Die Zeit böyle duyurdu : Afgan Özel Kuvvetleri Türkiye’de
Afgan Özel Kuvvetleri üyeleri eğitim kursu için uçakla Türkiye’ye indi.
_____
29.07.2021
Die Zeit haberi “NATO, Afganistan’daki konuşlandırılmasının sona ermesinden kısa bir süre sonra yurtdışındaki Afgan askerleri için ilk eğitim programını başlattı” başlığıyla duyurdu.
Kaynak olarak Ankara’daki Alman basın ajansı (Dpa) kullanılırken askerlerin nerede ve ne kadar süreliğine eğitim alacağı bilgisi verilmedi.
Bir NATO sözcüsü eğitim programının başlangıcını doğruladı, ancak güvenlik nedenleriyle yer ve detaylar hakkında yorum yapmak istemedi.
Sözcü, “Devam eden finansman ve diplomatik varlığa ek olarak, NATO’nun Afganistan’a verdiği daha fazla destek, ülke dışındaki Afgan özel kuvvetlerinin eğitimini de içeriyor” dedi.
NATO ZİRVESİNDE KARAR ALINDI
Afgan güvenlik güçlerine eğitim desteği sağlanması, geçen Haziran ayında düzenlenen NATO devlet ve hükümet başkanları zirvesinde kararlaştırılmıştı.
Zirvenin sonuç bildirgesinde “Güvenliği desteklemek ve son 20 yılda elde edilen kazanımları korumak için halkı ve kurumlarına destek vererek Afganistan’ın yanında yer almaya devam etmeye kararlı olduğumuzu yineleriz” ifadeleri yer almıştı.
DW’nin haberine göre NATO’nun Afganistan’daki askeri operasyonlarına son vermesine, ABD’nin askerlerini çekeceğini açıklamasının ardından geçen Nisan ayında karar verildi. NATO’nun Afganistan’daki görevi de resmi bir açıklama yapılmadan yaklaşık iki hafta önce sona erdi. Afganistan’da şu anda NATO’nun komutası altında hiçbir askeri birlik kalmadığını teyit eden NATO yetkilileri, Afganistan’da askeri varlığını sürdüren Amerikan ve Türk birliklerinin ise artık kendi ulusal ordularının emir komuta zincirine bağlı olduğunu kaydetti.
Çeviri: Doğukan Tüfeksever