SON DAKİKA

Yurtsever ve Açık Bilgi Platformu | Özel Büro İstihbarat Grubu Özel Buro

SİYASİ DOSYA : Hükümetine En Fazla Güvenen Halk Sıralamasında Türkiye Üçüncü Sırada

SİYASİ DOSYA : Hükümetine En Fazla Güvenen Halk Sıralamasında Türkiye Üçüncü Sırada
Bu haber 11 Ekim 2020 - 16:55 'de eklendi.
Whatsapp Paylaş Telegram Paylaş


Hükümetine En Fazla Güvenen Halk Sıralamasında Türkiye Üçüncü Sırada
18 Ağustos 2017
Yazar: Niall McCarthy <www.forbes.com/sites/niallmccarthy/> , 13 Temmuz 2017
Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 18 Ağustos 2017

Hükümete güvenmek çok önemlidir. Ülkenin ekonomik gelişmesinin itici gücüdür, hükümetlerin aldıkları kararların çok daha etkili olmasını sağlar ve vatandaşların kurallar ve vergi sistemine uymalarına neden olur. Hükümetlerin güvenilirlik seviyeleri halkın onların ne kadar istikrarlı ve güvenilir olarak gördüklerine bağlıdır, eğer bir hükümet halkını risklerden koruyabiliyor ve kamu hizmetlerini etkin bir şekilde ulaştırabiliyor ise vatandaşların güvenini kazanmaktadır.
OECD tarafından her yıl yayımlanan Bir Bakışta Hükümet raporuna göre hükümetlere olan güven ülkeler arasında büyük farklılıklar göstermektedir. Son yıllarda Avrupa’nın göçmen krizini göğüslemek zorunda kalan, birçok seçim yapılan, bankaların kapandığı ve sermaye kontrol mekanizmalarının tesis edildiği Yunanistan, hiç te şaşırtıcı olmayan bir derece ile ”Güvenilir Hükümet” listesinin en dibinde yer almaktadır. 2016 yılında hükümetine güvenen Yunan vatandaşlarının oranı diğer gelişmiş ülkeler ile kıyaslandığında çok az olan, sadece %13’tür.
Geçtiğimiz yılın sonlarına doğru demokratik yollarla seçilen görevden uzaklaştırılan ilk Güney Kore Başkanı olan Park Geun-hye yolsuzluk soruşturmasına maruz kalmış ve bu yıl Mart ayında görevden uzaklaştırılmıştır. Bu skandal Güney Kore vatandaşlarını etkilediğinden OECD raporuna göre 2016 yılında hükümetlerine güvenme oranı %24 seviyesinde kalmıştır.

Sahte haberler, skandallar ve Rusya ile ilgili iddiaların hala Beyaz Evi sarstığı Birleşik Devletlerde halkın sadece %30’u hükümete güvenmektedir. Avrupa Birliğinden dostça ayrılma hazırlıkları yapan İngiltere’de ise halkın hükümete güvenme oranı %41’dir. Rusya ve Türkiye’de; Putin ve Erdoğan’ın hükümetlerine güven oranı %58’dir. 2016 yılı verilerine göre Hindistan, %73 ile halkı tarafından en çok güvenilen ülkeler sıralamasında ilk sırada yer almaktadır. Genel sıralamada ise Endonezya ve İsviçre halklarının hükümetlerine en çok güvendiği ülkelerdir. 2016 yılı verilerine göre; Kanada’da halkın hükümete güven oranı ortalamanın üzerinde ve %62 seviyesindedir.

OECD 2016 En Güvenilen Hükümetler Sıralaması
Listede Yunanistan’ın en altta yer alması hiç şaşırtıcı değildir. Mali kriz nedeniyle son yıllarda ülkede yaşanan ekonomik sıkıntılar, birkaç seçim yapılması, bankaların kapanması ve Avrupa göçmen krizinde cephe hattında yer alması nedeniyle Yunanistan halkının sadece %13’ü hükümetine güvenmektedir.
Asıl şaşırtıcı olan ise, 2016 yılında kara para ile mücadele kapsamında; 500 ve 1000 rupilik banknotları illegal ilan ederek tedavülden kaldıran Hindistan hükümetinin, OECD 2016 listesinde halkı tarafından en güvenilen ülkelerin ilk sırasında yer almasıdır. Ellerindeki tedavülden kalkan 500 ve 1000 rupilik banknotları değiştirmek için bankalara akın eden, para çekme makinaları önünde uzun kuyruklar oluşturan ve arbede çıkaran Hindistan halkının 2016 yılında hükümetine güven oranı %73 seviyesindedir.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

TÜM KATEGORİLER
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER