Son dakika haberi : Eski istihbarat subayı uyardı! UFO’lar devre dışı bıraktı…
Son dakika <www.milliyet.com.tr/haberleri/son-dakika> haberlere göre, yıllardır merak konusu olan, üzerine sayısız yorum yapılan ancak gizemi bir türlü çözülmeyen UFO’larla ilgili yapılan son açıklama dünya gündemine bomba gibi düştü. Son dakika haberine göre, ABD’nin eski istihbarat subayının nükleer silahlar ve UFO’lar hakkında yaptığı açıklama dünyayı şoka uğrattı. İşte son dakika haberinin detayları…
ABD’nin eski istihbarat subayının, gizemi uzun yıllardır bir türlü çözülmeyen UFO’larla ilgili iddiası, gündeme bomba gibi düştü. Basın toplantısı düzenleyen ve New York Post gazetesine açıklamalarda bulunan Luis Elizondo’nun sözleri, dünya basınında manşet oldu.
2
GİZLİ PENTAGON BİRİMİNİN DİREKTÖRÜ
Luis Elizondo, 2007-2012 yılları arasında UFO’lar üzerinde çalıştığı bildirilen gizli bir Pentagon birimi olan Gelişmiş Havacılık Tehdit Tanımlama Programı’nın (ATTIP) direktörlüğünü üstlenmişti.
3
Eski ABD istihbarat subayı Luis Elizondo, nükleer silahlarının UFO’lar tarafından devre dışı bırakıldığını iddia etti ve “bunu yabancı düşman teknolojisi bağlamına sokmaları” konusunda uyarıda bulundu.
4
NÜKLEER GÜÇ İDDİASI
Elizondo, yakın zamanda ABD hükümetinin UFO’ların “gerçekliğini” ortaya çıkarmak için çalışmalarını hızlandırdığını iddia etti. Basın toplantısı düzenleyen Luis Elizondo, “Benim için en çok endişe verici olan şey, nükleer güçlerimizi içeren olaylar” dedi. Elizondo, New York Post’a yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:
5
“Tanımlanmamış Hava Olayları ve bizim nükleer teknolojimiz arasında çok belirgin bir uygunluk olduğu dikkat çekiyor. İtici güç veya silah sistemleri olsun veya olmasın. Nükleer yeteneklerimizin bazılarının bu şeylerle devre dışı bırakıldığı düşünüyorum.”
6
“Rusya veya Çin nükleer saldırı veya savunma sistemlerimizi devre dışı bırakma kabiliyetine sahip olsaydı, yabancı rakip teknolijisi bağlamına koyacaktık. Bunu da aynı bağlamda inceleyebilriiz.”
7
Daha sonra NBC’ye açıklamalarda bulunan eski istihbarat subayı, “UFO’lar geçmişte nükleer yeteneklerimizin bir kısmına müdahale ettiler. Gerçek bu.” ifadelerini kullandı.
8
TRUMP İMZALAMIŞ
Geçtiğimiz günlerde, bir başka uzman isim, eski ABD başkanı Donald Trump tarafından imzalanan bir UFO raporunda “süper zeki uzaylıların bizi barış içerisinde ziyaret ettiği”nin yazdığını ileri sürmüştü.
9
Açıklamayı Profesör Daniel Drezner yapmıştı. Tufts Üniversitesi’ndeki uluslararası politika uzmanı geçen ay Washington Post’ta şöyle yazmıştı: “Bu kanıtlar gezegenimizin dünya dışı gözlem olasılığına işaret ediyor mu? Öyleyse, bu konuda nasıl hissetmeliyiz?”
10
GÖRÜNTÜLER DOĞRULANDI
Öte yandan UFO’larla ilgili, hem Pentagon sözcüsü hem de deniz operasyonları şefi amiralin flaş itirafları dünya gündemini sarstı. ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, 2019’da çekilen “tanımlanamayan hava olaylarının” sızdırılan fotoğraflarının ve videolarının aslında açıklanamayan nesnelerin doğrulanmış görüntüleri olduğunu doğruladı.
11
Pentagon, 2019’da altı UFO’nun savaş gemilerinin üzerinde uçarken çekilmiş görüntülerin gerçek olduğunu doğruladı ve ne oldukları hakkında hiçbir fikirlerinin olmadığını itiraf etti.
12
Pentagon sözcüsü Sue Gough CNN International’a yaptığı açıklamada, bulutların arasında yanıp sönen ve hareket eden üçgen şeklindeki nesnelerin fotoğraf ve videolarının Donanma personeli tarafından çekildiğini açıkladı.
13
KÜRE, MEŞE PALAMUDU, METALİK BALON…
Ayrıca, biri “küre” şeklinde, diğeri “meşe palamudu” şeklinde ve biri “metalik balon” olarak nitelendirilen tanımlanamayan üç uçan nesnenin fotoğraflarının da Donanma personeli tarafından çekildiğini doğruladı.
14
“Daha önce de söylediğimiz gibi, operasyon güvenliğini sağlamak ve potansiyel hasımlara faydalı olabilecek bilgileri ifşa etmekten kaçınmak adına Savunma Bakanlığı, eğitim alanlarımıza veya belirlenen hava sahasına rapor edilen saldırıların gözlemlerinin veya incelemelerinin ayrıntılarını kamuya açık bir şekilde tartışmaz.” açıklaması yapıldı.
15
Ayrıca, Ağustos ayında ordu tarafından gözlemlenen UFO gözlemlerini araştırmak için oluşturulan Tanımlanamayan Hava Olayları Görev Gücü’nün “bu olayları devam eden incelemelerine dahil ettiğini” de sözlerine ekledi.
16
AMİRAL DE İTİRAF ETTİ
Donanma tarafından çekilen fotoğraflar ve videolar, geçen hafta Mystery Wire adlı web sitesi tarafından yayınlandı. Bu görüntüler geçen yıldan beri sosyal medyada ve internetteki çeşitli mecralarda dolaşıyordu. Donanmadan deniz operasyonları şefi Amiral Michael Gilday gizemli şekillerin kaynağının ne olduğu hakkında hiçbir fikri olmadığını itiraf etmişti.
17
Donanma, 2019’da “son yıllarda çeşitli askeri kontrollü menzillere ve belirlenmiş hava sahasına giren yetkisiz ve / veya tanımlanamayan uçaklara ilişkin bir dizi rapor” olduğunu açıkladı. Geçen yıl, Pentagon “tanımlanamayan hava olaylarını” gösteren üç video yayınladı. ABD Donanması’nın daha önce onayladığı bu görüntüler gerçekti.
18
DÜNYA MEDYASI MANŞETTEN VERDİ
Fow News, Daily Mail, New York Post, CNN International ve Telegraph da Pentagon’un doğruladığı tanımlanamayan hava olaylarını manşetten verdi.
19
Geçen hafta UFO’ların gizli bir Pentagon araştırmasından görüntüleri sızdırılmıştı. ABD Savunma Bakanlığı Pentagon soruşturmasından sızan görüntüler, UFO’ların Donanma destroyerinin üzerinde süzüldüğünü gözler önüne serdi.
20
Görev Gücü, Haziran ayında çıkacak olan ve Güney California kıyılarındaki Donanma destroyerleri de dahil olmak üzere ABD askeri varlıkları ile UFO karşılaşmalarının fotoğraflarını ve videolarını içeren kapsamlı bir Kongre raporu için kanıt topluyor.
21
GERÇEKLİĞİ DOĞRULANDI
Raporun bir kısmı, diğer askeri ve istihbarat yetkililerini UFO gizeminin doğası hakkında eğitme amacını taşıyor. Yeni görüntüler Görev Gücü tarafından toplandı ve gerçekliklerini doğrulayan araştırmacı film <www.milliyet.com.tr/haberleri/film> yapımcısı Jeremy Corbell tarafından elde edildi.
22
Temmuz 2019’da Deniz Kuvvetleri görevlileri tarafından bir gece görüş cihazı kullanılarak kaydedilen şoke edici video, bir Donanma destroyerinin 700 fit yukarısında gezinen piramit şeklindeki UFO’ları gösteriyor.
23
Jeremy Corbell, “Bu video, USS Russell’dan çekildi” dedi ve ekledi: “Bizim gizli bir projemiz ya da yabancı bir orduya ait değil. Bizim beklemediğimiz şekilde hareket ediyordu. Bunlar uçan piramitlere benziyordu.”
24
İLK KEZ 2019’DA KABUL ETTİ
Video, UAP Görev Gücü tarafından son iki yıl içinde ABD Donanması tarafından bildirilen “tuhaf karşılaşmaları” belgelemek için toplanan çeşitli görsel kanıtlardan biri olma özelliğini taşıyor.
25
ABD Deniz Kuvvetleri, ilk kez 2019 yılının eylül ayında internette dolaşan ve “UFO”lara (Tanımlanamayan Uçan Nesne) ait olduğu öne sürülen videoların gerçek olduğunu kabul etmişti. Donanma sözcüsü Joe Gradisher gizliliği kaldırılmış üç askeri videodaki, çok hızlı hareket eden bu cisimleri “Tanımlanamayan Hava Fenomenleri” (Unidentified Aerial Phenomena -UAP) olarak tanımlamıştı.
26
GERÇEK GÖRÜNTÜLERLE BELGELENDİ
On yıllardır bütün dünyayı çalkalayan sahte videodan çok önce Amerikan Merkezi Haber <www.milliyet.com.tr/haberleri/haber> Alma Teşkilatı (CIA <www.milliyet.com.tr/haberleri/cia> ) tarafından gerçek görüntülerin çekildiği ortaya çıkmıştı. Gizemli e-posta dizisiyle başlayan süreç, 2021’in ilk günlerinde elindeki gerçek UFO görüntülerini yayınlayarak tarihi değiştiren CIA’in uzaylılara otopsi yaptığını belgeledi.
27
Ünlü Roswell otopsi videosunu incelemek için 10 yıl uğraşan bir araştırmacı, sızdırılan belgelerde, CIA tarafından incelenen uzaylılara ait ‘gerçek’ görüntülerin bulunduğunu ortaya koydu. İngiltere’nin en ünlü UFO araştırmacısı olan yazar Philip Mantle, 90’ların ortalarında ortaya çıkan ve dünya çapında milyonları kandırmaya devam eden sahte Roswell videosunu ilk görenler arasındaydı.
28
O şimdi, gerçekleri kurgudan ayırmak için yola çıkan Alien Autopsy: The Search for Answers (Uzaylı Otoposisi: Cevapların Arayışında) adlı yeni bir TV programında yer alıyor.
29
Programda Mantle, bir e-posta zincirini inceliyor. Bu yazışmalarda bir CIA görevlisinin 17 dakikalık sahte video tarafından kandırıldığı anlaşılıyor. Öte yandan, ABD’li yetkililerin bu sahte video ortaya çıkmadan yıllar önce başka bir uzaylı otopsisi incelediği gün yüzüne çıkıyor.
30
Hatta 1980’lerin başında Pentagon’da düzenlenen resmi bir brifingde, bir istihbarat teşkilatı uzmanı olan Dr.Christopher Green’e otopsi görüntüsünün gösterildiği iddia ediliyor.
31
KANITLARA SAHİP OLDUĞUNU CANLI YAYINDA AÇIKLADI
Öte yandan, Eski Ulusal İstihbarat Direktörü, ABD’nin UFO’ların ses bariyerini bir sonik patlama olmadan kırdığına ve bilinen teknolojiyle manevraları imkansız hale getirdiğine dair kanıtlara sahip olduğunu açıkladı.
32
Açıklamalar, ABD hükümetinin gözlemlediklerini ayrıntılarıyla açıklayan bir sonraki raporla ilgili heyecanı artırdı. Donald Trump’ın Ulusal İstihbarat Direktörü olarak görev yapan John Ratcliffe, olayların çoğunun hala kolay bir açıklaması olmadığını söyledi.
33
“AÇIKLANMASI ZOR…”
Ratcliffe, Fox News’a yaptığı açıklamada, “Halka açıklanandan çok daha fazla UFO görülme olayı var. Bazılarının gizliliği kaldırıldı. Donanma veya Hava Kuvvetleri pilotları tarafından görülen veya açıkçası açıklanması zor eylemlerde bulunan uydu görüntüleri tarafından alınan nesnelerden bahsediyoruz.” dedi.
34
Ratcliffe, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Bahsettiğimiz, yeterli teknolojiye sahip olmadığımız, kopyalanması zor olan hareketler. Veya ses patlaması olmadan ses bariyerini aşan hızlarda seyahat eden tanımlanamayan nesneler…”
35
“SADECE BİR PİLOTTAN İBARET DEĞİL”
Ratcliffe, Fox sunucusu Maria Bartiromo’ya, ‘tanımlanamayan hava olaylarının’ tüm dünyada gözlemlendiğini söyledi. Ratcliffe, ayrıca, “Bunlar sadece bir pilot veya sadece bir uydu veya bazı istihbarat vakalarından ibaret değil” diye ekledi.
36
Ratcliffe, “Genellikle bunları algılayan birden fazla sensörümüz var ve bunlardan bazıları açıklanamayan fenomenler ve aslında halka açıklanandan epeyce fazlası var.” ifadelerini kullandı.
37
180 GÜN SÜRE VERİLDİ
Aralık ayında hükümete bildiklerini ifşa etmesi için 180 günlük bir süre verildi, bu da raporun 1 Haziran’dan önce yayınlanması gerektiği anlamına geliyor.
38
Ratcliffe, bulgularını 20 Ocak’ta görevden ayrılmadan önce yayınlamayı umduğunu söyledi. Ratcliffe, “Yeterince hızlı bir şekilde hareketedemedik” diye konuştu.
39
Rapor, Trump’ın Aralık ayında imzaladığı 2.3 trilyon dolarlık koronavirüs <www.milliyet.com.tr/haberleri/koronavirus> yardım tasarısının bir parçasıydı. Tasarı, Senato İstihbarat Komitesi’nin 2021 Mali Yılı İstihbarat Yetkilendirme Yasası’nı içeriyordu ve içinde ‘tanımlanamayan hava olaylarını’ ele alan bir ‘komite yorumu’ bölümü vardı.
40
‘YABANCI DÜŞMAN’ İDDİASI
Pentagon ve istihbarat teşkilatları tarafından hazırlanan raporun, diğer şeylerin yanı sıra, tanımlanamayan hava olaylarından kaynaklanan her türlü tehdidi ve bunların yabancı düşmanlara atfedilip atfedilemeyeceğini belirlemesi gerekiyor.
41
Ratcliffe, “Hava, bazen görsel rahatsızlıklara neden olabilir” dedi ve ekledi: “Bazen de düşmanlarımızın düşündüğümüzden veya fark ettiğimizden biraz daha ileride teknolojilere sahip olup olmadığını merak ederiz.”
42
Biden yönetiminde Ulusal İstihbarat Direktörü görevini, Avril Haines üstleniyor. Savunma Bakanlığı, 4 Ağustos’ta Tanımlanamayan Hava Olayları Görev Gücü’nün kurulduğunu Eylül ayında duyurdu.
43
ALTI PİLOT BİRDEN
En az altı Super Hornet pilotu, 14 Kasım 2004’te UFO ile görsel temas kurdu. İlk elden tanıklarla yapılan sayısız röportajda belgelenen karşılaşmalar bir sır olarak kalıyor. USS Nimitz’in orijinal görüntüleri, 2007’de internete sızdırıldı. Ocak ayında, sızdırılan ünlü video klibi çeken eski Donanma havacısı Chad Underwood, New York Magazine ile yaptığı röportajda sessizliğini bozdu.
44
Chad Underwood dikdörtgen, kanatsız nesnenin Pasifik üzerinde Meksika kıyılarında görüldüğünü söyledi. Ayrıca, Ticonderoga sınıfı güdümlü füze kruvazörü USS Princeton’un, yaklaşık iki hafta boyunca gizemli uçakları aralıklı olarak takip ettiğini açıkladı.
45
MİLYONLARCA BELGE ERİŞİME AÇILDI
Öte yandan geçtiğimiz aylarda Amerikan Merkezi Haberalma Örgütü’nün (CIA) UFO’larla ilgili kamuya açık milyonlarca belgesi indirilebilir bir formatta erişime açıldı.
46
John Greenewald <www.milliyet.com.tr/haberleri/john-greenewald> tarafından yönetilen The Black Vault isimli web sitesi, hükümetin UFO’lar (tanımlanamayan uçan objeler) için belgelediği UAP (tanımlanamayan hava olayları) belgelerini yayımladı. Tüm bu belgelere The Black Vaults’un web sitesinden erişilebiliyor.
47
Greenewald, Bilgiye Erişim Özgürlüğü Yasası (FOIA) kapsamında CIA de dahil olmak üzere birden fazla kurumdan aldığı binlerce dosyayı elle tarayarak 2,2 milyonluk sayfalık arşivi The Black Vault’a yükledi.
48
Bilgi özgürlüğü aktivisti Greenewald, dosyaları alabilmek adına hükümete 10 binden fazla FOIA talebinde bulunduğunu açıkladı. Konuya ilişkin Amerikan Vice News sitesinin teknoloji eki Motherboard’a bir e-mail atan Greenewald, “CIA’in yayımladığı UFO kayıtlarını almak için yıllarca savaştım” dedi.
49
BİNLERCE DOSYA
Gösterdiği çabayı diş çekmeye benzeten Greenewald, “Bunu başarabilmek adına onlarla birlikte dolaştım ve en nihayetinde oldu. İçinde birkaç bin dosyanın yer aldığı büyük bir kutuyu teslim aldım” diye konuştu.
50
BBC Türkçe’nin aktardığına göre CIA, teşkilatın elindeki tüm belgeleri kamuya açtığını belirtse de The Black Vault bunu doğrulamanın bir yolu olmadığını vurguluyor.
51
Greenewald, CIA’in kayıtları TIF (Tag Image File Format) adındaki bir görsel formatıyla sunduğunu ve bunun da belgeler içerisinde arama yapmayı çok zorlaştırdığını söyledi.
52
24 SAATTE BİNLERCE KEZ İNDİRİLDİ
Greenewald’un aktardığına göre belgeler ilk 24 saat içerisinde binlerce kez indirildi. Arşivde Rusya’da yaşanan ‘muhteşem patlama’ da dahil pek çok ilginç belge var.
53
Belgelerin bazıları oldukça netke,n bazılarıysa okunamayacak durumda. Greenewald’a göre arşivin en enteresan belgelerinden birisi, 1970’lerde Bilim ve Teknoloji Müdür Yardımcısı’na elden teslim edilen nesneyle ilgili.
54
The Black Vault’un Twitter hesabında yapılan bir paylaşıma göre, müdür yardımcısı konuyla bizzat ilgileneceğini söylüyor ve ardından da bazı tavsiyeler veriyor. Ancak bu tavsiyeler gizli tutuluyor.
55
FOIA yasalarına göre sınıflandırılan ilk UFO bilgileri 1970’lerde ve 1980’lerin başında geldi. Bundan sonra Greenewald, dünya dışı olaylarla ilgili olarak hükümetten bilgi almanın son derece zor olduğunu söyledi.
56
Motherboard, CIA’e konu hakkında görüşme talebinde bulunduklarını ancak yanıt alamadıklarını açıkladı. Columbia Journalism Review’e demeç veren Greenewald, FOIA taleplerine oldukça düşkün biri olduğunu söyledi.