SON DAKİKA

Yurtsever ve Açık Bilgi Platformu | Özel Büro İstihbarat Grubu Özel Buro

SOYKIRIMLAR & KATLİAMLAR DOSYASI : KIZILDERİLİ SOYKIRIMI

SOYKIRIMLAR & KATLİAMLAR DOSYASI : KIZILDERİLİ SOYKIRIMI
Bu haber 17 Kasım 2020 - 15:54 'de eklendi.
Whatsapp Paylaş Telegram Paylaş


KIZILDERİLİ SOYKIRIMI
Ekim 30, 2011
medeni avrupa’nın(!) 16. yüzyıldan 20. yüzyıl ortalarına değin sürekli ve sistematik bir şekilde yaptıkları ve tbmm’nde ivedilikle kabul ve tanınması gereken soykırımdır. ilk olarak “conquistador <www.uludagsozluk.com/k/conquistador/> ” olarak anılan ispanyollar, akabinde ingiliz ve fransız koloniciler, portekizliler ve nihayetinde bağımsızlığını ilanını takiben özellikle abd bu soykırım dolayısı ile yüce meclisimizce yargılanmalıdır.
500.000 ermeni’nin ölmesinden bahisle bizi soykırım ile suçlayanlar yaklaşık 100 milyon kızılderili’nin(kuzey amerika yerlileri, aztekler, mayalar, inkalar ve diğer güney amerika yerlilerinin katledilen toplamı)hesabını vermelidir.
LİNK : galeri.uludagsozluk.com/r/193121/ <galeri.uludagsozluk.com/r/kızılderili-soykırımı-193121/> <tarihturklerdebaslar.wordpress.com/2011/10/30/kizilderili-soykirimi /return%20void(0);> +

kızılderili soykırımı;
a) kolomb öncesi amerika kıtası <www.uludagsozluk.com/k/kolomb-öncesi-amerika-kıtası/> : kolomb öncesi amerika kıtası bilindiği üzre belli başlı birkaç uygarlık ve bunun dışında feodal kabileler halinde yaşamakta olan yerlilerden müteşekkildi. kuzey amerika yerlileri western filmlerinden aşina olduğumuz apache <www.uludagsozluk.com/k/apache/> , comanche <www.uludagsozluk.com/k/comanche/> , Cherokee <www.uludagsozluk.com/k/cherokee/> , Cheyenne <www.uludagsozluk.com/k/cheyenne/> , Sioux <www.uludagsozluk.com/k/sioux/> gibi kabileler olup belli başlı krallık ya da uygarlık kuramamışlardır.
LİNK : galeri.uludagsozluk.com/r/193122/ <galeri.uludagsozluk.com/r/kızılderili-soykırımı-193122/> <tarihturklerdebaslar.wordpress.com/2011/10/30/kizilderili-soykirimi /return%20void(0);> +

orta ve güney amerika yerlileri ise kuzey amerika’ya nispeten daha farklıdır. buralarda da kabileler, klanlar halinde yaşam olduğu gibi, olmekler <www.uludagsozluk.com/k/olmekler/> , toltekler <www.uludagsozluk.com/k/toltekler/> , zapotekler <www.uludagsozluk.com/k/zapotekler/> , mayalar <www.uludagsozluk.com/k/mayalar/> , aztekler <www.uludagsozluk.com/k/aztekler/> , inkalar <www.uludagsozluk.com/k/inkalar/> gibi uygarlıklar, imparatorluklar bulunmaktaydı.
kızılderili boy ve kabilelerinin listesi için;
LİNK : tr.wikipedia.org/w <tr.wikipedia.org/wiki/K%C4%B1z%C4%B1lderili_kabileleri> .z%C4%B1lderili_kabileleri
kolomb öncesi amerika kıtası ve civar adalarda yaşayan kızılderili nüfusu 140 milyon civarında olduğu tahmin edilmektedir.
b)kolomb ve indians <www.uludagsozluk.com/k/kolomb-ve-indians/> : kolomb malumunuz olduğu üzre bir maceraperest idi ve asıl amacı doğu’nun zenginliklerine(hindistan ve çin) ulaşabilmek için yeni deniz yolları bulmaktı. kolomb ilk olarak san salvador adasına ayak bastı, ispanya’ya döndü ve üç sefer daha düzenledi. kolomb ancak, düzenlediği üçüncü seferde kıta amerika’ya adım atabildi ve kızılderililerle ilk teması bu şekilde oldu.
kolomb’un kızılderililerle teması için kolomb’un tuttuğu günlüğe bir göz atalım;
-spoiler <www.uludagsozluk.com/k/spoiler/> –
“Onlara kılıçlarımızı gösterdik. Keskin demir silâhları ilk kez gördükleri belli. Kesmenin ne demek olduğunu bilmediklerinden, bazıları kılıçların keskin tarafını tutunca ellerini kestiler. Bu insanlar ne herhangi bir mezhebe bağlılar, ne de puta tapıyorlar. Kötülüğü tanımıyorlar, birbirlerini öldürmeyi bilmiyorlar. Hiç silâhları yok. Kızılderililer son derece sade, dürüst ve eli açık insanlar. Herhangi birinden sahip olduğu herhangi bir şey istenince hemen veriyorlar. Kötülüğün ne olduğunu hiç bilmiyorlar, çalmıyorlar, öldürmüyorlar. Komşularını kendileri kadar çok seviyorlar. Dünyada onlar kadar tatlı dilli insanlar yoktur. Her zaman gülüyorlar.”
-spoiler <www.uludagsozluk.com/k/spoiler/> –
ve kolomb bu barışçıl insanları hint yerlileri yani indians olarak adlandırdı.
c)amerigo vespucci ve yeni dünya <www.uludagsozluk.com/k/amerigo-vespucci-ve-yeni-dünya/> : kolomb’un keşfettiği yeni toprakların aslında yeni bir kıta olduğunun anlaşılması pek uzun zaman almadı. amerigo vespuci’nin güney amerika’nın doğu sahillerine yaptığı toplam 4 keşif gezisi tüm eski dünya’nın yeni dünyadan haberdar olmasını ve yeni dünya ile ilgili efsaneler ile maceraperest kolonicilerin ilgisini bu yeni dünyaya çekmesini sağladı. vespucci sonrası başlayan kolonizasyon ve conquista hareketi ile kızılderililer sonun başlangıcına çok yakındılar artık.
LİNK : galeri.uludagsozluk.com/r/193123/ <galeri.uludagsozluk.com/r/kızılderili-soykırımı-193123/> <tarihturklerdebaslar.wordpress.com/2011/10/30/kizilderili-soykirimi /return%20void(0);> +

d)ispanyol conquistador <www.uludagsozluk.com/k/ispanyol-conquistador-lar/> ‘lar: amerigo vespucci’nin bahsettiği yeni dünya ve zenginlikleri ile ağzı sulanan avrupalı(özellikle ispanyol ve portekizli) maceraperestler topladıkları özel ordular ile yeni dünya’nın zenginliklerini eski dünyaya getirmek amacıyla yelken açtılar amerika’ya. iki kuzen francisco pizzaro <www.uludagsozluk.com/k/francisco-pizzaro/> ve hernan cortes <www.uludagsozluk.com/k/hernan-cortes/> ispanya’nın küba valisinden aldıkları özel araştırma ve keşif(!) izni ile beraberinde ateşli silahlar, toplar, tüfekler ile birlikte biri kuzey, diğeri de güney’e(meksika ve peru) barışçıl seyahatlere(!) giriştiler. hernan cortes aztek halkı tarafından aztek inanışına göre denizden gelen bereket getirecek tanrıları “quetzalcoatl <www.uludagsozluk.com/k/quetzalcoatl/> ” olduğuna inanılmış, cortes’e direnç göstermemiş ve ona kanmışlar,ikramlarda bulunmuşlardır. buna istinaden cortes ise azteklerle düşman diğer yerli kabilelerle de ittifaklar kurarak aztekler’e karşı o güne kadar eşi benzeri görülmemiş kıyıma girişmiş o dönemin en önemli uygarlıklarından olan aztek uygarlığını ve altın kent tenochtitlan <www.uludagsozluk.com/k/tenochtitlan/> ‘ı yerle bir etmiştir. kuzen pizarro ise yine altın sevdasına koca inka uygarlığını ispanyol sömürgesi haline getirmiş yaptığı kıyımlarla kuzeni cortes’ten geri kalmamıştır. conquistadorlar aztek ve inka uygarlıklarından başka tümüyle güney amerika ve kuzey amerika’nın batısında vahşice katliamlar yapmış ve başlığın konusu olan kızılderili soykırımında önemli roller oynamışlardır.
LİNK : www.williamsburgpr <www.williamsburgprivatetours.com/Poco%20saves%20smith2.jpg> .Poco%20saves%20smith2.jpg <tarihturklerdebaslar.wordpress.com/2011/10/30/kizilderili-soykirimi /return%20void(0);> +

<www.uludagsozluk.com/e/8088248/>
e)koloniciler <www.uludagsozluk.com/k/koloniciler/> : ispanyolların yaptıkları katliamlar ile dünyada eşi benzeri görülmeyen hazinelere sahip olmasının ardından onları takiben portekizliler, britanya imparatorluğu, fransa, hollanda’da yeni dünya’ya akın etmişler. kurdukları koloniler ile kıta avrupa’nın ihtiyaçlarını yeni dünya’dan karşılamaya başlamışlar bu arada katliamları sürdürmeyi de ihmal etmemişlerdir.
tüm bu süreç boyunca 15. yüzyıldan 20. yüzyılın başlarına kadar toplamda 100milyon amerika yerlisi medeni avrupa’lılarca(!) katledilmiş, avrupa’nın ihtiyaçları doğrultusunda kızılderililer, yeni efendilerine bir nev’i hizmet ettirilmiştir.
günümüzde hala bu katliamın mimarlarının heykelleri, portreleri modern batı dünyasının en nadide köşelerini süslemekte, onların kahramanlıkları(!) ile gurur duyularak bu ülke parlamentolarında sözde ermeni soykırımları tanınmaktadır.
şimdi herkesin kendine sorması gereken bir soru var. soykırıma maruz kalan bir millet sesini bu denli çıkarabilir, şımarık olabilir mi? yoksa kızılderililer gibi köşelerine çekilip yeni soykırımlara uğramamak için ölü bir yaşam mı sürer? bu sorunu tartışaduralım. belki yüce meclisimiz bir gün milletin meclisi olduğunu hatırlar da “kızılderili soykırım yasa tasarısı’na” imza atar.
çıkmadık candan umut kesilmez. bekleyelim belki bir yüz sene sonra. belki.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

TÜM KATEGORİLER
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER