• PENTAGON DOSYASI /// Pentagon : Üçüncü Dünya Savaşı Kapıda, Hızlı ve Öldürücü Olacak !
  • Kategori : YABANCI ORDULAR & SAVAŞ & SAVAŞ TARİHİ & TAKTİKLERİ & TEÇHİZATI & YÖNTEMLERİ


Pentagon : Üçüncü Dünya Savaşı Kapıda, Hızlı ve Öldürücü Olacak !

Arpası Fazla Gelen ABD’li Generallerin Açıklamaları

Çeviren: Ercan CANER

Gelişmiş teknoloji ve yapay zekânın kullanımıyla, ABD ve Rusya veya Çin’in içinde olacağı gelecek savaş öylesine hızlı ve öldürücü olacak ki insanoğlu varlığını sürdürme yeteneğine sahip olamayacak.

Şiddet ve çatışmaların hedefinde olan dünya sersemlemiş durumdayken Pentagon, hükümet sitelerini hackleyen ‘‘We Are Anonymous’’ isimli hacker grubunun ana hatlarını çizdiği gibi Üçüncü Dünya Savaşının ufukta göründüğünü itiraf etti

Müşterek Karargâh Komutanı, Deniz Piyadelerinden General Joseph Dunford ABD’nin Suriye ve Rusya’ya savaş ilan etmesi ve bu suretle Suriye hava sahasında bir uçuşa yasak bölge tesis edilmesi gerektiğini belirten bir açıklama yaptı. Bu yakın gelecekte bir dünya savaşının kapıda olabileceği anlamına mı geliyor?

Washington’da düzenlenen, ordunun geleceğinin tartışıldığı bir panelde Tümgeneral William Hix de; ‘‘Yakın gelecekte meydana gelecek konvansiyonel bir çatışmanın çok öldürücü ve hızlı olacağını ve kronometrenin ellerinde olmayacağını.’’ ifade etmiştir.

Tümgeneral Hix, Çin ve Rus ordularının teknolojik açıdan gittikçe geliştiklerini ve Pentagon’un, ABD Ordusunun Kore savaşından beri karşılaşmadığı ölçekte bir şiddet için hazırlanmakta olduğundan da söz etmiştir.

ABD – Rusya çatışma olasılığı gittikçe artıyor ve durum, Soğuk Savaş sonrasında karşılaşılan en kötü durum. Rusya, Halep’in ele geçirilmesinde Suriye hükümetini desteklemek maksadıyla Suriye’de yürüttüğü askeri operasyonlarını gittikçe artırmaktadır.

Moskova ABD’yi işlerine burnunu sokmaktan uzak tutmaya çalışmakta. Bununla beraber Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye’ye müdahale ve sonuçlarıyla yüzleşmesi için Başkan Obama’nın başının etini yemektedir. Obama’ya, nükleer bir caydırıcının dahi kabul edilebilir olduğu tavsiyesinde bulunmuştur.

Ordu Kurmay Başkanı General Mark Milley, Senato  Silahlı Kuvvetler Komitesinde, bir Rus yetkilinin Avrupa’da bir konvansiyonel savaş olması durumunda Rusya’nın kazanacağı yönündeki açıklaması üzerine; ‘‘Suriye’de bıçaklar çekilmiş durumda ve İki Büyük arasında bir ‘‘vekalet savaşı’’ sürmektedir.’’ ifadelerini kullanmıştır.