SON DAKİKA

Yurtsever ve Açık Bilgi Platformu | Özel Büro İstihbarat Grubu Özel Buro

YABANCI ORDULAR DOSYASI /// ERCAN CANER : Çuvalcı General Odierno Öldü

YABANCI ORDULAR DOSYASI /// ERCAN CANER : Çuvalcı General Odierno Öldü
Bu haber 20 Ekim 2021 - 18:04 'de eklendi.
Whatsapp Paylaş Telegram Paylaş


ERCAN CANER : Çuvalcı General Odierno Öldü
Askerleri Saddam’ın yakalanmasında rol oynayan, 39 yıllık bir askeri kariyeri olan ve Irak’da Amerikan ve koalisyon güçlerine kumanda eden Emekli General Raymond T. Odierno, kansere karşı verdiği cesur mücadeleyi kaybederek 67 yaşında hayata gözlerini yumdu.
Ercan Caner, Sun Savunma Net, 11 Ekim 2021

Mukavemet Etmesinler – Hilmi Özkök
04 Temmuz 2003 tarihinde Türk tarifehine ”kara leke” olarak geçen bir olay yaşanır. Kuzey Irak’ta görevli bir grup Türk askeri personel Amerikan askerleri tarafından ele geçirilir ve başlarına çuval geçirilerek götürülür. Türkiye ABD’yi protesto eder ve Türk askerleri 60 saat sonra serbest bırakılır.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dır ve Irak’ta 11 Türk askerinin ABD askerleri tarafından gözaltına alınması nedeniyle ABD’ye nota verilmesini isteyen muhalefeti ”ne notası veriyorsun, müzik notası mı” sözleriyle eleştirir ve askerlerin serbest bırakılması ile yanlış hesabın Bağdat’tan döndüğünü hatırlatır.
Nota kelimesinin Vikipedi’de anlamı müzikal sesleri simgeleyen işaret olarak verilmektedir. Muhalefet ise müzik notasını değil, yine Vikipedi’de anlamı ”dış politikada bir devletin başka bir devlete siyasi sorunlar, işbirliği önerileri, anlaşma teklifleri, bilgilendirme ve benzeri konularla ilgili gönderdiği yazılı belge” olarak tanımlanan diplomatik notayı kastetmiştir.
Türk askerlerine operasyon yapılması ve baskın emrini; 2003-2004 yıllarında 4’üncü Piyade Tümen Komutanı General Raymond T. Odierno vermiştir. Odierno Irak’a 2006 yılında tekrar gelecek; 2008 yılına kadar Çokuluslu Kolordu komutanı ve 2010 yılına kadar da Bağdat kentinde Amerika ve koalisyon kuvvetleri komutanı olarak görev yapacaktır.
Çuvalcı General Odierno Madalya Takıyor
General Raymond T. Odierno’nun davetlisi olarak ABD’ye giden Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar’a 27 Ocak 2015 tarihinde Birleşik Devletlere çok iyi hizmet edenlere verilen Legion of Merit (Liyakat Nişanı) madalyası takılır.

Türk Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar; ABD’ye çok iyi hizmet edenlere verilen Legion of Merit madalyasını General Raymond T. Odierno’dan alırken, 27 Ocak 2015. Fotoğraf: Cory HANCOCK
Liyakat Nişanı, en yüksek derece üstün hizmet ve başarı gösterenlere takılan bir ABD askeri nişanıdır. Bu madalya ABD askerleri ile müttefik ülkelerin siyasi ve askeri mensuplarına takılmaktadır. Aynı madalya daha önce; Kenan Evren, İsmail Hakkı Karadayı, Hüseyin Kıvrıkoğlu, Hilmi Özkök, Yaşar Büyükanıt ve İlker Başbuğ’a da TSK Genelkurmay Başkanlığı görevleri esnasında ABD Genelkurmay Başkanları tarafından takılmıştır.
ABD ordusundan 100 kadar üst düzey askerin katıldığı törende Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar’a madalyasını Türk askerinin başına çuval geçirilmesi emrini veren General Raymond T. Odierno takmıştır. Orgeneral Akar’a madalya; NATO’ya olan katkıları, Türk ordusunu başarılı bir şekilde yeniden yapılandırmasındaki başarısı, Türk-ABD orduları arasındaki etkili koordinasyonu kolaylaştırması ve iki ülkenin özel kuvvetleri arasındaki işbirliğini geliştirmesi nedeniyle takılmıştır.

Paldır küldür verdiler
Odierno’nun madalya taktığı Hulusi Akar eleştirilere; ”Efendim, diğer bir husus, önemli bir husus, efendim, bu madalya meselesi, dillere dolandı bu. Arkadaşlar, sayın milletvekilleri, bilmeyenler, lütfen açın, internete bakın, bu bir adet gibi. Bu bir gelenek gibi. Bu bir efendime söyleyeyim, usul gibi olmuş, Amerika’ya varıldığında madalya almayan yok, bunun bir anlamı da yok. Gittik oraya, paldır küldür verdiler. Ne talebimiz var ne şeyimiz var” sözleriyle yanıt vermiştir.
Kanserle savaşı kaybederek aramızdan ayrılan General Odierno’nun toprağı bol olsun. Her canlı bir gün ölümü tadacaktır (Ashes to Ashes Dust to Dust).
Yazar Profili

Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir. Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri (2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO deneyimlerine sahiptir.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

TÜM KATEGORİLER
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER