TARİH : URARTULAR ERMENİLER’İN AKRABASI MI ???


URARTULAR ERMENİLER’İN AKRABASI MI ???
Kasım 1, 2011
tıpkı selahaddin eyyubi ve eyyubi devleti’ni kürt kabul edenlerin içine düştüğü yanlışlığa düşenlerin inandıkları yalandır. aslına bakacak olursak, selahaddin’in kürt olma olasılığı urartuların ermenilerin atası olması olasılığından daha kuvvetlidir. tarihçi strabon ve heredot’un aktarımlarına göre ermeniler bir avrupa kavmi olan friglerin, mö 6. yüzyılda trak ve illiryalıların baskıları ile doğu’ya göçmesinin neticesinde friglerden ayrılarak daha doğu’ya doğu anadoluya kadar gelmiş olan koludur. ermeniler hint avrupa kökenli bir halktır ve kendilerini “hay”(haylar) olarak tanımlarlar. ermeni ismi onlara persler tarafından verilmiştir.(armina). urartular ise doğu anadolu’da mö 13.yy ila mö 5.yy arasında hüküm sürmüş apayrı bir millet ve kavimdir.
ermenice hint avrupa dil ailesine mensup bir dil iken, urartuların konuştuğu dil ne hint avrupa, ne de sami dilleri ile bir alakası vardır. urartu dili aslında öz türkçe’ye daha yakın bir dildir ve ural-altay dil ailesine mensuptur.
<tarihturklerdebaslar.files.wordpress.com/2011/11/urartu-yazc4b1.jpg >
ermeniler’in batıdan gelerek urartu topraklarına yerleşmesi, tabii ki urartular ile ermeniler arasında bir kültürel yakınlaşmaya sebebiyet vermiştir. lakin bu zorunlu durum urartular’ı ermenilerin ataları yapmaz. urartular’ın ermenilerle olan yakınlığı türklerin çinlilerle olan yakınlığı kadardır ancak.
lakin malum ermeni lobisi öylesine güçlü ve faaldir ki doğu anadolu’da kurulmuş en büyük medeniyetlerden biri olan urartular’ı sahiplenmekte bir yanlış yahut hata görmemektedirler.
ayrıca, “uber bilimsel” yanlı kaynak gösteren önyargılı kişilere bir kaynak da okumaya üşendikleri bilgi kaynağı vikipedi’den verelim. belki bunu ciddiye alırlar; -alıntı- Urartuların kullandigi dil ile hint avrupa dil ailesi ve sami dil ailelesi arasında hiçbir bağ yoktur.{fact} En çok Kuzeydoğu Kafkasya dil ailesi ile benzerlik göstermektedir.[1] Ancak akrabalık dereceleri daha kesinlik kazanmamıştır. Ata torun ilişkisnden bahsetmek için henüz çok erkendir. Yaşayan diller arasında en çok ortak kelime Urartuca ile Kuzeydoğu Kafkas dilleri arasındadır. Toplam bilinen 350 Urartuca kelime kökünden 169’u.[2]
LİNK : tr.wikipedia.org/wiki/Urartular
Ermenice Hint-Avrupa Dilleri ailesi içinde bağımsız bir dal oluşturan bir dildir. Yukarı Fırat ve Aras havzasında MÖ 5. yüzyıldan itibaren varlığı kaydedilmiş ve 405 yılından itibaren Ermeni alfabesi ile yazılmaya başlanmıştır.
LİNK : tr.wikipedia.org/wiki/Ermeniler
-alıntı-
-alıntı-
Armenian is a sub-branch of the Indo-European family, and with some 8 million speakers one of the smallest surviving branches, comparable to Albanian or the somewhat more widely spoken Greek, with which it may be connected (see Graeco-Armenian).
LİNK : en.wikipedia.org/wiki/Armenians
Urartian, the language used in the cuneiform inscriptions of Urartu, was an ergative-agglutinative language, which belongs to neither the Semitic nor the Indo-European families but to the Hurro-Urartian family. It survives in many inscriptions found in the area of the Urartu kingdom, written in the Assyrian cuneiform script. There are also claims of autochthonous Urartian hieroglyphs, but this remains uncertain.[38]
LİNK : en.wikipedia.org/wiki/Urartu
-alıntı-
görüldüğü üzre, bütün dünya urartuların hint avrupa veya sami dilini konuşmadığını ve ermenilerin hint avrupa dil ailesine mensup greko ermeni dilini konuştuğunu kabul etmiş. hala bazıları neyin peşinde neyin kaynağının derdinde çözen varsa beri gelsin.
lakin tüm bu yalana sadece cahil bireyler inanabilir. tıpkı sözde ermeni soykırımına inananlar gibi.
ural altay dil ailesine mensup turani bir ırk olan urartular’ı “ata” olarak kabul etmek ermeni toplumunu yüceltmez, sadece ve sadece komik duruma düşürür.