• KİTAP TAVSİYESİ : AMERİKAN GİZLİ BELGELERİYLE TÜRKİYE'NİN KURTULUŞ YILLARI /// YAZAR : ORHAN DURU
  • Yayın Tarihi : 29 Ağustos 2018 Çarşamba
  • Kategori : TAVSİYELER & ANALİZLER (KİTAP - DERGİ - FİLM - SOSYAL MEDYA - BELGESEL - DİZİ - SİTE - PROGRAM - ŞARKI)


ABD'den Türk İstiklal Savaşı'na yakın takip

Kitap 1978'de yayınlanmış. Adı: Amerikan Gizli Belgeleriyle Türkiye'nin Kurtuluş Yılları. Gazeteci yazar Orhan Duru tarafından kaleme alınmış olan bu araştırma yayınlandığı yıllarda büyük ses getirmişti. Çünkü, Milliyet Yayınları'ndan çıkan kitap; yakın tarihimize ve İstiklal Savaşı'nın karanlıkta kalmış, bilinmeyen pek çok ayrıntısına ABD belgeleri desteğiyle ışık tutuyordu. Yazarı kitabın giriş bölümünde çalışmasıyla ilgili şu bilgiyi veriyor:

Türkiye ile ABD ilişkileri konusunda ABD'den Ankara'daki Amerikan Kütüphanesine getirilen 300'den fazla mikrofilm rulosu içinden, Türkiye'nin Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet'in ilk yılları ile ilgili belgeleri taradık. İlginç raporlar, telgraflar ve yazışmalarla karşılaştık. Daha çok, okuyucunun ilgilenebileceği ve ilk defa açıklanan belgelere yer verdik.

Belgelerde görülebileceği gibi Amerikalı temsilciler, Mustafa Kemal ve arkadaşlarının başlattığı akıma önce bir ayaklanma gözüyle baktılar. Onlara asi dediler. Daha sonra milliyetçiler demeye başladılar. Ankara hükümetini milliyetçi hükümet olarak nitelendirdiler. Milliyetçi sözcüğü Mustafa Kemal için önemli olmalıydı. Belgelerde Mustafa Kemal ve arkadaşları için kullanılan başka bir deyim de Kemalist idi. Bunun yorumunu yapmaya bile gerek yok...

Belgelerden Amerikan Mandası sorununu Amerikalıların mı ortaya attığını, yoksa Mustafa Kemal ve arkadaşlarının ABD'yi kendi amaçları uğruna yansız bir tutum içine sokmak için bir manevra mı çevirdiğini anlamak mümkün değil.

(Ahmet Yabuloğlu)