• MK ULTRA PROJESİ : EN BİLİNEN, TANINAN TELEGRAM MAĞDURU (!) İBDA-C ESKİ LİDERİ SALİH MİRZABEYOĞLU ÖLDÜ
  • Yayın Tarihi : 9 Mayıs 2018 Çarşamba
  • Kategori : TELEGRAM


ÖZEL BÜRO NOTU : FİKRİYAT OLARAK AYRI DÜŞSEKTE MERHUM İLE TELEGRAM PROJESİ KONUSUNDA AYNI HİSSİYATI PAYLAŞIYORDUK. TELEGRAM TEKNOLOJİSİNİN BUGÜN KULLANILIYORSA ENGELLENMESİNİ, KULLANILMIYORSA DA İLERİDE KULLANIMININ ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN ÇABA SARFEDİYORDUK. SALİH MİRZABEYOĞLU, KİMİLERİNE GÖRE TELEGRAM DENİLEN HAYALİ BİR CİHAZIN KURBANIYDI, YANİ ŞİZOFRENİ HASTALIĞININ PENÇESİNDEYDİ, KİMİLERİNE GÖRE İSE İNSAN BEYNİNİ, DOLAYISIYLA SAĞLIĞINI HEDEF ALAN NANO TEKNOLOJİK BİR İSTİHBARAT CİHAZININ KURBANI İDİ. KİM NEYE İNANMAK İSTİYORSA İNANABİLİR. ANCAK İNSAN ZİHNİ GEÇMİŞTEN BUYANA İSTİHBARAT SERVİSLERİNİN OYUN SAHASI, PROJE SAHASI OLDU. BUGÜN İNSAN ZİHNİ KONTROL EDİLEMİYORSA BİLE 50 YIL SONRA BUNUN MÜMKÜN OLMAYACAĞININ BİR İSPATI VAR MI ? YADA BİR GARANTİSİ. TEKNOLOJİ BU KADAR HIZLI İLERLERKEN BUNUN DA OLMASI MUHTEMEL. AMA 50 AMA 500 YIL SONRA. ÖNEMLİ OLAN 50 YIL SONRA DA 500 YIL SONRA DA İNSAN HAKLARINI, ETİK DEĞERLERİ, HUKUKU GÖZETEREK BİLİMSEL ÇALIŞMALAR YAPMAK, İCATLAR ÇIKARMAK. HERHANGİ BİR TEKNOLOJİ FAYDALI OLABİLECEĞİ GİBİ İNSAN HAKLARINA YADA HUKUKA AYKIRI BİR DURUM DA YARATABİLİR. BU NEDENLE İNSAN ZİHNİ DOKUNULMAZDIR. ŞİMDİ DE ÖYLE, 500 YIL SONRA DA ÖYLE OLACAK. MERHUMA, AİLESİNE VE İBDA-C GRUBUNA ÖZEL BÜRO EKİBİ ADINA BAŞSAĞLIĞI DİLERİM. TOPRAĞI BOL OLSUN. ALLAH RAHMET EYLESİN. ERKUT ERSOY & İSTİHBARAT UZMANI & ÖZEL BÜRO GRUBU

İşte Salih Mirzabeyoğlu'nun hayatı...

Salih Mirzabeyoğlu'nun kaldırıldığı hastanede beyin ölümünün gerçekleştiği açıklandı.

İşte 28 Şubat döneminde cezaevine konulup işkencelere maruz kalan Mirzabeyoğlu'nun hayatı...

Gerçek adı Salih İzzet Erdiş olan Salih Mirzabeyoğlu, 28 Şubat döneminde 'anayasal düzeni silah zoru ile değiştirmeye teşebbüs etmek' suçlamasıyla İBDA-C davasında yargılanmış, müebbet hapis cezası nedeniyle 16 yıl cezaevinde kaldıktan sonra yeniden yargılanıp beraat etmişti.

NECİP FAZIL KISAKÜREK İLE KARŞILAŞMA

Salih Mirzabeyoğlu, 10 Mayıs 1950 tarihinde Erzincan'da doğdu. Eskişehir'de Fatih İlkokulu (1962), Mehmetçik Ortaokulu'nu (1965) bitirdi (1968). Yazı ve şiirleri lise yıllarında Babıali'de Sabah gazetesinde yayınlanmaya başladı (1965). 1968 yılında Atatürk Lisesi'ni bitirdi. 15 yaşında Necip Fazıl Kısakürek ile karşılaştı ve Nakşibendi tarikâtına katıldı.

AKINCILAR'IN KURUCUSU

Mirzabeyoğlu'nun ismi 1970' lerde duyulmaya başlandı. İslami gençlik hareketlerinden biri olan Akıncıların kurucusuydu. Gençliğinden itibaren Milli Görüş gömleğini üstüne giymişti. Salih Mirzabeyoğlu'nun genç yaşına rağmen sözüne itibar ediliyordu. Konferanslar veriyor, çevresinde İslam'a gönül veren dinamik gençler toplanıyordu. 1970'lerin ikinci yarısında kurulan Akıncılar Derneği'nin kurucuları arasındaydı. Derneğin politikalarının savunulduğu Gölge ve Akıncı Güç gibi dergileri çıkarttı. Necip Fazıl Kısakürek onun kaleminden çok etkilenmiş, ''Benim 40 senedir aradığım ses buydu'' demişti.

1991'DE TUTUKLANDI

1975 yılında gölge adlı dergi çıkarttı ve ilk defa Mirzabeyoğlu soyadını orada kullandı. Akıncı Güç (1979) adlı dergi çıkarttı. Necip Fazıl Kısakürek yönetimindeki Büyük Doğu-Rapor (1979-80) seçkisinde yazılar yazdı. 1991 yılında Amerika'nın Irak'a saldırmasıyla oluşan dönemin siyasi atmosferi içerisinde tutuklandı.

28 ŞUBAT SÜRECİNDE TUTUKLANDI

28 Şubat askeri darbesiyle birlikte bir gün çocuğunu okula götürürken 1998'de gözaltına alındı. Hakkındaki suçlama sonrasında yasadışı İBDA-C örgütüne liderlik yaptığı gerekçesiyle tutuklandı. Savunmasında kendisini bir teorisyen olarak bıçak yapan birine benzetecekti. İsteyen et keser, isteyen o bıçağı başka amaçlarla kullanırdı.

2014 YILINDA TAHLİYE EDİLDİ

2001 yılında idamla yargılandı, idam cezası kaldırılınca ömür boyu hapse çarptırıldı. Bolu F Tipi Cezaevinde cezasını çekerken 23 Temmuz 2014 tarihinde talebini kabule değer gören İstanbul 14'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararıyla tahliye edildi.

ELEKTRONİK İŞKENCENİN KİTABINI YAZMIŞT

Telegram kelimesi, bilindiği üzere Salih Mirzabeyoğlu ile maruf. Literatüre bu kelimenin girişi de, 2003 senesinde Salih Mirzabeyoğlu tarafında kaleme alınan ve alt başlığı ‘Zihin Kontrolü’ olan Telegram adlı esere dayanıyor. Mirzabeyoğlu, Kartal F-Tipi Cezaevinde kaldığı hücresinde, kendisine ‘elektronik taciz’ yapan kişilerin, yaptıkları işi isimlendirirken ‘Telegram’ denildiğini ifade ediyor. Yani bu tabir, ilk başta telegramcılar tarafından kullanılıyor. Mirzabeyoğlu, kendisini sürekli taciz edenlerin kullandığı bu kelimeyi yakalayıp verimlendiriyor ve ‘Zihin Kontrolü’ genel başlığı altında sıralanan teknikler arasında -özellikle İngilizcede- muhtelif tâbirlerle anılan bu operasyonu böylelikle isimlendirerek deşifre ve teşhir ediyor.

STAR GAZETESİ'NİN SKANDAL MANŞETİ

Türkiye Mirzabeyoğlu'nu, 28 Şubat döneminin Star gazetesinde, basın tarihine kara bir leke olarak düşen manşetten tanıyor.