• MİLLİ SAVUNMA DOSYASI /// Temel SAĞIROĞLU : KENDİNİZE GELİN TEHLİKE ÇOK ÇOK BÜYÜK /// S-400 MESELESİ
  • Yayın Tarihi : 5 Aralık 2018 Çarşamba
  • Kategori : TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ & MİLLİ GÜVENLİK & MİLLİ SAVUNMA


Temel SAĞIROĞLU : KENDİNİZE GELİN TEHLİKE ÇOK ÇOK BÜYÜK

S400 LERİN ALTINDA YATAN KORKUNÇ GERÇEK

Beyler hanımlar gençler lütfen kendinize gelin. Ülkemiz büyük bir tehdit altında. Bu tehdittin kaynağı sizlere anlatıldığı gibi dış güçler falan değil bizatihi Adalet ve Kalkınma Partisinin ta kendisidir.

Yerliyiz Milliyiz diyerek her fırsatta savunma sanayii için yaptıkları yatırımlardan bahseden iktidarın gerçekte neler yaptığını Rusya’dan S400 füze sistemine neden sahip olmak istediğini Yunanistan’ın Ege denizinde bulunan adaları neden işgal ettiğini öğrenmek istiyor musunuz?

Öyleyse sıkılmadan okumaya devam edelim.

İŞTE GERÇEKLER

Bir zamanlar övüncümüz gururumuz göklerin kartalları olan Türk Hava Kuvvetleri Cumhuriyet tarihi boyunca hiç olmadığı kadar zor bir durumun içindedir.

Neden?

Ülkelerin hava kuvvetlerinde ki en caydırıcı silah sahip oldukları savaş uçaklarıdır. Savaşta ve barışta en etkili güç budur. Envanterler de 1. Sıraya yazılır. Ülkelerin hava gücü savaş uçaklarının sayısı ve bu uçakların özelliklerinden olan düşük görünürlük dahili silah yuvası yüksek manevra kabiliyeti artırılmış durumsal farkındalık ve sensor füzyonu gibi özellikleri ile değerlendirilir.

Her zaman olduğu gibi herkesin anlayabileceği ve çok basit bir şekilde AKP iktidarının Türkiye Cumhuriyetine hizmet yerine ne şekilde zarar verdiğini TSK yı nasıl bitirdiğini anlatacağım.

Önce Türk Hava Kuvvetlerinin savaş uçakları envanterine bir göz atalım.

F16 SAVAŞ UÇAKLARI

F-16 Block 30

36 adet

F-16 Block 40

101 adet

F-16 Block 50

71 adet

F-16 Block 50+

29 adet

Toplam

237 adet

Felaket bunun neresinde ne güzel işte oldukça fazla uçağımız var diye mi düşünüyorsunuz?

Lütfen okumaya devam edelim.

Her ne kadar 237 tane savaş uçağımız olsa da özellikleri bakımından etkin ve caydırıcı güce sahip olan F16 savaş uçağımızın sayısı 100 adettir. Yani 71 adet F-16 Block 50+ ve 29 adet F-16 Block 50+ = 100 (toplam 100 adet)

Kalan 137 savaş uçağımız teknolojik özellikleri bakımından eksik ve yetersizdir.

F-16 uçaklarının bakımları iyi yapıldığı sürece 8 Bin saat ve 35 yıl görev yapabilirler. Buna karşın ABD ordusu 8 bin saati dolduran uçaklarını emekliye ayırmaktadır. Mali imkânı ABD kadar gelişmemiş ülkeler ise modernizasyon faaliyetiyle uçakların ömürlerini uzatma yolunu tercih etmektedirler. Ama ne kadar iyi bakım veya modernizasyon yapılırsa yapılsın bu uçakların kullanım ömrünün maksimum 12 Bin saatin ve 35 yılın üzerine çıkarılması mümkün değil imkansızdır.

Bu uçakların en son versiyonu F16 Block50+ ve F-16V serileridir. Bu seri savaş uçakları her bakımdan diğer F 16 savaş uçaklarından üstündür.

Türkiye Cumhuriyetinin envanterinde bulunmayan F-16V serisinden 120 tanesine komşumuz Yunanistan sahip olmak üzeredir. (Bugün itibarıyla 40 tanesi kullanımdadır) 

(Yunanistan hava kuvvetleri Block50 ve üstü teknolojiye sahip toplam F16 sayısında Türkiyeden üstündür. Hani şu beğenmediğiniz, küçümsediğiniz, düşmandan dahi saymadığınız Yunanistan Hava Kuvvetlerinde Türk Hava Kuvvetlerinden üstündür, denizde ise başattır. Ve Yunanistan bütün güçlerini Türkiye'ye karşı konuşlandırmıştır, başka bir stratejik tehdit hesaplamamaktadır. Türkiye ise bütün güçlerini Anadolunun dört bir yanına dağıtmıştır, Aynı anda, güneydoğuda, Kafkaslarda, Karadenizde, Egede, Akdeniz'de kullanmak durumundadır, TSK aynı anda en az 3,5 tehdide göre kuvvet dağılımı yapmıştır. Aslında kaç ordumuz varsa ondan bir fazla tehdit söz konusudur. O.P.)

Şimdi sıkı durun olur mu?

1- Her fırsatta savunma sanayini şaha kaldırdık. Türk Silahlı kuvvetlerine hayat verdik diyerek övünen meydanlarda salyalı naralar atarak halkı galeyana getiren AKP iktidarı döneminde tek bir tane dahi savaş uçağı alınmamış ve Hava kuvetleri envanterine dahil edilmemiştir.

2- Türk Hava Kuvvetlerinin envanterine giren en genç F16 serisi savaş uçağı 31 yaşındadır. (DİKKAT!... AKP iktidarları boyunca TSK envanterine tek bir F16 dahi girmemiştir. O.P.)

3- Her ne kadar iyi bakım yapılmış ve modernize edilmiş olsa da envanterimizde bulunan savaş uçaklarının ömürlerini tamamlamasına maksimum 4 yıllık bir süre kalmıştır.

4- Dört yıl sonra Hava kuvvetlerimiz tamamen savunmasız bir durumda kalacaktır.

Yunanistan yakın zamanda farklı blok modellerindeki yaklaşık 120 tane F-16 savaş uçağını F-16V seviyesinde modernize etmek için ABD ile anlaştı. Bu anlaşmanın ardından akla “Türkiye buna karşı ne yapacak sorusu gelmektedir?

İşte Rus S400 hava savunma sisteminde ki ısrarın cevabı budur. 16 yıl boyunca kendilerine ve yandaşlarına lale devrini yaşatan AKP iktidarı Türk Silahlı Kuvvetlerini çöküşün eşiğine getirmiştir. Egede Yunanistan Dengeleri kendi lehine değiştirmiş bunun verdiği cesaretle adalarımızı işgal etmeye başlamıştır.

Ülkemiz bir başka hamle yapmazsa Türk Hava Kuvvetleri belli bir süre sonra (yaklaşık 4-5 sene) caydırıcı gücünü kaybedecek yaşanabilecek bir olay karşısında aktif olarak saldırı pozisyonunda olabilecek pozisyondan daha ziyade belki S400’e güvenerek savunma ağırlıklı bir yol seçmek zorunda kalacaktır. Bu arada Rusya’ya karşı çaresiz durumda olacağımızı ifade etmeye bile gerek duymuyorum.

Şimdi AKP li vatandaşların “almayalım yapalım” dediğini duyar gibiyim. Öncelikle öyle Ha deyince çok gelişmiş bir uçak yapamazsınız arkadaşlar.

Şu an size söylenen yerli ve milli olduğu iddia edilen Atak Helikopterleri Altay Tankı İHA ve SİHA ların da % 100 Türk üretimi olduğu kesinlikle doğru değildir.

Atak Helikopterlerinin tasarımcısı ve üreticisi İtalyanların AgustaWestland firmasıdır. İtalyan silahlı kuvvetleri tarafından Rantabl ve etkili olmadığı gerekçesiyle envanterlerinden çıkardığı hava savunma ve saldırı helikopterleridir. (Hafif keşif ve saldırı, orijinalinde helikopter burnunda yer alan hedefleme sistemi ve ağır makinalı top yoktur. Ve zaten bu nedenle yapılan ekleme helikopterin dengesini bozmuş ve ön kısmını ağırlaştırmıştır. Bu nedenle mermi yükü helikopterin arkasına konmuş, mermi beslemesi önden arkaya uzun ve kapalı şerit hatları ile sağlanmıştır. Halen helikopter kasasının kaldırabileceği maksimum silah ve sistem yüküne sahiptir, daha da fazla yer ve kapasite kalmamıştır. İşte bu nedenle Atak2 projesi gündeme getirilmiştir. O.P)

Altay Tankının güç grubu geliştirilmesi ihalesi için 5 firma teklife çağrı dosyası verilmiş Altay tankının güç grubu geliştirilmesi için TÜMOSAN ile anlaşılmıştı. TÜMOSAN teknoloji yetersizliği nedeniyle proje için yabancı ortak aramış ancak bulamamıştı . Yabancı ortak bulunamaması nedeniyle Savunma bakanlığı tarafından ihale iptal edilmişti.

İHA ve SİHA ların Motor aksamı Avusturya dan ve İsrail kökenli bir markanın Amerika’da faaliyet gösteren firmalarından tedarik edilmektedir.

Şimdi bu bilgilere “doğru değildir’’ diyebilecek bir araştırmacı bir gazeteci bir vatandaş veya bir uzman çıkar ve gerçekten doğru olmadığını belgeleriyle ispat ederse;

Şerefim ve namusum üzerine yemin ederim ki bundan böyle AKP iktidarı ve politikaları aleyhine tek bir harf dahi yazmayacağım. Halkımdan özür dileyecek ve “ben bir yalancıyım’’ diyerek gazeteciliği bırakacağım.

Aksi durumda aynı onurlu davranışı sizlerden bekliyor olacağım. Tabi eğer boynunuzda bir tasma midenizde haram lokma fıtratınızda hırsızlık yoksa.

Sevgiyle kalın

Temel SAĞIROĞLU