• İSRAİL DOSYASI : İsrail’den hacker mağduru kişi ve şirketler için alo yardım hattı
  • Yayın Tarihi : 27 Şubat 2019 Çarşamba
  • Kategori : ÜLKELER BAZINDA ANALİZLER & HABERLER & BİLGİLER /// ÜLKELER DOSYASI


İsrail’den hacker mağduru kişi ve şirketler için alo yardım hattı

İsrail, hacker mağduru işletmelere ve bireylere yardım etmek ve çözümler almalarını sağlamak için, çoğunlukla askeri bilgi işlem birimlerinin kıdemli askerleri tarafından cevap verilen bir siber acil yardım hattı devreye soktu.

Bilgisayar Acil Durum Müdahale Merkezi (CERT) Direktörü Lavy Shtokhamer, teknoloji merkezi Beershaba’nın güneyindeki merkezlerinde Reuters’a yaptığı açıklamada “Görevimiz zararı olabildiğince çabuk azaltmak, tehditler hakkında bilgi edinmek ve bu bilgiyi yaymak” şeklinde konuştu ve ekledi: “Bir siber saldırı maddi ve mali zararlarla sınırlı değildir. Hayatları da tehdit edebilir.” Shtokhamer, bazı durumlarda, CERT’nin birkaç saat içinde mağdur bilgisayar kullanıcılarına uzman ekipler göndereceğini söyledi.

İlgili Haber >> Amazon balığı Candiru ile İsrail siber şirketi arasındaki ilişki ne olabilir?

Merkezde 20 müdahale elemanı, dev ekranlar önünde çalışıyor. Bu bilgisayarlardan biri İsrail ve hackerlar tarafından kullanılan bilgisayar sunucularının olduğu ülkelerin yer aldığı bir dünya haritasını gösteriyor.

Sahte İhbar Çok Az

Shtokhamer, üç hafta önceki açılıştan bu yana, hacker mağduru şirket veya insanlardan günlük yaklaşık 100 çağrı aldıklarını söyledi. CERT direktörü ayrıca hacker mağduru insanlara ve şirketlere yardım için açtıkları hattı arayanların büyük bir kısmının siber suçluların saldırılarına maruz kalan mağdurlar olduğunu ve çağrıların yüzde birinden daha azının sahte ihbar olduğunu söyledi.

Arayanların yaklaşık yüzde 15’ini kurumsal ya da hükümetlerin kullandığı sistemlerde güvenlik açıkları bulabilen ve bunları durdurmaya çalışan ‘beyaz şapkalı hackerlar’ oluşturuyor. CERT ayrıca İsrail’in önde gelen firmalarının teknoloji çalışanları için veri ihlallerine ilişkin samimi fakat gizli bilgi paylaşımı sağlayan bir sohbet odası işletiyor.

Hacker Mağduru Hattı Fikri Benzersiz

AB ve Birleşmiş Milletler’deki siber güvenlik ajanslarına danışmanlık yapan Cardiff Üniversitesi Kriminoloji Profesörü Michael Levi, İsrail’in yardım hattını benzersiz olarak nitelendirdi ve fikrin başka yerlerde de tutabileceğini söyledi.