TSK DOSYASI /// ERCAN CANER : Yunan Gazetesinden İlginç İddia


ERCAN CANER : Yunan Gazetesinden İlginç İddia
14 Ekim 2020
Ege Ordusu Dağıtılacak mı?
Yunan Gazetesinden İlginç İddia
ESTIA Gazetesinde yer alan bir habere göre; Türkiye ile Yunanistan arasında arabuluculuk rolüne soyunan Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Erdoğan’dan Ege Ordusunun dağıtılmasını talep etmiştir.
Ercan Caner, Sun Savunma Net, 14 Ekim 2020

Yunanistan’ın en eski gazetelerinden ESTIA, manşetine taşıdığı haberde Almanya’nın, Yunanistan’dan Türk kıyılarına yakın adaları silahsızlandırmasını talep ettiği iddiasına yer vermiştir.
ESTIA gazetesinin ”Berlin Atina’ya Adaların silahsızlandırılması için baskı yapıyor” başlıklı haberin içeriğinde: Almanya’nın Atina Büyükelçisi Dr. Ernst Reichel’in Yunanistan Parlamentosuna yaptığı ziyareti büyük sürpriz olarak nitelendirerek ”Türkiye’ye acımasız davranamayız, çünkü böyle yaparsak arabuluculuk kabiliyetimizi kaybederiz” sözlerine yer verilmektedir. Yunan gazetesini iddiasına göre Almanya, Türkiye’den de İzmir’de konuşlu Ege Ordusunu dağıtmasını talep etmektedir.
Gazete haberinde; Almanya tarafından yapılan bu çağrının, bir anlamda Erimos (Keçi), Agathonisi (Eşek), Farmakonisi (Bulamaç) ve Chios (Sakız) adalarının silahsızlandırılmasını isteyen Erdoğan’ın hedefi olduğunu iddia etmektedir.
Gazetenin haberinin ayrıntılarında Büyükelçi Dr. Reichel’in; Almanya şansölyesinin iki ülke arasında çatışmayı önleme ve barışçıl bir sınır oluşturmayı kişisel bir görev olarak gördüğü sözlerine de yer verilmekte ve büyükelçinin Yunanistan’ın eleştiri seviyesini anlayamadığı iddia edilmektedir.

Gazetenin haberinde Yunanistan’a adaların silahsızlandırılması konusunda baskı yapan Almanya’nın aynı yönde bir baskıyı da Türkiye’ye İzmir merkezli Ege Ordusunu dağıtması konusunda yaptığını ileri sürmektedir.
ESTIA gazetesinin iddialarına göre; Türkiye Ege Ordusunu dağıtsa dahi gözünü bir an bile adalardan ayırmayacak ve Yunanistan tarafının adaları silahsızlandırması durumunda Kıbrıs’ta yaptığı gibi bu adaları da istila edecektir.
Yazar Profili

Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir. Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri (2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO deneyimlerine sahiptir.