• PENTAGON DOSYASI : Pentagon, Yapay Zeka Destekli İstihbarat Algoritması Geliştirdi
  • Kategori : YABANCI ORDULAR & SAVAŞ & SAVAŞ TARİHİ & TAKTİKLERİ & TEÇHİZATI & YÖNTEMLERİ


Pentagon, Yapay Zeka Destekli İstihbarat Algoritması Geliştirdi

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon ve New York merkezli bir şirket olan TWOSENSE.AI, akıllı telefonlara yerleştirilecek yapay zeka destekli bir istihbarat algoritması tasarladı. Söz konusu yazılım, cihaz sahibini ses tonundan ve yürüyüşünden tanıyabiliyor.

Yeni yapay zeka yazılımı, Pentagon çalışanlarının savunma şebekelerine giriş yaparken kimliklerini doğrulamak için kullandıkları geçiş kartı uygulamasının yerini alacak. 

Pentagon’un, TWOSENSE.AI adlı şirket ile tasarladığı algoritma, kullanıcıların ses tonlarını, nasıl yürüdüklerini, işe nasıl gelip gittiklerini, telefonlarını nerede taşıdıklarını ve hatta boş zamanlarını nasıl geçirdikleri gibi birçok davranışını sürekli olarak izleyecek. 

Sistem, tüm bu veriler ışığında kullanıcıların kimliğini otomatik olarak doğrulayacak. Böylece Pentagon çalışanları her seferinde kart takmak zorunda kalmadan, güvenli ağlar üzerinde sorunsuzca çalışabilecek.

Sistem ayrıca, doğru kişinin cihazı kullandığına dair bir güven puanı oluşturacak. Algoritma, söz konusu ölçümlerde gözle görülür bir farklılık hissettiği takdirde, kullanıcının erişimini otomatik olarak iptal edecek.

Savunma Bilgi Sistemleri Kurumu (DISA) Siber İnovasyon Bölümünün şefi Jeremy Corey, geliştirdikleri yapay zeka yazılımının istenilen eşiği karşıladığından emin olmak için çok çalıştıklarını söyledi.

TWOSENSE.AI CEO'su Dr. Dawud Gordon ise “Hem DISA hem de TWOSENSE.AI, gerçek zamanlı kimlik doğrulamanın, güvenliğin temel taşı olduğuna inanıyor. Davranış tabanlı kimlik doğrulaması kullanıcıya büyük bir kolaylık sağlayacak” dedi.

Ekim 2018’de DISA, yapay zeka algoritmasının kullanılabilmesi için Pentagon’a 2.4 milyon dolar değerinde fon sağlamıştı.