TARİH : PLİSKA PUSULASI ve KAYI TAMGASI.


<tarihturklerdebaslar.files.wordpress.com/2018/02/pliska.jpg>
PLİSKA PUSULASI ve KAYI TAMGASI.
Şubat 7, 2018
Pliska pusulası, Bulgar Türklerine ait, takribi 1200-1300 yıllık bir Türk mirasıdır.
pliska pusulası <www.uludagsozluk.com/k/pliska-pusulas%C4%B1/> ;
Pusula üzerinde Türklere ait yönleri gösteren tamgalar yer alıyor. Hem ara, hem ana yönler gösterilmiş.
pliska <www.uludagsozluk.com/k/pliska/> bugün Bulgaristan’da bulunan bir antik şehirdir. Bu şehir birinci bulgar imparatorluğu <www.uludagsozluk.com/k/birinci-bulgar-imparatorlu%C4%9Fu/> ‘nun ilk başkentidir.
Bu şehri tarihte pliska muharebeleri <www.uludagsozluk.com/k/pliska-muharebeleri/> nden hatırlıyoruz.
Pliska muharebeleri bulgar türkleri <www.uludagsozluk.com/k/bulgar-t%C3%BCrkleri/> ‘nin balkanları yurt edinmesinden rahatsız olan Bizans imparatorunun büyük bir ordu ile Bulgaristan üzerine sefere çıkmasıyla başlıyor.
İmparator Nikiforos, Bulgar Türklerinin başkenti Pliska’yı ele geçirip yağmalatıyor, kurum han <www.uludagsozluk.com/k/kurum-han/> (krum han <www.uludagsozluk.com/k/krum-han/> ) önderliğindeki Bulgarlar geri çekiliyor ve toparlanıyor, İmparator Nikiforos Bulgarları geldikleri yöne sürmek amacıyla üzerlerine gidiyor, lakin Varbitsa geçidinde Bulgarlar tarafından ağır bir yenilgiye uğratılıyor. Bu muharebelerin sonunda Bizans ordusu tamamen yok oluyor ve imparator Nikiforos öldürülerek kafatasından şarap kadehi yapılıp gümüşle kaplanıyor ve Kurum Han imparatorun kafatasından şarap içerek bu zaferi kutluyor.
Aşağıdaki görselde Bulgar Türkleri’nin büyük hanı Kurum Han elinde İmparator Nikiforos’un kafatası ile resmedilmiş;
<tarihturklerdebaslar.files.wordpress.com/2018/02/pliska2.jpg>