• FİLM TAVSİYESİ : AYLA /// Kore gazisi Astsubay Süleyman Dilbirliği'nin gerçek hayat hikâyesinden sinemaya aktarıldı
  • Yayın Tarihi : 29 Ekim 2017 Pazar
  • Kategori : TAVSİYELER & ANALİZLER


HAYDİ AYLA'ya...!

AYLA, Kore gazisi Astsubay Süleyman Dilbirliği'nin gerçek hayat hikâyesinden sinemaya aktarılan olağanüstü bir film.

Savaşın ortasında öksüz yetim kalan ve Türk askerinin bularak sahip çıktığı, sonradan "Ayla" adını verdikleri Koreli küçük kız ile daha sonra "Baba" diyeceği Astsubay Süleyman'ın etrafında gelişen, Kore'deki Türk Birliğinin kahramanlığına da yer verilen, çok güzel çekimlerin ve çok başarılı savaş sahnelerinin olduğu bu dokunaklı filmi ailece seyredelim.

Bu film, aynı zamanda, Türk askerinin yücegönüllüğünü (âlicenaplığını), çok başarılı bir dramatik bir yapı içerisinde, çok sıcak ve sürükleyici bir anlatımla ortaya koyuyor.

Türk ve Kore halkları arasında dostluğa adanan bu olağanüstü film, uzun olmasına rağmen son derece akıcı. Bilindiği gibi, 50 yıl aradan sonra, Ayla ile Süleyman Astsubay'ın buluşmaları, gazete ve televizyonlarda verilmişti.

Amerikancı basın yayın, Türk askerine övgü niteliği taşıyan bu filmden son derece rahatsız olmuşa benziyor ki, tek satır yer vermedi! Aslında filmde Amerikan aleyhtarı bir kare de yok; hatta, ABD desteğiyle çekilmiş; ancak bunlar, kraldan fazla kralcı bir şekilde Amerikancı ve azılı Türk-karşıtı oldukları için, filmden rahatsız oldular! İşin ilginci, muhafazakâr gazetelerin de tamamen ilgisiz kalması!

Bu güzel filmin, "sükût suikasti"ne kurban gitmesine izin vermeyelim; çocuklarımızı mutlaka bu güzel filme götürelim.

Fethi Murat Doğan

Link : https://onedio.com/haber/koreli-kucuk-kiz-ile-turk-askerinin-yillara-yayilan-oykusunu-okurken-gozleriniz-dolacak--739051

Film, Kore Savaşı'nda yaşanan gerçek ve çok dramatik bir hikayeyi beyazperdeye taşıyacak. 1950 yılında savaşta yer alan Süleyman Astsubay savaş meydanında küçük bir kız bulur. 5 yaşındaki bu Koreli kız yetimdir ve nereye gideceğini bilmemektedir. Astsubay kızı yanına alır ve Ayla ismini verir. Birliğin neşesi haline gelen Ayla ile astsubay kısa sürede baba-kız gibi olurlar. Ancak 15 ay sonunda birliğin Türkiye'ye geri dönme kararı çıkar. Ayla'yı bırakıp dönmek istemeyen Süleyman Astsubay her yolu denese de Kore kanunlarını aşamaz. Küçük kızı geride bırakmak zorunda kalan Süleyman ve yetimlere uygulanan sisteme dahil olarak yetimhaneye verilecek olan Ayla son vedalarında tekrar bir araya gelmeye söz verirler. Yıllar ikiliyi yeniden buluşturacak mıdır?...

Yönetmen koltuğunda reklam filmleriyle dikkat çeken Can Ulkay'ın oturduğu dram filmi Ayla'nın senaryosunda ise Sınav, Uzun Hikaye, Kavak Yelleri, Doludizgin Yıllar'ın da senaristliğini yapmış Yiğit Güralp'in imzası var. Başrollerini Çetin Tekindor, Taner Birsel, İsmail Hacıoğlu ve Ali Atay'ın paylaştığı filmin kadrosunda Duygu Yetiş, Büşra Develi, Erkan Petekkaya, Esra Dermancıoğlu, Deniz Seviyesi filmindeki performansı ile Milano Uluslararası Film Festivali’nden ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ödülünü alan oyuncu Damla Sönmez, Altan Erkekli, Sinem Öztürk Uslu gibi önemli oyuncular yer alıyor. Filmin müziklerini ise Fahir Atakoğlu üstleniyor.