EKVATOR’DAN GELEN BİR TON YÜZELLİ KİLO KOKAİN’İN TÜRKİYE’DEKİ SAHİBİ KİM ????
Organize Suç Örgütü Lideri Sedat Peker daha evvel sosyal medya hesabında açıkladığı KOKAİN ticareti yazısı gerçek mi? AYNI LİMANLAR…. 2016 yılında Türkiye ve Ekvador cumhurbaşkanlarının huzurunda imzalanan bir anlaşmayla limanın işletmesini devralan Samsunspor Kulubu Başkanı Yüksel Yıldırım’a ait Yılport Holding. Mersin Liman işletmesi ise 5 ‘li müteahhitlerden Nihat Özdemir’e ait Limak Holding işletiyor.
Mersin Limanı <www.gelecekgundem.com> ‘nda 1 ton kokainin ele geçirildiğini açıklayan Ticaret Bakanı Mehmet Muş <www.gelecekgundem.com> , “Bu yakalama, Türkiye’de bugüne kadar yapılmış en büyük çaplı kokain yakalamasıdır” dedi.
Mersin Valiliği de kokainin Ekvador’dan geldiğini açıkladı.
<www.gelecekgundem.com> Ekvador’un adı daha önce de Türkiye <www.gelecekgundem.com> ‘ye gönderilen kokainle gündeme gelmişti.
Sosyal medyadan açıklama yapan Muş, şu ifadeleri kullandı: “Ticaret Bakanlığımız Gümrük Muhafaza ekipleri tarafından Mersin Limanı’nda 1 ton kokain <www.gelecekgundem.com> yakalaması yapılmıştır.
Bu yakalama, Türkiye’de bugüne kadar yapılmış en büyük çaplı kokain yakalamasıdır.
Bu başarılı operasyondan ötürü Gümrük Muhafaza ekiplerimizi tebrik ediyorum.”
Ticaret Bakanlığı: Tek seferde ele geçirilen en yüksek miktarlı kokain
Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğünce yürütülen narkotik suçlarla mücadele çalışmaları kapsamında Ekvador’dan yüklenerek Türkiye’ye gelen ve muz taşıdığı beyan edilen şüpheli bir konteyner takibe alındı.
Konteyneri taşıyan geminin Mersin Limanı’na yanaşmasının ardından Mersin Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü <www.gelecekgundem.com> NARKOKİM ekipleri ile harekete geçildi.
Şüpheli konteyner, gemiden tahliyesinin hemen ardından x-ray taramasına sevk edildi.
Taramada şüpheli yoğunluk tespit edildi ve devreye narkotik dedektör köpekler girdi.
Dedektör köpeklerin de konteynerdeki yüke tepki vermesi üzerine detaylı aramaya geçildi ve konteynerde yüklü eşya içerisine gizlenmiş uyuşturucu belirlendi.
Alınan numunenin, test cihazı ile analizinde kokain olduğu anlaşıldı.
Gümrük Muhafaza ekiplerince ele geçirilen 1 ton 150 kilo kokain, bugüne kadar Türkiye’de tek seferde ele geçirilen en yüksek miktarlı kokain olarak kayıtlara geçti.
Mersin Valiliği: Kokain Ekvador’dan geliyor
Mersin Valiliği, Gümrük Muhafaza ekipleri tarafından Mersin Limanı’nda ele geçirilen 1 ton kokainin Ekvador’dan gelen gemide ve muz yüklü konteynerde bulunduğunu bildirdi.
Valilikten, Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un, Mersin Limanı’nda 1 ton kokain ele geçirildiğini duyurmasıyla ilgili yazılı açıklama yapıldı.
Açıklamada, “Ekvador ülkesinden Mersin Limanı’na gelen bir gemide, muz yüklü konteyner içerisinde uyuşturucu madde bulunduğu ihbarı alınması üzerine, İl Emniyet Müdürlüğü ve Gümrük Muhafaza Müdürlüğü ile koordineli yapılan operasyonel çalışmada, bahse konu konteyner içerisinde 1000 paket halinde 1 ton kokain ele geçirilmiş, sayım ve aramalar devam etmektedir. Tahkikat çok yönlü sürmektedir.” denildi.
Yeni rota Türkiye
Geçen ay, Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı <www.gelecekgundem.com> , kokainin Güney Amerika <www.gelecekgundem.com> ‘dan Avrupa <www.gelecekgundem.com> ve Asya’ <www.gelecekgundem.com> ya sevkinde Türkiye üzerinden yeni bir rota oluştuğunu bildirmişti.
Başkanlığın Twitter hesabından, Güney Amerika’dan sevk edilen kokainin Türkiye üzerinden Avrupa ve Asya’ya dağıtımını içeren rota ile 2016-2020 yıllarında kokainle mücadele verilerini içeren grafiğin yer aldığı paylaşım yapılmıştı.
Paylaşımda, Güney Amerika’dan sevk edilen kokain maddesi bakımından, Türkiye üzerinden Avrupa ve Asya’ya doğru yeni bir rota oluştuğu belirtildi.