• IŞİD ÖRGÜTÜ DOSYASI : IŞİD emiri polis takibinde direktif yağdırmış
  • Yayın Tarihi : 27 Ağustos 2016 Cumartesi
  • Kategori : TERÖR

IŞİD emiri İlhami Balı’nın, hakkında açılan davaları diğer örgüt elemanlarıyla yaptığı telefon görüşmeleri üzerinden takip ettiği ortaya çıktı.

Türkiye’deki bombalı saldırıların emrini verdiği iddia edilen IŞİD emiri İlhami Balı’nın, Gaziantep’te hakkında açılan davaları diğer örgüt elemanlarıyla yaptığı telefon görüşmeleri üzerinden takip ettiği ortaya çıktı. Balı, bu görüşmeleri polis takibi altında yaptı.

Antep’te kına gecesine yönelik kanlı saldırının ardından gözler yeniden IŞİD’in Türkiye’deki faaliyetlerine döndü. Ortaya çıkan her gelişme, IŞİD’in kanlı eylemlerini polis ve istihbaratın takibindeyken gerçekleştirdiğine işaret ediyor. IŞİD Türkiye’deki bombalı saldırılarının emrini verdiği belirtilen İlhami Balı’nın telefonlarının uzun süredir takipte olduğu daha önce gündem olmuştu. Artık dava dosyalarına giren teknik takip verileri, IŞİD emiri Balı’nın rahatlıkla Türkiye’deki örgüt üyelerine direktif verdiğini, hatta hakkında açılan davaları dahi takip ettiğini ortaya koyuyor.

BOMBA PATLADIĞINDA TAKİPTEYDİ

Balı, hakkında açılan davaları takip etme görevini IŞİD Üyesi İsmail Korkmaz’a vermişti. Korkmaz ile telefon aracılığıyla görüşen Balı’nın bu konuşmaları polis tarafından dinleniyordu. İkili arasındaki görüşmelerin yer aldığı tapelerde Korkmaz, Balı’ya İstanbul’dan avukat getirdiklerini ve bu avukatın mahkeme heyetini “kendine bağladığını” belirtiyor. Korkmaz ise bu görüşmelerden yaklaşık bir buçuk ay sonra gerçekleşen HDP’nin Diyarbakır mitingine yönelik bombalı saldırının ardından gözaltına alınarak tutuklandı.

İSTANBUL’DAN AVUKAT ÇAĞIRMIŞ

Gaziantep Emniyetinin kayıtlarına göre Balı, kendisi hakkında davalardan bilgi almak için 24 Nisan 2015’te İsmail Korkmaz’la görüşme yaptı. Görüşme tapelere şöyle yansıdı:

İsmail Korkmaz: Mahkeme ertelemiş tamam mı ertelendi yani
İlhami Balı: Hee hayırdı inşallah
.....
 Korkmaz: Hee abi bu avukat olayını çözelim inşallah ya Allah rızası için ya
Balı: Nasıl yani
Korkmaz: Bu avukat geldi buraya borçla gelmiş
Balı: Hee
Korkmaz: ... Adam çok güzel aşırı güzel savunma yaptı. Adamı savcı dışarı çekti. Tamam mı. Dışarı çekti, adama söyledi yani kendisi bizim arkadaşlardan bir tanesinin babası yanlarındaydı.
Balı: Hee
Korkmaz: Adam çok güzel savunma yaptı abi adamın hakkının verilmesi lazım ya
Balı: Hangi avukat hangi adamdan bahsediyorsun
Korkmaz: Avukat abi İstanbul’dan gelen
Balı: Tamam onun peşine düşeceğim

‘AVUKAT GELMEZSE DAVAYI ERTELEYECEKLER’

Korkmaz: Abi ben gerekeni söyleyeceğim o da bastıracak. (Avukat) Dedi borçla geliyorum  
Balı: Tamam ben
Korkmaz: (Avukat) Bak dedi bu işin peşinde koşulması lazım. Bu (k)üçük bir dosya değil, adamları on yıldan aşağı kesmezler.
Balı: Tamam inşallah
Korkmaz: Allah rızası için yalvarıyorum abi ağzımdan söz bir kere çıktı...
Balı: Abi ben zaten yapıyorum ben.
Korkmaz: Hee kardeşler de orda bin rezil oldu bak vallahi
Balı: Niye rezil oldular
Korkmaz: Abi orada avukat olmayınca adam mahkemeyi erteleyecek direk
Balı: Erteledi mi?

HAKİM HEYETİNİ KENDİNE BAĞLADI

Korkmaz: Erteleyecek takmayacak yani avukat var ya... Hakim heyetini kendine bağladı. Öyle bir bastırıyor öyle bir bastırıyor ki ya bizim buradaki  avukat var ya falan bilmem ne cacık
Balı: Hee
Korkmaz: Vallahi cacık adam. Var ya öyle deliller adam emniyeti altüst etti ya üç tane polis memuru geldi onları bile sorguladı orada.
Balı: Benle alakalı var mı?
Korkmaz: Seninle alakalı yok abi. Senlik. Aramanın devamı.
Balı: Sorular mı (b)eni hiç.
Korkmaz: Yok abi öyle şey sormuyorlar. Adı sorgu sual bitti. Ama abi kardeşlerin parası yokmuş rezil durumdalarmış. Aileleri aradı üçünün de parası yokmuş.
Balı: Tamam beş yüz dolar gönderdim. Yüz dolar göndersinler. Ayriyeten para harcamam. Niye biliyor musun. Biz para gönderdikçe onların bir yerleri kalkıyor...

......
DİĞERLERİNİN AVUKAT PARASI GÖRÜŞÜLÜYOR

Korkmaz: Abi gözünün yağını yiyeyim
Balı: Bana söylemene gerek yok. Ben işin peşindeyim. Ben ne yapayım gideyim adamın yakasına mı yapışayım. Her şeyi konuşmak istemiyorum. Adam diyor ki ‘Gerek yok, avukat tutmaya, ben onların istemişim zaten ben niye yirmi milyar, otuz milyar verim’ Anladın mı beni.
Korkmaz Anladım biz bu avukat. Buraya borca geldim diyor. Ne yapalım biz. Ben de mahkemeye gidemem. Öbür arkadaşlar da eğri bükük.
Balı: Ne olmuş öbür arkadaşlara.
Korkmaz: Abi şimdi içerideler arkadaşların yanına gidilmesi lazım diyor. Anlatabildim mi.
Balı: Tamam gitsin o zaman.
Korkmaz: Yani şey para istiyor adam.
Balı: Abi benlik iş değil bu anlamıyor musun sen beni
Korkmaz: Ya biliyorum ya
Balı: Benlik iş değil
Korkmaz: Gözünün yağını yiyeyim Ben seni biliyorum orada bilmiyorum mu zannediyorum
Balı: Neyi biliyorsun beni burada
Korkmaz: Belli bir yere kadar sesin çıkıyor.
Balı: Tamam abi hadi görüşürüz Allah’a emanet ol
Korkmaz: Sağ ol