• MK ULTRA PROJESİ : Pentagon zihin kontrolü teknolojisini askerler için kullanmak istiyor
  • Yayın Tarihi : 26 Temmuz 2018 Perşembe
  • Kategori : TELEGRAM


Pentagon zihin kontrolü teknolojisini askerler için kullanmak istiyor

ABD Savunma Bakanlığı’na bağlı araştırma birimi, kontrolleri altında bulunan sistemlere insan beynini bağlayan bir proje üzerinde çalışıyor. Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA), hem askerlerin beyin dalgalarını kullanarak askeri sistemlere bağlanmasına hem de bu sistemlerin bilgiyi doğrudan kullanıcının beynine aktarmasına izin verecek bir ‘sinirsel arayüz’ geliştirecek ekipler seçiyor.

DARPA’dan yapılan açıklamada, Gelecek Nesil Cerrahi Dışı Nöroteknoloji ya da N3 programının bilgisayarların hızını ve işlem gücünü insanların karmaşık durumlara uyum sağlama yeteneği ile birleştirmeyi amaçladığı belirtildi. Diğer bir deyişle, söz konusu teknoloji uzaktan bir makineyle insanların kendi bedenlerinin bir parçasıymışçasına, hissetmelerini ve etkileşim kurmasını sağlayacak.

DARPA’nın Biyolojik Teknoloji Ofisi’nin program yöneticisi Al Emondi, “İnsanların taşı oyup bir bıçağa ya da mızrağa dönüştürdüğü ilk zamanlardan bu yana, insanoğlu çevrelerindeki dünyayla etkileşim kurmaya yardım edecek araçlar üretiyor. Kullandığımız araçlar zamanla daha karmaşık hale geldi… Ama bunlar hâlâ dokunma, hareket veya ses gibi birtakım fiziksel kontrol ara yüze ihtiyaç duyuyor. Sinirsel ara yüzlerin vaat ettiği şeyler zenginleştikçe, beynimizin etkili bir araç haline geldiği daha zengin, daha güçlü ve daha doğal bir deneyim yaşanacaktır, ” şeklinde konuşuyor.

DARPA’nın insanlarla makineler arasındaki etkileşime yönelik çalışmaları 1960’lara dayanıyor. İkisini birleştiren teknoloji kulağa inanılmaz gibi gelse de kuruluş bunun hali hazırda  mümkün olduğunu kanıtlamış durumda.

İlgili haber>>  DARPA’nın çağ ötesi projesi PLAN X: Hayaller gerçek mi oluyor?

DARPA, devrim yaratan protez programı sayesinde, engelli savaş gazilerin beyinlerine yerleştirilen bir elektrot yardımıyla kontrol edebildikleri bir protez uzuv yaratmıştı. Sistem, kullanıcılara “doğal” kol ve el hareket kabiliyeti sağlarken, beynine dokunma hissini yansıtan sinyaller iletiyordu. Ajans şimdi de engelli olmayan erkek ve kadın ordu mensupları için cerrahi bir ekleme gerektirmeyen benzer bir cihaz geliştirmek istiyor.

N3 Programı iki parçadan oluşuyor: Vücudun tamamen dışına yerleştirilen ve istilacı olmayan ara yüzler ile kullanıcıların beyin aktivitelerini okuyan harici sensörlere yardımcı olmak için farklı kimyasal bileşikleri içermesi gereken küçük istilacı ara yüzler.

Her iki durumda da teknolojiler çift yönlü olmak durumunda. Bu, şu anlama geliyor: iki teknoloji de beyin aktivitesini okuyabilecek ve ayrıca kullanıcıya yeni bilgiler yazabilecekler.

Bahsi geçen teknolojiler hükümetin zihin okuma ve zihin kontrolü gibi komplo teorilerini gündeme getirirken Emondi, Nextgov’a yaptığı açıklamada bunun söz konusu olmayacağını, bilim adamlarının beynin 100 milyar nöronunun nasıl etkileşim kurduklarına dair çözümlemelerinin başlangıcında olduklarını bu etkileşimi kontrol etmenin ise hemen hemen imkânsız olduğunu ifade