• Anasayfa
  • /
  • FETÖ ÖRGÜTÜ DOSYASI : FETÖ'ye AFRİKA ÜLKELERİNDEN Gabon TOKADI ATTI


FETÖ'ye AFRİKA ÜLKELERİNDEN Gabon TOKADI ATTI

Türk ve Gabon hükümetlerinin FETÖ’yle mücadelede yakın işbirliği yapması, ilk meyvesini verdi. Eli kanlı örgüte bağlı okulun 4 yöneticisi gözaltına alındı. 

ÖRGÜT PANİKTE

Türkiye, 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin ardından yurtdışına kaçan Fetullahçı Terör Örgütü üyelerinin peşini bırakmıyor. En son Milli İstihbarat Teşkilatı’nın Kosova’da 6 üst düzey FETÖ’cüyü film gibi bir operasyonla yakalayarak Türkiye’ye getirmesi, dünyanın dört bir yanında saklanmaya çalışan örgüt üyelerine ‘her an yakalanıp iade edilecekleri’ korkusu yaşatıyor.

GABON DA DÜĞMEYE BASTI 

Afrika ülkelerinden Gabon da FETÖ’yle mücadele konusunda Türkiye’yle işbirliği kararı aldı. Ülkede FETÖ’ye ait ilkokul, ortaokul ve lise seviyelerinde 3 okulu Türkiye Maarif Vakfı’na devretme kararı alan Gabon hükümeti, mücadeleyi bir ileri adıma taşıdı. Merkezi Paris’te bulunan bir Fransız şirketine ait görünen FETÖ’nün La Lumiere Eğitim Kurumları Müdürü Osman Özpınar, Pedagoji Direktörü İbrahim Akbaş ve sözde öğretmen Adnan Demirönal gözaltına alındı. Bunlara sonradan okulun muhasebe sorumlusu Fikriye Akbaş da eklendi. Osman Özpınar’ın eşi Nesibe Özpınar da pasaportları vermediği için karakola götürüldü. Pasaportları Özpınar ailesinden alan polis, Nesibe Özpınar’ı serbest bıraktı.

SUÇ İÇ GÜVENLİĞİ TEHDİT 

Pasaportlarına el konulan 3 FETÖ’cü, götürüldükleri karakolda savunma bakanlığına bağlı istihbarat birimi tarafından sorguya alındı. ‘Evrakta sahtecilik’ ve ‘FETÖ üyeliği’ suçları, daha sonra ‘iç güvenliği tehdit olarak değiştirildi. Yaklaşık 3 haftadır sorguların sürdüğü karakola, diplomatik plakalı bir araçla 3 Türk görevlinin geldiği iddia edildi. Bu da 3 FETÖ’cünün Türkiye’ye iade edilebilecekleri ihtimalini akla getirdi. FETÖ’cülerin avukatlarının sürekli yetkililerle temas halinde olduğu, ancak müvekkilleriyle yüz yüze görüştürülmedikleri belirtildi.

ÖRGÜTTE FERYAT FİGAN 

FETÖ’cülerin yakınları ve yandaşları ise Türkiye’ye iadeyi engellemek için algı operasyonu başlattı. Yerel medyaya servis edilen haberlerle Gabon hükümeti üzerinde baskı kurmaya çalışılırken, bir yandan da uluslararası kuruluşlardan destek istendi. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) olaya müdahil olarak, hükümetten resmi açıklama istedi. Gabonlu yetkililerse konuyla ilgili herhangi bir resmi açıklama yapmadı. 

Osman Özpınar, FETÖ’ye ait okulun müdürlüğünü yapıyordu. 

İbrahim Akbaş’ın pedagoji direktörü olduğu belirtiliyor. 

TMV devrede

Gabon’da 200 öğrencinin eğitim gördüğü FETÖ’ye ait ilkokul, ortaokul ve lise seviyelerinde 3 okulun Türkiye Maarif Vakfı’na devri için 2016 yılında mutabakat zaptı imzalanmıştı. Zapta, TMV Başkanvekili Büyükelçi Dr. Hasan Yavuz’la Gabon Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mme Lucie Akalane imza atmıştı. 

Mutabakat zaptını, TMV Başkan ve Vekili Yavuz’la Gabonlu Bakan Akalane imzalamıştı.

Gabon’da FETÖ’ye ait La Lumiere Eğitim Kurumları, merkezi Paris’te bulunan bir Fransız şirketine bağlıymış gibi görünüyor. 

TERÖR