• Anasayfa
  • /
  • FETÖ ÖRGÜTÜ DOSYASI : FETÖ - CIA ilişkisi


Fethullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) başarısız darbe girişiminden sonra Fethullah Gülen’in Türkiye’ye iade edilip edilmeyeceği tartışılıyor. Belki yanılıyorum ama ben ABD’nin Gülen’i iade etmeyeceğini düşünenlerdenim.

Çünkü ABD, kullandığı örgütün liderini teslim etmez; devlet içindeki FETÖ’cülerden hâlâ beklentisi varsa hiç etmez. Hele ki bu örgütü küresel düzeyde kullanıyorsa. FETÖ’nün CIA ile ilişkisi konusunda en detaylı bilgiler MİT’in elinde.

Birkaç örnek vereceğim. MİT'in 17 Aralık 1997 tarihli Susurluk raporundaki Fethullah Gülen ile ilgili bölümü şöyle; "…Fethullah Hocacıların, CIA’in (Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı) bölgemizdeki en önemli sivil toplum kuruluşu olduğu iddiaları…

Bakanlıklarının ilgili kuruluşlarla yapacakları koordine sonucunda çözülebileceği değerlendirilmektedir."

FETÖ’nün 2025 hedefi

Yıl 1999, Mustafa Balbay’ın Ergenekon dosyasına giren günlüklerine göre MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun ile görüşmesinden notlar; “Bizim tespitimiz şu, Gülen grubu bürokrasiyi kullanarak iktidara gelmek istiyor, milli görüşçüler sandıktan gelmek istiyor.

Böyle bir yöntem farklılıkları var. Gülenciler başta 2000 yılını, sonra 2005 yılını hedef seçmişlerdi. Şimdi 2025 diyorlar. Milli Görüşçüler biraz sabırsız…

Fethullahçılar ise daha uzun vadeye yaymış durumdalar ve bu yüzden de daha tehlikeliler.

Maddi güçleri fazla. Yurtdışındaki okul açma faaliyetleri çok iyi organize ediliyor. Bizim gözlemlerimize göre bu Gülen grubunun başarabileceği bir şey değil. Mutlaka başka bir destek söz konusu...”

ABD’nin Yeşil Kuşak projesi

Peki kim bu destek? MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun Balbay’a bunu da 30 Mayıs 2003 görüşmesinden söylemiş; “Onu (Fethullah Gülen) biliyorsunuz, ABD'nin yeşil kuşak projesinin bir ayağıydı. Olay hâlâ odur.

Bin Ladin’i de ABD yarattı, Afganistan’da Ruslar’a karşı besledi, sonucu gördünüz. Bu, terör örgütünü beslerseniz, sonunda ne olacağının göstergesi.”

Öğretmenler CIA’den

Bir de MİT İstanbul Bölge Başkanı Nuri Gündeş’in, “İhtilaller ve Anarşi’nin Yakın Tanığı” isimli kitabındaki şu satırları okuyun; “Gülen cemaati tarafından özellikle de Türki cumhuriyetlerinde açılan okullarda diplomatik pasaportlu Amerikalı CIA ajanları “İnglizce öğretmeni” diye barındırılıyor.

Bu işbirliği, Türkiye’de yapılan üst düzey resmi bir toplantıda bizzat Fethullahçı okul yöneticisi tarafından itiraf edildi.” Biraz daha anlaşılıyor sanırım. Sözün özü: FETÖ, ABD’nin küresel olarak kullandığı bir istihbarat ve operasyon örgütüdür. Baş ajanı teslim etmez.

Erkut Ersoy

İstihbarat Uzmanı

ÖZEL BÜRO GRUBU

TERÖR