SON DAKİKA

Yurtsever ve Açık Bilgi Platformu | Özel Büro İstihbarat Grubu Özel Buro

PENTAGON DOSYASI /// Pentagon’un gizli ordusu : Signature Reduction

PENTAGON DOSYASI /// Pentagon’un gizli ordusu : Signature Reduction
Bu haber 23 Mayıs 2021 - 12:14 'de eklendi.
Whatsapp Paylaş Telegram Paylaş


Pentagon’un gizli ordusu : Signature Reduction
Amerika.
20 Mayıs 15:36
Ünlü Amerikan Newsweek dergisinde William M. Arkin imzalı bir makale yayımlandı. Makale, ABD’nin Pentagon tarafından kurulan gizli ordusunu konu alıyor. Arkin’in dünyanın şimdiye kadar bildiği en büyük gizli güç olarak bahsettiği yapı “Signature Reduction” olarak isimlendiriliyor.

ÖZGÜR ALTINBAŞ
İçerisinde pek çok ayrı birimin olduğu Signature Reduction yapısı, faaliyetlerini tamamen sahte kimlik ve gizlilik esasına göre oluşturuyor. Yapıya bağlı on binlerce kişinin kimlikleri gizleniyor. Sahada operasyondan, siber ortamdaki operasyonlara kadar birçok alanda faaliyet yürüten bu yapı Pentagon’a bağlı.
60 BİN KİŞİLİK ORDU
Şu anda yaklaşık 60 bin kişinin bu gizli orduya mensup olduğu söyleniyor ve çoğu gizli kimlikler altında ve düşük profilli olarak çalıştığı belirtiliyor. CIA’nın gizli unsurlarının on katından daha büyük olarak belirtilen bu kuvvet hem askeri üniformalarla hem de sivil örtü altında, gerçek hayatta ve çevrimiçi ortamda, bazen özel işletmelerde danışman şeklinde, iç ve dış görevler gerçekleştiriyor.
Kısmen gizli özel kuvvetlerin büyümesinin doğal bir sonucu olarak ve aynı zamanda gittikçe daha şeffaf bir şekilde seyahat etmenin ve faaliyet göstermenin zorluklarını aşmak için kasıtlı olarak sahte kimlikler altında çalışan asker ve sivilin yetiştirildiği belirtiliyor.
YASALARA MEYDAN OKUYOR
Ortaya çıkarılan bu yapı, Amerikan ordusunun sadece az bilinen bir bölümüne değil, aynı zamanda tamamen düzenlenmemiş bir uygulamasına da bir pencere açıyor. Hiç kimsenin programın toplam boyutunu bilmediği ve bu yapının, askeri politikalar ve kültür üzerindeki etkisi açısından hiç incelenmediği belirtiliyor. Kongre konuyla ilgili hiçbir zaman soruşturma yapmazken, bu devasa gizli gücü geliştiren ordunun, ABD yasalarına, Cenevre Sözleşmelerine, askeri davranış kurallarına ve temel hesap verebilirliğe meydan okuduğu vurgulanıyor
YILDA 900 MİLYON DOLAR
Bu gizli yapı kendi bünyesine 130 özel şirketi dâhil ediyor. Birçok az bilinen gizli hükümet kuruluşları bu programı destekliyor, gizli sözleşmeleri geçersiz kılıyor ve kamuya açıklanmamış operasyonları denetliyor. Şirketler, gizli kuvvete hizmet etmek için yılda 900 milyon dolardan fazla para alıyor. Yapı, sahte belgeler oluşturmaktan ve sahte isimler altında çalışan kişilerin faturalarını ve vergilerini ödemekten, kılık değiştirmeler ve cihaz üretmeye kadar her şeyi yapıyor. Orta Doğu ve Afrika’nın en ücra köşelerindeki etkinlikleri fotoğraflamak ve dinlemek için görünmez cihazlar üretmekteler.
Özel harekât kuvvetleri, Kuzey Kore ve İran gibi düşman hatlarının arkası da dâhil olmak üzere, daha fazla bilinmeyen sıcak noktalarda çalışan gölge savaşçılar olan Signature Reduction gücünün yarısından fazlasını oluşturuyor. Askeri istihbarat uzmanları, karşı istihbarat ajanları, hatta dilbilimciler ikinci en büyük unsuru oluşturuyor.
SOSYAL MEDYADA MANİPÜLASYON OLUŞTURUYORLAR
En yeni ve en hızlı büyüyen grup, klavyelerini asla terk etmeyen gizli ordu olarak belirtiliyor. Bunlar, yüksek değerli hedefleri ararken ve gizli dinlemeleri toplarken, çevrimiçi varlıklarının kim ve nerede olduğunu gizlemek için yanıltıcı teknikleri kullanıyor. Çevrimiçi sahte kişi hesaplarını kullanan bu birim yanlış bilgiler yayıp sosyal medya üzerinden manipülasyon yaratmak için kampanyalar yürütüyor. Yüzlerce kişi Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) içinde çalışıyor. Son beş yıl içinde her askeri istihbarat ve özel harekât birimi, hem istihbarat toplayan hem de faaliyetlerinin operasyonel güvenliğini sağlayan bir tür web operasyon hücresi geliştirdi.
Bu koruyucu çaba, program için çalışan kişilerin gizliliğini korumak için yapılıyor ve yanlış bilgiler üretmeye kadar her şeyi gerekli kılıyor. Gizli kimlik kullanımı yalnızca terör örgütleriyle mücadelede değil, bu alanda rekabetin bir parçası olan Rusya ve Çin’e karşı da kullanılıyor. Siber savaşlar ise bunun en büyük örneği.
ABD’NİN EYLEMLERİNİ GİZLİYOR
Signature Reduction ve onları incelemeden koruyan gizli özel erişim programlarını denetlemekten sorumlu yakın zamanda emekli olmuş bir kıdemli memur, hiç kimsenin programın kapsamının tam olarak farkında olmadığını söylüyor. Programın, yapılan uluslararası anlaşmaları için sorun yarattığını belirten memur, sadece ABD’nin dünya çapında yaptıklarını gizlemekle kalmayıp, aynı zamanda çatışmaları sona erdirmeyi de zorlaştırdığından söylüyor: “Bırakın yarattığı şeyi, çoğu insan Signature Reduction terimini bile duymadı.”

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

TÜM KATEGORİLER
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER