• Anasayfa
  • /
  • TERÖR DOSYASI /// VİDEO : Tarihteki İlk Canlı Bomba TÜRKTÜ !!


ÖZEL BÜRO AÇIKLAMA : Maalesef ki Ülkemizin yabancı olmadığı bu terör eylemleri çoluk, çocuk, kadın demeden etrafta kim varsa zarar vermeyi, sağ kalanların ise içlerine korku tohumları ekmeyi amaçlıyor. Peki son zamanlarda terör örgütlerinin çok sık başvurdukları bir eylem çeşidi olan canlı bombalar ilk olarak nasıl ortaya çıktı?

Öncelikle işin içinde bomba olduğu için bu eylem türünün yakın zamanda çıktığını düşünebilirsiniz. Fakat bundan yaklaşık 1000 yıl önce intihar saldırılarının temelini atan biri ortaya çıktı. Hasan Sabbah..

Hasan Sabbah'ın Haşşaşi adını verdiği bu tarikat moğollar tarafından yok edildikten sonra uzunca bir süre intihar saldırıları kullanılmadı. Taa ki Çanakkale savaşına kadar.

Daha sonraları teknolojinin gelişmesi ve bombanın her savaşta kullanılması ile intihar saldırıları savaşlarda da görülmeye başlandı ve bunu bir savaş stratejisine dönüştürerek düzenli bir biçimde kullanan birlikler oldu.

Japonlar ilk başta bu intihar saldırılarının olumlu sonuçlandığını görünce deniz altılarda ve uçaklarda gönüllülerden oluşan özel kamikaze birlikleri bile kurdular. İlk kamikaze saldırıları Amerikan ordusunda şok etkisi yarattı ve büyük bir korkuya neden oldu. Hatta panik ve korkuyu engellemek için kamikazeler hakkında haber yapmak bile yasaklandı. Buna rağmen bu intihar saldırıları yarattığı korku kadar etki yaratamamıştır. 2.800 kamikaze pilotu hayatını kaybederken sadece 38 gemi batırılabilmiştir.

Bu tekniğin ortadoğuya gelmesi ise pek uzun sürmedi. 1973 yılında yapılan Arap ülkeleri ve İsrail arasındaki savaştan sonraki kaos ortamında pek çok kez canlı bomba saldırıları kullanıldı. Daha sonraları ise canlı bombalar ortadoğudaki pek çok terör örgütü tarafından bir numaralı saldırı tekniği olarak benimsendi. Günümüzde ise canlı bombalar ortadoğu ile özdeşleşmiş durumda.

Türkiye de ise ilk canlı bomba saldırısı 1996 yılında gerçekleşti ve o günden bu güne tam 42 saldırı oldu. Bu saldırılarda ise 505 vatandaşımız hayatını kaybederken binlercesi de yaralandı.

Müzikler BuzzMyVideos'un üyelerine özel müzik arşivinden alınmıştır.

TERÖR