• Anasayfa
  • /
  • PKK ÖRGÜTÜ DOSYASI : Talal Silo'nun PYD'den kaçışının altından 'petrol' çıktı

Talal Silo'nun PYD'den kaçışının altından 'petrol' çıktı

Sınırda PYD/YPG'den kaçarak ÖSO'ya sığınan ve ardından Türkiye'ye teslim edilen YPG Sözcüsü Talal Silo, MİT tarafından sorgulanıyor. İddialara göre Silo'nun örgütten kaçma sebebi ele geçirilen bölgelerdeki 'petrol' konusunda yaşanan anlaşmazlıklar.

PKK'nın Suriye uzantısı PYD/YPG'nin başını çektiği Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Sözcüsü Talal Silo geçtiğimiz gün Cerablus'a geçerek Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçlerine sığındı. Ardından Türkiye'ye teslim edilen Silo, Gaziantep'e getirildi ve MİT tarafından sorguya alındı.

'PETROL' GERİLİMİ

Karar'dan Erol Metin'in haberine göre SDG'nin medya yüzü haline gelen Silo'nun örgütten ayrılmasıyla ilgili detaylar da ortaya çıkmaya başladı. Silo'nun son zamanlarda örgüt yönetimiyle arasının açıldığı, Kandil'den gelen talimatlardan rahatsızlık duyduğu iddia edildi. Görüşlerinin dikkate alınmamasından yakındığı belirtilen Silo'nun, SDG'nin ele geçirdiği bölgelerde çıkan petrolün satışında elde edilen gelirin paylaşımında yaşanan usulsüzlükler nedeniyle de örgütün lider kadrosuyla ters düştüğü kaydedildi.

TÜRKİYE'YE TESLİM OLMAYI PLANLAMIŞ

Silo'nun örgütten kaçmadan önce arkabaları vasıtasıyla Türkiye'ye teslim olma konusunda nabız yokladığı öne sürüldü. Önceki gece bir bahaneyle PYD'nin kontrol noktasından kurtulan Silo, Cerablus'ta ÖSO güçleriyle buluştu. Silo, geniş güvenlik önlemleri altında Gaziantep'e getirildi.

SİLO SALDIRIYA UĞRADI

Yenişafak'ın iddiasına göre ise Silo, 1,5 ay önce PKK'nın kendisine yönelik bir saldırısından sağ kurtularak, Türkiye ile temasa geçti. 1,5 ay boyunca istihbarat ve askeri yetkililerle görüşen Silo, Münbiç'teki Dadad bölgesinde teslim oldu.

ÖSO'DAN AÇIKLAMA

İddialara göre Reuters'a konuşan ÖSO sözcüsü İbrahim el İdlibi, "Silo, ÖSO'dan bazı komutanlarla gizli işbirliğindeydi. ÖSO kontrolündeki bölgelere girdikten sonra Türkiye topraklarına geçti" demişti.

SDG'DEN AÇIKLAMA

Olayın ardından açıklama yapan Suriye Demokratik Güçleri ise "General Talal Silo saygı duyulan bir komutandı. Talal Silo'nun kaybolmasının, Türk istihbaratı tarafından yürütülen ve Silo'nun ailesini de kapsayan özel bir operasyon sonucu olduğuna inanıyoruz. Silo Türkiye devleti tarafından yoğun baskı ve tehditlerle karşı karşıyaydı. Tehditler Türkiye'de yaşayan oğullarına kadar uzanıyordu" denildi.

ABD ÖNCÜLÜĞÜNDEKİ KOALİSYONDAN AÇIKLAMA

ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyon ise "Talal Silo'nun SDG'den ayrıldığı iddialarından haberdarız, ancak şu aşamada elimizde daha fazla ayrıntı yok" ifadelerini kullanmıştı.

TÜRKMEN TEMSİLCİ MAHALLİ: ÇOK ÖNEMLİ BİR GELİŞME

Suriye'deki Türkmenlerin temsilcilerinden Yusuf Mahalli, Silo'nun vereceği bilgileri önemsediklerini belirterek, “Talal Silo, SDG'de önemli bir komutandı. Zannımca birçok konuya vakıftır. Özellikle YPG'nin kimlerle işbirliği içerisinde olduğu, kimlerin ne sözler verdiği, hangi istihbarat örgütlerince desteklendikleri bilgisine sahip olduğunu tahmin ediyorum. Bu bilgiler hem ÖSO için hem Türkiye için faydalı olacaktır. Kimin düşman kimin dost olduğunu, işin içindeki bir ismin ağzından da öğrenmiş olacağız. Silo, SDG'deki tek Türkmen komutandı. Türkiye'ye karşı kullanmak istediler ama ellerinde patladı” dedi.

Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Emin Bozoğlan ise Silo'nun SDG'den kaçıp Türkiye'ye teslim olmasını olumlu bulduklarını belirterek, “Talal Silo'nun yeri SDG/PYD değildi. Onun yeri Türkmen sahasıydı. Silo'dan muhalefet adına, Suriye Türkmenleri adına beklediğimiz bir mücadele vardı. Onu bugüne kadar elde edemedik ama vereceği bilgilerle de yeni bir kazanç elde edileceğine inanıyorum. Malumatlarıyla hem usulsüzlükler açığa çıkacak hem de PYD'yi zor duruma sokacak tedbirlerin alınmasına vesile olacaktır” diye konuştu.

ESKİ ASKER: TALAL SİLO

Albay rütbesindeyken Suriye ordusundan atılan eski asker olab ve Çobanbey'de doğan Talal Silo'nun Türkmen kökenli olduğu biliniyor.

REJİME KARŞI SAVAŞTI

Suriye iç savaşı patlak verdiğinde kurduğu Selçuklu Tugayları'yla rejime karşı mücadele etti. İlk başlarda diğer Türkmen gruplarla birlikte hareket ediyordu. IŞİD'in Çobanbeyli'yi işgalinden sonra Türkiye'ye geldi. Bir süre Gaziantep'te kaldı. Suriye'ye geri dönen Silo'nun ÖSO'yla arası açıldı. Silo'nun komuta ettiği güçler, “Devrimci Ordu” adıyla ABD öncülüğündeki “Eğit-Donat” programına katıldı. Silo ardından ABD'nin yönlendirmesiyle PYD'nin kontrolünü sağladığı Afrin'e gitti ve PYD'nin başını çektiği bilinen,Washington yönetimi tarafından oluşturulan SDG'ye katıldı. Silo, kısa süre sonra de sözcüsü ilan edildi.

TERÖR