• Anasayfa
  • /
  • FETÖ ÖRGÜTÜ DOSYASI : FETÖ'cü mühendisin itirafları ortaya çıktı !


FETÖ'cü mühendisin itirafları ortaya çıktı !

FETÖ’nün Emniyet İstihbarat Dairesindeki yapılanmasına ilişkin iddianamede, darbe girişimi sonrası tutuklanan ve cezaevinde intihar eden mühendis Burak Açıkalın’ın itirafları da yer aldı. Açıkalın itiraflarında sanatçı ve siyasetçilerle ilgili elde ettiği bilgileri hangi yollarla imamı olan Koçyiğit'e ulaştırdığını bir bir anlatıyor.

Açıkalın, kendisinin Akif kod isimli FETÖ imamı Mustafa Koçyiğit'e bağlı olduğunu ve Koçyiğit'in kendisinden bilgi istediğini söyledi. “Bazı kişilerin kim olduğu, telefon iletişim kayıtları, aile bilgileri gibi konular soruluyordu. Siyasetçilerden sanatçılara kadar akla gelecek tüm kişiler vardı. Bu bilgileri toplayıp, Tango programı üzerinden Akif kod isimli Koçyiğit'e gönderiyordum” dedi.

Sözcü'den Asuman Aranca'nın haberine göre, FETÖ'nün emniyet istihbarat davası iddianamesi yeniden düzenlendi. İlk iddianamede 36 olan sanık sayısı da 26'ya düştü. Savcılık, aralarında eski Emniyet Müdürleri Lokman Kırcılı ve Gürsel Aktepe'nin de bulunduğu 10 sanıkla ilgili soruşturmayı mevcut dava dosyası ile birleştirdi. İddianamede sanıkların darbeye teşebbüs, casusluk ve örgüt üyeliği suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ile 35'er yıl hapsi istendi.

SANATÇI VE SİYASETÇİLER

Ankara Cumhuriyet Savcısı Hakan Tural tarafından hazırlanan iddianamede, FETÖ'cü mühendislerin İstihbarat Daire Başkanlığının serverlarına, casus yazılım yükleyerek, 400 terebaytlık verileri kopyaladıkları ve örgüt imamlarına aktardıkları anlatıldı.

Casus yazılımın 2014 Haziran'da kurulduğu ve darbe girişiminden sonraki 3 ay boyunca da çalıştığı belirlendi. FETÖ'cülerin elde ettiği veriler arasında, devlet sırrı niteliğinde bilgiler olduğu da vurgulandı.

İddianamede, darbe girişimi sonrası tutuklanıp, cezaevinde intihar eden mühendis Burak Açıkalın'ın, itiraflarına da yer verildi. Açıkalın, kendisinin Akif kod isimli FETÖ imamı Mustafa Koçyiğit'e bağlı olduğunu ve Koçyiğit'in kendisinden bilgi istediğini söyledi ve “Bazı kişilerin kim olduğu, yaptığı telefon iletişim kayıtları, aile bilgileri gibi bilgiler soruluyordu. Siyasetçilerden sanatçılara kadar akla gelecek tüm kişiler vardı. Bu bilgileri aldıktan sonra Tango programı üzerinden Akif koda gönderiyordum” dedi.

AÇIKALIN'I FETÖ MÜ ÖLDÜRDÜ?

15 Temmuz'un ardından tutuklanan, ardından da itirafçı olan Açıkalın ilk ifadesinin ardından 8 Kasım 2016'da cezaevinde ölü bulundu. O tarihte Açıkalın'ın intihar ettiği açıklandı. Ancak Emniyet İstihbarat iddianamesindeki yeni deliller ışığında, bu yılın Ağustos ayında Açıkalın'ın dosyasını yeniden açtı. Nedeni ise Açıkalın'ın cezaevinde FETÖ'cüler tarafından öldürülmüş olma ihtimali.

FETÖ'CÜ MÜDÜRLE AYNI HÜCREYE KONULMUŞ

FETÖ'yü deşifre eden itiraflarda bulunan Açıkalın'ın, Kırıkkale Cezaevi'nde FETÖ'cü eski Emniyet Küdürü Gürsel Aktepe ile aynı hücreye konulduğu ortaya çıktı. Eski Emniyet İstihbarat Daire Başkan Yardımcısı FETÖ'cü Gürsel Aktepe, 15 Temmuz'un kilit isimlerindendi. Örgütün kumpas soruşturmalarının mimarlarından biriydi. Emniyet İstihbarat iddianamesinde, hakkında darbe, casusluk ve terör örgütü üyeliği suçlamalarından 1 ağırlaştırılmış müebbet ve 35 yıla kadar hapis istendi.

Burak Açıkalın sosyal medyada "Fuat Avni" olarak bilinen FETÖ hesabını yöneten isimlere Emniyet İstihbarat'tan bilgi sızdıran mühendisler arasında sayılıyordu.

TERÖR