, Mustafa Bıyık, Mustafa Babacan, Mustafa Özbey, Mustafa Hakan  Bural, Mustafa İhsan Tavazar, Mustafa Kemal Savcı, Necdet Batıran, Oğuz  Kalelioğlu, Orhan Nalcıoğlu, Osman Bülbül, Osman Atilla Kurtay, Ruşen Bozkurt,  Sedat Arıtürk, Serdar Çelebi, Seyfullah Sönmez, Sezai Kürşat Ökte, Ümit  Şahintürk, Ünal Akbulut, Veli Seyit, Yahya Cem Özarslan, Yahya Kemal Yakışkan,  Yüksel Sönmez ve Ziya Batur."

Sanık avukatları, kararı temyiz edeceklerini bildirdi.