• FETÖ ÖRGÜTÜ DOSYASI /// HİKMET ÇİÇEK : MECLİS TUTANAKLARINDA FETÖ'CÜ BASRİ AKTEPE /// O'NUN ADI "KOZMİK BASRİ"
  • Yayın Tarihi : 17 Kasım 2018 Cumartesi
  • Kategori : TERÖR


Hikmet Çiçek

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın (TİB) kurucuları arasında yer alan ve MİT’e bağlı Elektronik ve Teknik İstihbarat Daire Başkanı olarak görev yaparken 'FETÖ' üyesi olduğu gerekçesiyle meslekten ihraç edilen Basri Aktepe, geçen çarşamba günü sessiz sedasız tahliye edildi.

FETÖ üyesi olarak Aktepe’nin adı ilk kez, Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün 1999’da hazırladığı “Fethullah Gülen ve Işık Tarikatı” raporunda geçmişti. 1999’da raporun yazıldığı sırada patlayan Telekulak skandalı nedeniyle raporun yazımında görev alan Ankara Emniyet Müdürü Cevdat Saral ve ekibi görevden alınırken, raporun hedefindeki Aktepe yükselmişti. Dönemin Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Ömer Faruk Eminağaoğlu üzerinden Yargıtay’ın telefonlarının dinlenmesi üzerine hakim Hayri Keskin’in TİB’de yapacağı aramalar, TİB yöneticisi Basri Aktepe tarafından engellenmişti.

CHP’Yİ DİNLEYEN EKİP

Aktepe, 23 Temmuz 2006’da kurulan Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nda (TİB) Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Dönemin başbakanı Tayyip Erdoğan, o sıralarda bir ameliyat geçiren Aktepe’yi hastanede ziyaret etmişti.

CHP’nin önceki genel başkanı Deniz Baykal, 3 Haziran 2008 tarihli Meclis grup toplantısında, FETÖ’nün başında Aktepe’nin olduğu bir ekiple kendisini ve partisini yasadışı dinlediğini söylemişti.

Aktepe, FETÖ) üyesi olmak ve 15 Temmuz darbe girişimine karışmak suçlamasıyla 7 Eylül 2016 günü tutuklanmıştı.

14 Kasım 2018 akşamı TBMM’de gündem dışı bir konuşma yapan İyi Parti Bursa Milletvekili Ahmet Kamil Erozan, Basri Aktepe hakkında bir konuşma yaptı ve dikkat çekici bilgiler verdi.

Erozan’ın konuşmasını tutanaklardan özetle veriyoruz;

AHMET KAMİL EROZAN (Bursa) –Öncelikle bir soru sorarak başlayacağım. Basri Aktepe’yi tanıyan var mı aramızda? Mutlaka vardır. Yani “Var mı?” diye sorarken bu tarafa da bakabilirim, bu tarafa da bakabilirim.

VELİ AĞBABA (Malatya) – Tanımazlar mı canım!

AHMET KAMİL EROZAN (Devamla) – Basri Aktepe FETÖ örgütünün istihbarat imamıdır, bu kadar basit.

VELİ AĞBABA (Malatya) – MOBESE’nin B’si, MOBESE’nin B’si; o da bunlar tarafından yerleştirildi.

ZAFER IŞIK (Bursa) – “Bunlar” deme, “bunlar” deme. Ne kadar ayıp! Çok ayıp!

“KOZMİK BASRİ”

Reklamdan sonra devam ediyor

AHMET KAMİL EROZAN (Devamla) – Basri Aktepe, FETÖ’nün Emniyet imamı Kemalettin Özdemir tarafından 1987 yılında İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesi Grup Amiri olarak görevlendirilmiştir. 90’lı yılların sonlarında ABD’ye dil eğitimine gönderilmiş, Federal Soruşturma Bürosu Ulusal Akademisinde eğitim görmüş, Türkiye'ye döndükten sonra dönemin FETÖ imamı Kemalettin Özdemir’in girişimleriyle İstihbarat Dairesi Başkanlığı Bilgi İşlem Merkezini yönetmiştir. Bu başarılarından dolayı kendisine “kozmik Basri” adı verilmiştir.

ÖRGÜTLE AİLEVİ BAĞLAR

Basri Aktepe örgütle de ailevi bağlar içindedir. Gülen’in yerine geçeceği ifade edilen Şerif Ali Tekalan’ın ağabeyinin damadıdır. Basri Aktepe, FETÖ’nün başta Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere bütün devlet kurumlarına karşı yürütmüş olduğu operasyonların istihbarat zeminini oluşturmuştur. Basri Aktepe bütün dinlemeleri yöneten kişidir. Nitekim 3 Haziran 2008 tarihinde CHP grup toplantısında konuşan Sayın Baykal, dinlemeleri Emniyet içindeki cemaat yapılanmasının gerçekleştirdiğini ifade etmiştir. CHP Genel Başkanı Sayın Baykal, Önder Sav’ın dinlenmesi konusunda “Başbakanın tayin ettiği TİB’in 35 kişilik kadrosu dikkat çekicidir. Aktepe –yani Basri Aktepe- 1999’da Emniyetin hazırladığı ve Devlet Güvenlik Mahkemesine sunduğu Fetullahçı polisler raporunun ilgili listesinin 15’inci sırasındadır…”

Onun için bu taraflara bakarak, o taraflara bakarak “Basri Aktepe’yi tanıyanlar var mı?” dedim.

VELİ AĞBABA (Malatya) – Sayın Vekilim, bize bakmayın, oraya bakın, onlar iyi tanır “Basri” deyince onlar tanır yani.

AHMET KAMİL EROZAN (Devamla) – Bu arada, Basri Aktepe’nin zamanın Başbakanı Erdoğan’la iletişim içinde olduğuna dair işaretler bulunmaktadır. Sayın Erdoğan Basri Aktepe’yi hastanede ziyaret edince MHP Grup Başkanı Oktay Vural da Başbakanın yanıtlaması istemiyle verdiği önergede “25 Aralık 2008’de, 16.30’da Basri Aktepe’yi hastanede ziyaret ettiniz mi? Bu görevliyle Sayın Başbakan arasında nasıl bir ilişki vardır?” diye sormuştur. Bu soruya cevap çıkmamıştır.

FETÖ’NÜN KARARGAHI: TİB

FETÖ’nün istihbarat karargâhına dönüşen Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı yine Basri Aktepe tarafından yönetilmiştir. Daha sonra, 2011 senesinde Hakan Fidan tarafından MİT’e davet edilmiş, Elektronik Teknik İstihbarat Dairesi Başkanı olmuş, Genelkurmay Başkanlığından devralınan GES Komutanlığının başına geçirilmiştir. Basri Aktepe daha da terfi ettirilmiş, istihbarat teşkilatları arasındaki istihbarat çatışmalarını önlemek ve istihbaratın tek elden toplanabilmesi hedefiyle oluşturulan, istihbaratın can evi olarak nitelendirilen, Müşterek İstihbarat Koordinasyon Merkezi Genel Sekreterliğine atanmıştır.

DARBE GİRİŞİMİNDE 23 KEZ

Basri Aktepe FETÖ’nün yapmış olduğu bütün yasa dışı dinlemelerin bir numaralı sorumlusudur. Basri Aktepe olmadan FETÖ’nün hiçbir operasyonu gerçekleştirmesi mümkün değildi. Basri Aktepe’nin Uludere bombalanmasını Sayın Erdoğan’ı Lahey’de yargılatmak için bilerek ve devleti yanıltarak yaptırdığı AKP mecrasındaki medya tarafından da ileri sürülmüştür. Aktepe’nin FETÖ’nün MİT’ten sorumlu imamları arasında yer alan Atilla Öztürk’le 2011-2015 arasında müteaddit defa telefonla görüştüğü saptanmıştır. Aktepe’nin yine HTS kayıtlarına göre FETÖ’nün üst düzey yöneticileri arasında yer alan Bayram Arslan, Tuncay Delibaşı ve Mustafa Mert’le görüştüğü bilinmektedir. Aktepe’nin 15 Temmuz darbe girişimini Akıncı Üssünden yöneten sivil imamlardan Harun Biniş’le o gece 23 kez telefonda görüştüğü saptanmıştır. Bunların hepsi ortadadır.

Şimdi, bu bilgileri bir kenara koyun, aşağı yukarı ben bilen bilmeyen için Basri Aktepe’nin ne olduğunu ifade ettim. Önümüzdeki bu sağlık yasası ne alakası var diyeceksiniz Basri Aktepe’yle.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

BAŞKAN – Buyurun, tamamlayın Sayın Erozan.

AHMET KAMİL EROZAN (Devamla) – Önümüzdeki sağlık yasası çerçevesinde KHK’lerle atılmış, niçin atıldıkları belli olmayan insanları yeniden iş ortamına dönüştürmek için bir engelli koşu önlerine çıkarılıyor. O kadar kolay olmayan bir yol. Bu yolda meşakkatli bir çaba içinde olmak isteyen sağlık personeli varken sözünü ettiğim Basri Aktepe bu hafta salıverilmiştir. Bu dosyayla salıverilmiş bir insandan bahsediyorum. Dolayısıyla, maalesef bu anlayışla FETÖ’yle mücadele olmaz, adalet de olmaz, kamu vicdanı da yaralanır.

Teşekkür ediyorum.