• SAVAŞ TEÇHİZATI DOSYASI /// OĞUZHAN URAL : KELEBEK BOMBALARI (BUTTERFLY BOMB)
  • Yayın Tarihi : 24 Haziran 2018 Pazar
  • Kategori : YABANCI ORDULAR & SAVAŞ TARİHİ & TAKTİKLERİ & TEÇHİZATI & YÖNTEMLERİ


1.     Dünya Savaşında Alman Hava kuvvetlerinin düşman piyadesine karşı uçaklardan toplu şekilde attığı ve yere süzülerek indikten sonra patlamadan duran 2 kg’lık bir misket bombası/salkım bombası çeşiti. Sonradan ABD de kopyasını yapıp Kore ve Vietnam savaşlarında bu bombaları kullandı.

Aslında yere indikten sonra bubi tuzağı/mayın gibi avını bekleyen patlayıcı mekanizmalar; yani herhangi bir şekilde üstüne basılınca veya ellenince patlıyor. Tabi istenirse havada veya yere iner inmez patlayacak şekilde de ayarlanabiliyor.

İçinde zamanlayıcı var hiç kimse değmese bile yere indikten yarım saat sonra kendi kendine patlıyor. Aktif hala gelince çok büyük bir patlama olmuyor araçlara da zarar verebiliyor ama asıl piyadeye karşı etkili. Arazide bir adet kelebek bombası bulursanız bilin ki etrafta başkaları da vardır; çünkü tek bir seferde bile grup halinde onlarca bırakılıyor uçaktan.

Gök yüzünden düşerken kanatlarını çırpan bir kelebek gibi fırfır ederek süzülüyor o yüzden ismine kelebek bombası deniyor gerçek ismi SD2 (Sprengbombe Dickwandig 2 kg)

KELEBEK BOMBASI İLE İLGİLİ İNGİLİZCE BİR VİDEO


Bu da İngilizlerin halkı uyarmak amaçlı çektiği kayıt & Kamu Spotu