ERCAN CANER : Amerika’nın Savaş Esirleri ve Savaşta Kaybolanlara Saygısı
29 Temmuz 2021
Ercan Caner, Sun Savunma Net, 29 Temmuz 2021
SAVAŞ ESİRLERİ-SAVAŞTA KAYBOLANLAR, UNUTULMADINIZ, HERKES BİRAZ VERDİ BAZILARI HEPSİNİ VERDİ. ABD ordusunun yaklaşık 82,000 üyesi İkinci Dünya Savaşı’na kadar uzanan çatışmalar nedeniyle halen kayıptır.
ABD Savunma Bakanlığı, her yıl 17 Eylül tarihinde kutlanan savaş esirleri ve savaşta kaybolanları anma merasimi için hazırladığı 2021 yılı posterini yayınlamıştır. Anma günü ve her yıl hazırlanan posterin amacı, geçmişteki çatışmalarda kaybedilen askerlerin tam ve eksiksiz bir muhasebesini yapmaktır. Savunma Bakanlığı her yıl anma günü öncesinde bir poster hazırlamaktadır.
Savunma Bakan Yardımcısı Kathleen H. Hicks’in konuyla ilgili yaptığı açıklamaya göre; Amerikan Bağımsızlık Savaşından günümüze kadar geçen sürede, yarım milyondan fazla ABD ordusu üyesi geçmişte, hayatlarının bir döneminde savaş esiri olarak tutulmuştur.
Günümüzde halen 82,000 ABD ordusu üyesinin nerede olduğu bilinmemektedir. Bunlardan 72,000’den fazlası İkinci Dünya Savaşı’nda, yaklaşık 8,000 kadarı Kore Harbi’nde ve 1,600 kadarı da Vietnam Savaşı’nda kaybolmuştur.
Pentagon’da düzenlenen törende konuşan savunma bakan yardımcısı bu askerlerin tamamını geri getirmeye kararlı olduklarını ifade etmiştir.

Savunma Bakanlığı tarafından 2021 yılı için hazırlanan posterde, POW/MIA Bayrağının yanı sıra ”Amerika’nın Taahhüdü – Küresel Olarak Yerine Getirildi” ifadeleri ve birçok resim bulunmaktadır.
Hicks konuşmasında savaş esirleri ve savaşta kaybolanlara saygı ve muhasebesinin tam olarak yapılmasının askerlere ve ailelerine bir borç ve asil bir görev olduğunun altını çizmiştir.
F-105 modeli savaş uçağıyla 120 görev uçuşu yapan ve 2402 gün Kuzey Vietnam’da savaş esiri olarak tutulan ABD Hava Kuvvetleri’nden emekli Albay Michael Brazelton da konuşmasında, bir gün mutlaka esaretten kurtulacağını ve evine döneceğini bildiğini ve esirler ile kayıplar için elinden gelen her şeyi yapmaya hazır olduğunu ifade etmiştir.
Savaş alanında geride kimseyi bırakmamak esastır.
Yazar Profili

Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir. Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri (2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO deneyimlerine sahiptir.