• Anasayfa
  • /
  • FETÖ ÖRGÜTÜ DOSYASI : Ergenekon’un Kilit İsmi Haham Tuncay Güney İle Fethullah Gülen İlişkisi ! (3 BÖLÜM)


BÖLÜM 3 : Ergenekon’un Kilit İsmi Haham Tuncay Güney İle Fethullah Gülen İlişkisi !

31 Ekim 2011 tarihinde yayımlanan Fethullah Gülen’in Ergenekon İle İlişkisi Ne? Başlıklı köşe yazımızda, Fethullah Gülen’in, Gülen’e yakınlığıyla bilinen bazı kişi ve kuruluşların Ergenekon Davasında adı geçen bazı kişilerle ilişkilerini başlıklar halinde sizlerle paylaşmıştık.

Bu yazımızda, taahhüt ettiğim gibi bu başlıkları tek tek kaleme alıp, belgeleriyle birlikte bahsi geçen iddiaları sizlere ispat edeceğim. Maksadım, yazının sonunda Türkiye’de oynanan bazı tiyatroları gözler önüne sermek… Türk Milleti bir çok konuda olduğu gibi hem Fethullah Gülen ile ilgili hem de bahsi geçen konular ile ilgili net bilgilere sahip değil. Gerek basın-yayın ve gerekse toplum mühendisleri tarafından empoze edilmeye çalışılan bir kafa karışıklığı ve bilgi kirliliğine yol açacak durumlar söz konusudur.

İki tarafı birbiriyle kavga ederken gören insanımız bu kavganın bir danışıklı dövüş olabileceği ihtimalini düşünmeksizin, halisane niyetlerle taraflardan herhangi birini tutarak kendisinin çekilmek istediği karanlık dehlizlere farkında olmadan hızla sürüklenmektedir.

Benim ise burada yapmak istediğim dağın bütününün fotoğrafını göremediğimiz için, kareleri tek tek fotoğraflayıp, en sonunda bu kareleri birleştirerek dağın bütününü gözler önüne sermektir. Zaten yazı dizimin sonunda bunu yapacağız.

Bugün, bu dağın karelerinden Tuncay Güney ile ilgili olanının fotoğrafını çekmeye çalışacağız.

Tuncay Güney, 1972 Çorum doğumlu, okul yıllarında İstanbul’da Gülen Cemaatiyle ilişki olduğu söylenen Işık Evleri adıyla bilinen öğrenci yurtlarında kaldığı sırada cemaatle tanıştığını ve yine yurtta kaldığı sırada cemaatin abileri tarafından cinsel istismara uğrayarak homoseksüel olduğu kendi ifadelerinden anlaşılan, halen Kanada’da ikamet etmekte olan esrarengiz bir isim…

1994 yılında Samanyolu Televizyonunda programcı kadrosuyla işe alınan ve orada bir müddet çalıştıktan sonra Fethullah Gülen ile tanıştırılan, Gülen’in randevularını ayarlayan ekipte özel kalem müdürü görevine kadar yükseldiği iddia edilen bu isim,enteresandır ki yıllar sonra iddianamelere konu olan, insanların tutuklanmalarına sebep olan ifadeler vererek Türkiye’nin gündemine düşüyor.

Polis Müdürü Adil Serdar Saçan’a verdiği ve basına sızan ifadelerinde Fethullah Gülen’in cemaatinin Veli Küçük’e karşı her zaman temkinli davrandığı hatta Susurluk kazası sonrası Zaman Gazetesi’nde  yapılan haberlerde Veli Küçük isminin özellikle es geçildiği; ve Veli Küçük ile Fethullah Gülen’in Komünizmle Mücadele Dernekleri kurulduğu dönemden beri ilişki içinde olduğunu söylemişti.

Çalıntı otomobil ile yakalanan ve iki gün tutuklu kaldıktan sonra kefaretle serbest bırakılan, serbest bırakılmasının ardından yurtdışına çıkmasına göz yumulan; önce Amerika’ya ardından da Kanada’ya giden ve halen Kanada’da yaşayan Tuncay Güney, zaman zaman oradan yaptığı açıklamalarla ülke gündemine gelmekte… 

Gülen Cemaatinin son derece etkin olduğu iddiaları ortalıkta dolaşan TRT kanalına canlı yayına katılması o dönemde tepkilere sebep olmuş ve AKP hükümetini zor durumda bırakmıştı.

Bir sonraki yazımızda yine Ergenekon Davasında adı geçen Tuncay Özkan, Esenyurt Eski Belediye Başkanı Gürbüz Çapan ve  Mehmet Haberal ile Gülen Cemaati ilişkisini değerlendiren bir makale kaleme alacağız.

BÖLÜM 2 : Fethullah Gülen’in Ergenekon İle İlişkisi Ne ?

Bu yazıyı, yaklaşık 10 yıldır devam eden ve cemaate bağlı yayın kuruluşlarında özellikle de Samanyolu TV’de Ergenekon Terör Örgütü (ETÖ) olarak adlandırılarak sık sık haberleri yapılan kamuoyunca Ergenekon Davası olarak bilinen davanın seyrini etkilemeyecek bir biçimde kaleme almaya çalıştım.

Ergenekon Davası kapsamında yargılanan ya da tanık hükmünde bulunan aralarında çok sayıda subay, gazeteci, akademisyen ve iş adamının bulunduğu kişilerden bazıları ile Fethullah Gülen’in ve cemaate bağlı olduğu iddia edilen bazı kişilerin tuhaf ilişkilerini gözler önüne sermeye çalışacağım.

Ergenekon Davasının kilit isimlerinden olan ve ifadelerine büyük ölçüde dayanılarak iddianamelerin hazırlandığı Kanada’da ikamet ettiği iddia edilen kendi deyimiyle Musevi, haham ve homosexüel olan Tuncay Güney’den tutun da yine kilit isim Veli Küçük’e; Fethullah Gülen’e meydanlarda “yılan” diye hitap eden Tuncay Özkan’dan Esenyurt Eski Belediye Başkanı Gürbüz Çapan’a kadar Ergenekon Davasında adı geçen bir çok kişiyle Fethullah Gülen’in ilişkilerini tek tek kaleme alacağım için uzun olacağını düşündüğüm yazımın bu bölümünün giriş kısmında yalnızca başlıkları vermekle yetineceğim.

Başlıklarını verdiğim konularda adı geçen kişiler ile Fethullah Gülen ve cemaat arasındaki ilişkileri belgeleri ile sonraki yazılarımda deşifre edeceğim.

Ergenekon Davasının kilit isimlerinden haham Tuncay Güney 2001 yılında Samanyolu TV’de çalıştı mı? Fethullah Gülen’in özel randevularını ayarlayan ekibin içinde çalıştı mı? Fethullah Gülen’in özel kalem müdürlüğü görevini yürüttü mü? Erbil’deki cemaate bağlı okulun kapanmaması için PKK’ya bağış adı altında yardım olarak bir miktar para götürdü mü? MHP’nin bölünerek Büyük Birlik Partisi’nin kurulması için Muhsin Yazıcıoğlu’na Fethullah Gülen’in verdiği parayı götürdü mü?

Yine Ergenekon Davasının kilit isimlerinden Veli Küçük ile Fethullah Gülen’in arasında 12 Eylül 1980 öncesine dayanan bir ilişki var mı? Susurluk Davası ile ilgili yayınlarda Aksiyon Dergisi ve Zaman Gazetesi Veli Küçük ismini niçin es geçti? Veli Küçük’ün aleyhinde Zaman grubunda haberler çıkmasını kim, niçin engelledi?

Ergenekon Davasına dahil edilen Danıştay cinayeti sanığı Alparslan Aslan ile Fethullah Gülen’in yeğeni Kemalettin Gülen’in ne ilişkisi var? Kemalettin Gülen Silivri’de görülen Ergenekon Davasında niçin ifade verdi ve neler söyledi? Danıştay cinayetini işleyen Alparslan Aslan’ın Gülen cemaatine yakınlığı var mı?

Ergenekon Davasından dolayı tutuklu olarak Silivri Cezaevinde bulunan gazeteci Tuncay Özkan yıllar sonra Cumhuriyet Mitinglerinde “yılan” diye haykırarak hitap ettiği Fethullah Gülen’in karşısında neredeyse “el pençe pür divan” oturup röportaj yaptı mı? Sahibi olduğu Kanaltürk TV’yi cemaate yakın olduğu iddia edilen bir gruba sattı mı?

1996 ve 1997 yıllarında Fethullah Gülen’e yakınlığı ile bilinen Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı tarafından düzenlenen ve Çırağan Sarayı’nda gerçekleştirilen Abdulkadir Aksu, Vitali Hakko, Eski Diyanet İşlerinden Sorumlu Bakan Mehmet Aydın, Cemil Çiçek, Eski Milli Eğitim Bakanlarından Mehmet Sağlam, Recep Tayyip Erdoğan, Yaşar Nuri Öztürk, Zülfü Livaneli, halen Kültür Bakanlığı görevini yürüten Ertuğrul GünayAydın Doğan, Mehmet Ali Birand, İhsan Doğramacı, Muhsin Yazıcıoğlu gibi farklı dünya görüşlerine sahip bir çok şaşırtıcı ismin Fethullah Gülen’den ödül aldığı törende yine Ergenekon Davası sanıklarından Eski Esenyurt Belediye Başkanı Gürbüz Çapan bulundu mu?

Yine Ergenekon Davası dosyası kapsamında görülen Hrant Dink cinayetindeki bizzat dönemin İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu’nun basına yaptığı açıklamalardaki tezatlar nelerdi? Agos Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni konumunda olan Hrant Dink’in ölümünden hemen sonra Zaman Gazatesi yazarı Etyen Mahçupyan Agos Gazetesi’ne Genel Yayın Yönetmeni oldu mu? Agos Gazetesi’nin yayın politikaları Dink’in ölümünden önceki son döneminde Ermeni Diasporasını rahatsız edecek bir boyuta taşınmış mıydı?

Ergenekon Davası sanıklarından Mehmet Haberal’a ait Başkent Üniversitesi’ne bağlı yeni bir tesisin Konya Selçuklu’daki açılışına cemaate yakın olduğu iddia edilen dönemin Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ve bizzat Başbakan Recep Tayyip Erdoğan katılarak hastane açılışını gerçekleştirdi mi? Başbakan Erdoğan açılışta yaptığı konuşmada övgü ile bahsettiği Haberal için “Mehmet Haberal hocam bana İhsan Doğramacı’nın emanetidir, Haberal’a sahip çıkacağız” dedi mi?

Burak Erdoğan Çürük Raporunu Nerden Aldı?

Aynı Başbakan Erdoğan kendisi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı iken, günlüğüne darbe planları yazdığı iddia edilen Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek ile ilişkisi ne durumdaydı? Burak Erdoğan’ın donanma hastanesinden çürük raporu aldığı dönemde hastanenin bağlı bulunduğu donanmanın komutanı Özden Örnek miydi? Özden Örnek’in oğlu Burak Örnek, babasının Deniz Kuvvetleri Komutanı olduğu dönemde sahibinin Tayyip Erdoğan’ın dünürü olduğu bilinen ve Gülen Cemaatine yakınlığıyla iddia edilen Çalık Holding’te yönetici olarak işe başladı mı? Özden Örnek’in diğer oğlu Tolga Örnek’in çektiği bazı film ve belgesellere yine cemaate yakınlığıyla bilinen Çalık Holding, İstikbal ve Nur İnşaat gibi bazı firmaların yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediyesi sponsorluk yaptı mı?

Yukarıda yalnızca başlıklarını yazmakla yetindiğim ve yazının çok uzamaması için detayına girmediğim tüm bu soruların cevabı evet. Yazı dizimizin bundan sonraki bölümlerinde tek tek ele alarak bir çok belge ve bilgi ışığında kaleme alacağım.

BÖLÜM 1 : ‘Fetullah Gülen CIA ajanı mı’ başlıklı yazı dizim, tam 5 yıl önce bugün başladı!

Tarih 5 Eylül 2011; bundan tam 5 yıl önce bugün başlamışım “Fetullah Gülen CIA Ajanı mı?” başlık yazı dizime… İsmi terör örgütü yerine hizmet hareketi olarak anılan yapıya; ismi FETÖ ya da elebaşı yerine hocaefendi diye kabul edilen şahsa; yaptıkları ihanet yerine hizmet olarak kabul edilen oluşuma; toplumun çoğunun küfür ettiği bugünlerin aksine, saydığı, itibar ettiği yapılanmaya karşı tam 5 yıl önce, bütün baskı ve yıldırma çalışmalarına karşı bildiğimiz gördüğümüz hakikatleri ortaya koymaya çalışmışız. Bizim 5 yıl önce bugün söylemeye başladıklarımızı, gerek toplum, gerek Diyanet, gerek siyasetçiler gerekse adli birimler şimdi söyleyerek, adeta tescilliyor. Bunları da ilk söyleyenlerden olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.

Uşak Haber Merkezi olarak biz, Vedat Orhan olarak ben; Fetullah Gülen CIA Ajanı, Gülen kardinal, Gülen ve hareketi Kelime-i Tevhidi bölmeye çalışıyor, Gülen Papa’ya hizmet ediyor, Gülen hareketi insanları parasını elinden alıyor, Gülen hareketi sahte mehdilik çabasında, Gülen hareketi İslam dinine zarar veriyor gibi bir çok söylediğimiz şey, neredeyse kimse dillendirmezken aksine, dillendirilenler kabahatli durumuna sokulurken; söylediklerimizin hemen hepsi bugün yazılıp çiziliyor; soruşturmayı yürüten Savcılıklarca iddianameye koyuluyor. Kimi yerde adımız yazılarak, referans gösterilerek geçiyor; kimi yerde bazı kurum ve kuruluşlarca ya da isimlerce “daha yeni farkedilmişçesine” tespitler yapılıyor. Netice; 5 yıl önce yazmaya, söylemeye başladıklarımıza artık Türkiye inanıyor!

Bizim 5 yıl önce Dinler Arası diyalog misyonunun İslam dinine ve ülkeye ihanet olduğunu söylediğimizde, bünyesinde Dinler Arası Diyalog Masası kuran Diyanet İşleri Başkanlığı’nca 3-4 Ağustos 2016 tarihlerinde toplanan Din Şurası’nda alınan kararlarda ancak bugün sahte mehdi diyebiliyor, ancak bugün Kelime-i Tevhid’in parçalanmaya çalıştığını söyleyebiliyor, ancak bugün ihanet içinde olduklarını söyleyebiliyor. Ben de hakkım olarak sormak istiyorum; o günden bugüne ne değişti de lehlerine masalar kurmaktan, bu vaazların verilmesi noktasına gelindi?

5 yıl önce henüz yeni kurulan bir haber sitesi ve sıradan bir vatandaştan az hallice gazeteci konumunda olan bizlerin bile söyleyebildiği şeylerin, bugünlerde söyleniyor olması; her ne kadar geç kalınmış da olsa olumlu gelişmeler olduğunu da söylemek lazım.

O tarihlerden itibaren takip edenler zaten hatırlamışlardır yazdıklarımızı; ama hem tekrar okumak isteyenler için hem de ilk defa okuma fırsatı elde edecekler için; tam 5 yıl önce bugün başlattığım Fetullah Gülen CIA Ajanı mı? başlıklı yazı dizimin tanıtım haberini ve ilgili yazılarımı ekliyorum; aşağıdan hepsine ulaşabilirsiniz.

İLGİLİ LİNKLER (YAZININ ÜZERİNE TIKLADIĞINIZDA YAZININ BULUNDUĞU SAYFA GÖRÜNTÜLENİR)

Fethullah Gülen CIA Ajanı mı?
Fethullah Gülen Papa (Vatikan) İlişkisi!
Fethullah Gülen Türk Milleti’nden Niçin Özür Dilemelidir?
Fethullah Gülen’in Yahudi Lobileriyle İşi Ne?
Cemaati Ayakta Tutan Unsur Din Mi, Yoksa Para ve Makam Mı?
Birisi Bu Uşak Çetesini Durdursun!
Fethullah Gülen’in Ergenekon İle İlişkisi Ne?
Ergenekon’un Kilit İsmi Haham Tuncay Güney İle Fethullah Gülen İlişkisi!
Uşak’ta Basın, Siyaset ve Ticaret Üçgeni!
Cemaat Başbakan Kavgası Nasıl Sonuçlanır? Uşak’taki Yansımaları Nasıl?
Gülen Cemaatinin Uşak Siyasetine Etkisi; Ak Parti-Cemaat Kavgası Uşak’ta Da Var Mı?
Ak Parti-Cemaat Kavgasının Uşak Teşkilatındaki Yansımaları ve Kulisler
28 Şubat Sürecinde Fethullah Gülen ve Ilımlı İslam
Uşak OSB Yönetiminin Nimetleri Cemaat ve Birilerinin Çıkarı İçin Mi Kullanılıyor?
Tayyip Erdoğan, Cemaati Tasfiye mi Edecek? Yoksa Cemaat mi Erdoğan’sız Yola Devam Edecek?
Türkçe Olimpiyatları’nın 600 Milyarlık Devasa Bütçesi Uşak’ta Kimlerin Cebinden Çıkacak?
Ali Erdoğan, Ali Yıldırım, Hazim Sesli Dayanışmasından Başkan Adaylığı Çıkar mı?
Uşak Politikasına; Cemaat-Başbakan Kavgasının Tuhaf Yansımaları!
Yalana Bak; Ali Erdoğan’ı CHP Aday Yapacak(mış)! Peki Bu Mümkün mü?
Paralel Devlet Olduğu İddia Edilenler, Cüreti ve Cesareti Kim ya da Kimlerden Alıyor?
Adı İftira, Beddua, Şantaj Yada Montajla Birlikte Anılanlar mı Müslüman?


Kaynak: Uşak Haber Merkezi

Site Link : http://www.vedatorhan.com.tr  

TERÖR