• YABANCI ORDULAR DOSYASI : Avustralya ABD'den yüksek irtifa İHA'ları satın alıyor
  • Yayın Tarihi : 27 Haziran 2018 Çarşamba
  • Kategori : YABANCI ORDULAR & SAVAŞ TARİHİ & TAKTİKLERİ & TEÇHİZATI & YÖNTEMLERİ

Avustralya ABD'den yüksek irtifa İHA'ları satın alıyor

Avustralya hükümeti ABD'den MQ-4C Triton modeli 6 insansız hava aracı satın alacağını duyurdu.

CANBERRA (AA) - Avustralya hükümeti ABD'den MQ-4C Triton modeli 6 insansız hava aracı satın alacağını duyurdu.

Savunma Sanayi Bakanı Christopher Pyne, parlamentoda yaptığı açıklamada, ABD'li savunma şirketi Northrop Grumman'ın ürettiği MQ-4C Triton modeli yüksek irtifa insansız keşif ve istihbarat uçaklarından ilkini teslim aldıklarını belirtti.

Pyne, toplamda 5,1 milyar dolara mal olacak 6 uçaklık filonun Avustralya'ya dünyanın onda biri kadar geniş bir bölgede yüksek irtifadan keşif ve izleme kabiliyeti sağlayacağını ifade etti.

Avustralya'nın, ABD, İngiltere, Kanada ve Yeni Zelanda'nın dahil olduğu "5 Göz" adı verilen sinyal istihbaratı ortaklığına en önemli katkısının Güneydoğu Asya ve Antartika'nın yanı sıra Hint Okyanusu ile Pasifik Okyanusu'ndaki keşif ve istihbarat yeteneği olduğunu vurgulayan Pyne, "Biz hem iyi bir müttefik olmak hem de ulusal çıkarlarımızı daha iyi korumak istiyoruz. Triton insansız hava araçları bizim bu yolda daha sağlam ilerlememizi sağlayacak." dedi.

Pyne, ayrıca yine Amerikan yapımı P-8 Poseidon modeli 12 anti-denizaltı ve anti-yüzey savaş uçağının donanma envanterine katılacağını ekledi.