Alman istihbaratı itiraf etti ! PKK’ya Almanya’dan toplanan paralar iki kat arttı !

Almanya iç istihbaratı Anayasayı Koruma Teşkilatı raporuna göre PKK Almanya’da Eylül 2015’ten 2016’nın başına kadar 13 milyon Euro’yu aşkın para topladı. PKK’nın son 10 yılda topladığı para iki katın üzerinde arttı. İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hans Georg Maassen, “terörle mücadele kapsamında MİT bizim için önemli müttefik” dedi.

ALMANYA İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere ve iç istihbarat teşkilatı Başkanı Hans Georg Maassen yıllık istihbarat raporunu kamuoyuna açıkladı. İstihbarat raporuna göre PKK’nın Almanya’daki faaliyetleri ve topladığı paralar iki kat arttı. Almanya’da 14 bin civarında sempatizanı bulunan PKK eylül 2015’ten 2016 yılı başına kadar 13 milyon Euro’nun üzerinde para topladı.

PKK son 10 yılda Almanya’da topladığı parayı iki katın üzerinde artırdı. Suriye ve Irak’taki çatışmaların ve terör örgütü DEAŞ’la savaşın PKK’nın para toplamasında ve örgüte üye kazanmasında önemli payı oldu. Almanya ve Avrupa ülkelerinden Suriye ve Irak’ta savaşmak üzere militan toplanmasında PKK gençlik teşkilatının büyük sorumluluğu bulunuyor. Almanya’dan gidenler arasında Kuzey Irak’ta, Hakkari’de çatışmalarda ölenler var. Almanya’dan DEAŞ’la mücadeleye katılmak için çatışma bölgelerine 180’inin üzerinde giden oldu. Bunların büyük çoğunluğunu PKK götürdü. PKK’dan bağımsız gidenler orada PKK saflarına katıldı.

CİHATÇI SAYISI ARTIYOR 

Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, Almanya’da aşırı İslamcı sayısının arttığı uyarısında bulundu.  Almanya’da İslamcı çevreden 680 tehlikeli kişinin yaşadığını belirten Bakan de Maiziere, “Bugüne kadar en yüksek sayı bu” dedi.

Almanya’daki İslamcı çevrenin büyük çoğunluğunun selefilerden oluştuğunu belirten Bakan de Maiziere, İslamcı çevreden olmayan yabancı kökenli aşırıların ezici çoğunluğunun Türkiye bağlantılı olduğunu söyledi. Bakan de Maiziere “Almanya’da İslamcı çevre dışında 30 bin civarında aşırı var. Bunlardan 27 bini Türkiye’yle ilişkili” dedi. Bunların başında PKK, DHKP-C gibi aşırı sol terör örgütlerinin ve aşırı sağ Türk rocker gruplarının geldiğini söyleyen de Maiziere şöyle konuştu: PKK Almanya’da 1993’ten beri terör örgütü olarak yasak. Süreç içinde 53 PKK örgütü daha yasaklandı. Mart 2017’de PKK sembolleri yasağını oldukça genişlettim. Sadece 2004’te eyaletler PKK’yla ilişkili 4 bin 400 soruşturma yürüttü. Federal Savcılık 2011’den beri PKK bağlantılı 180 dava açtı. 100’ü aşkın PKK yöneticisi Federal Savcılığın açtığı dava sonucu kısmen uzun hapis cezalarına çarptırıldı.

MİT UYARISI

İstihbarat teşkilatı Başkanı Hans Georg Maassen ise  Rusya, Çin ve İran’ın Almanya’daki casusluk faaliyetleri yanında Türk istihbarat teşkilatı MİT’in de faaliyetlerini izlediklerini söyledi. Maassen, “Buna rağmen MİT, terörle mücadele kapsamında bizim önemli müttefiğimiz” dedi.