Siber terörizm potansiyelinin abartıldığı düşlünülebilir. Ancak böyle bir tehdidi inkar etmek ya da görmezlikten gelmek yanlıştır. Terörle mücadelede elde edilen başarı teröristleri siber terörizm gibi olağandışı yöntemlere yöneltebilir..Istihbarat araştırmacıları sahada araştırma yaptığı kadar siber uzayda da bu araşŧırmaları yürüŧmektedir. Gelişmiş askeri donanım araçlarının yanı sıra , siber uzay üzerinden açık kaynak istihbaratı sayesinde de hedef hakkında birçok delil ve ayrınti elde edebilmekteyiz. Bunlardan birkaçına örnek vereceğiz.

Kaynak : https://www.eren-altun.com/open-source-intelligence-tools/osint-serisi-2-terorizm-suc-ve-siber-uzaydan-cevrimici-arastirmalar

EREN TALHA ALTUN

 Uluslar ve uluslarasi Terör Faaliyetlerinin toplandiği veritabani

https://www.start.umd.edu/gtd/NewUser.aspxUluslarası Terörle Mücadele Ensitüsü

terörle mücadele, iç güvenlik, tehdit açığı, risk değerlendirmesi, istihbarat analizi, ulusal güvenlik ve savunma politikası konularında uzmanlık sağlayan bağımsız bir düşünce kuruluşudur.

istatistiksel raporlara ek olarak küresel terörist saldırıları, terör örgütleri ve aktivistlerini kapsayan İnternet üzerindeki en büyük kamuya açık araştırma veritabanını mevcuttur.Terörle Mücadele Araştırma Merkezi

https://ctc.usma.edu/

Terörle Mücadele Merkezi, mevcut ve gelecekteki liderleri terör ve terörle mücadelenin zorluklarını anlamak için gerekli entelektüel araçlarla donatmak için araştırma yapan websitesi.Teröristler Veri Tabanı

https://www.counterextremism.com/ https://www.counterextremism.com/extremistsKüresel Terörle Mücadele Forumu

Küresel Terörle Mücadele Forumu (GCTF), terör eylemlerini önleme, mücadele etme ve kovuşturma eylemlerini önleyerek, bunlarla mücadele ederek ve kovuşturma yoluyla terörist eylemleri önleyerek, savaşarak ve kovuşturma yoluyla, dünya çapında teröristlere karşı savunmasızlığı azaltma misyonunun yer aldığı 29 ülke ve Avrupa Birliği uluslararası bir forumudur.

Araştirma topluluğu , dünyadaki ülkelerden ve bölgelerden uzmanları ve pratisyenleri deneyimlerini ve uzmanlıklarını paylaşmak ve gelişen terör tehdidine karşı koyma konusunda araçlar ve stratejiler geliştirmek için bir araya getiriyor.Küresel Terörizm Araştırma Projesi

http://gtrp.haverford.edu/

Site iki bölümden oluşuyor. Web sitesinde kaynaklar bölümünde, terörizm ve uluslararası güvenlik hakkında bilgi veren diğer çeşitli faydalı web sitelerine bağlantılar derlenmektedir.

Web sitesinin bu bölümü, kitaplar, birincil kaynaklar, veri kaynakları, dergiler, haberler, bloglar, araştırma siteleri, araştırma portalları ve öğrenciler için kaynaklar içermektedir.

 Asya Terör Araştırma Merkezi

https://www.satp.org/Terörle Mücadele Uluslararası Merkezi

https://icct.nl/

terörle mücadelenin insan haklarıyla ilgili yönlerinin kesiştiği temalara odaklanmaktadır. Başlıca proje alanları şiddetli aşırılıkçılıkla mücadele, hukukun üstünlüğü, yabancı savaşçılar, ülke ve bölgesel analizlerdir. Terörle Mücadele Araştırma ve Analizi – Akademisyenler ile çalışmak ve eğilimlerin analizi de dahil olmak üzere, terörle mücadeleye yönelik hukuk temelli yaklaşımların önlenmesi ve yönetimi konusunda politika ile ilgili bilgiler geliştirmektedir.

 Ulusal Güvenlik ve Terörizm

RAND Corporation, dünyadaki toplulukları daha güvenli ve , daha sağlıklı hale getirmek için kamu politikası zorluklarına çözümler geliştiren bir araştırma kuruluşudur.


Terörle Mücadele Eğilimleri ve Analizleri & Diğer Kaynaklar


https://en.wikipedia.org/wiki/Global_Terrorism_Index#20

https://www.rsis.edu.sg/wp-content/uploads/2018/06/CTTA-June-2018.pdf

https://www.rsis.edu.sg/rsis-publication/icpvtr/counter-terrorist-trends-and-analyses

https://onlinejihad.net/

http://www.jihadica.com/