• FETÖ ÖRGÜTÜ DOSYASI : 15 Temmuz gazisinin özel ekibi kriptoların peşinde !
  • Yayın Tarihi : 22 Kasım 2018 Perşembe
  • Kategori : TERÖR


15 Temmuz gazisinin özel ekibi kriptoların peşinde !

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün oluşturduğu özel ekip 1 yıllık çalışma sonucu Türk Silahlı Kuvvetleri’nde halen görevli 4 bin 512 kripto FETÖ’cü tespit etti. Kripto askerler 3 bin 554 sabit hattın geriye doğru tarama yöntemiyle bulundu.

FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminde ilk kurşunu sıktığı Emniyet Genel Müdürü Terör Dairesi Başkanı Gazi Turgut Aslan ve çalışma arkadaşlarıyla birlikte kurulan özel ekip örgütün tüm kripto muvazzaf teröristlerini deşifre eden önemli bir çalışmaya imza attı.

Star gazetesinden Kemal Gümüş'ün haberine göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla başlayan soruşturma için kurulan özel ekip Türkiye genelinde mahrem imamlar ile muvazzaf kripto askerlerin iletişim kurduğu 3 bin 554 adet sabit hat belirledi. Adalet Bakanlığının görevlendirdiği savcılar ile Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), TEM, Organize Şube ve KOM’dan oluşan ekibe Milli İstihbarat Teşkilatı’ndan destek verildi.

HTS’LER ÇIKARILDI

Başsavcılık, 28 Şubat 2018’de EGM’ye bağlı Terörle Mücadele Daire Başkanlığı’ndan İstanbul dışındaki diğer illere ait tespit edilen sabit hat ve büfe gibi telefon numaralarının haritasını istedi. Ardından bu numaralar TEM Daire Başkanlığı’nca oluşturulan veri havuzuna eklendi. Peşi sıra geriye dönük ayrıntılı çalışma yapıldı. TSK yapılanmasına uymayan 3 bin 554 hat tespit edildi. Daha sonra bu hatların HTS raporları çıkartılarak tek tek incelendi.

4 BİN 512’Sİ İSTANBUL’DA

İnceleme sonucunda sadece İstanbul’da 480 adet sabit telefon hattı olduğu belirlendi. İncelenme yapıldığında ise korkunç tablo ortaya çıktı: FETÖ ile ilişkileri tespit edilmeyen ve darbe soruşturmalarına da takılmayan toplam örgüt üyesi 4 bin 512 askere ulaşıldı. Aktif görevdeki şüphelilerden 178’i albay, 72’si yarbay, 155’i binbaşı, 245’i yüzbaşı, 460’ı üst teğmen, 177’si teğmen, bin 610’u astsubay, 541’i uzman çavuş ve bin 074’ünün ise darbeden hemen sonra kapatılan askeri okul öğrencisi olduğu belirlendi.