Çetin Gören ve Nejat Daş kimdir ? Uyuşturucu baronu Çetin Gören ve Nejat Daş kaç yaşında, nereli ?
Çetin Gören kimdir? Çetin Gören kabahatleri nelerdir? INTERPOL tarafından kırmızı bültenle aranan ve cezaevi firarisi olduğu bilenen örgüt …
19 Mayıs 2021
Çetin Gören kimdir? Çetin Gören kabahatleri nelerdir? INTERPOL tarafından kırmızı bültenle aranan ve cezaevi firarisi olduğu bilenen örgüt başkanı Çetin Gören gözaltına alındı. “Bataklık” ismi verilen Cumhuriyet tarihinin en büyük uyuşturucu operasyonuyla gözaltına alınan Çetin Gören’in kim olduğu merak ediliyor. Pekala, Çetin Gören kimdir? Örgüt başkanlarından Çetin Gören’in ‘Padişah’ yazılı fotoğrafının arama yapılan lüks adreste, duvarda asılı olması dikkat çekti.
ÇETİN GÖREN KİMDİR?
Bakan Soylu’nun açıkladığı örgütün 2 zirve yöneticisinin, Nejat Daş ve Çetin Gören olduğu öğrenildi. Daş ve Gören, İstanbul’da polisin düzenlediği operasyonla gözaltına alındı. Örgüt başkanlarından Çetin Gören’in ‘Padişah’ yazılı fotoğrafının arama yapılan lüks adreste, duvarda asılı olması dikkat çekti. Çetin Gören’in, hem Brezilya hem Hollanda’da 26 yıl mahpus cezasıyla INTERPOL tarafından kırmızı bültenle arandığı ve cezaevi firarisi olduğu da ortaya çıktı.
OPERASYONDA DİKKAT ÇEKEN AYRINTI
Narkotik Daire Başkanlığı’nın koordinesinde Ankara ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü milletlerarası uyuşturucu şebekelerine yönelik bir yıl evvel araştırma başlattı.
Büyük bir gizlilik içerisinde süren soruşturma sonrasında düğmeye basıldı ve 11 vilayette eş vakitli operasyon düzenlendi. Hedefteki 94 isimden 67’si gözaltına alındı.
Nejat Daş kimdir? Uyuşturucu kaçakçısı Nejat Daş Hangi Suçları İşlemiştir?
Operasyona bine yakın polis katıldı, aynı vakitte 150 kadar özel harekatçı da operasyonun içinde yer aldı.
Söz konusu suç şebekesinin, 1993’ten itibaren ele geçirilen 11 tonun üzerinde esrar, 2 ton 500 kilogram baz morfin ve 140 kilogram eroin, 2012’de ele geçirilen 18 tonun üzerindeki kokain, 2016’da bir gemide ele geçirilen 20 ton esrarla irtibatlı olduğu tespit edildi.
Gözaltına alınanlar arasındaki iki önemli isim uluslararası uyuşturucu kaçakçısı Nejat Daş ve Çetin Gören…
Çetin Gören’in Brezilya ve Hollanda’da, aynı suçtan 26 yıl katılaşmış hapis cezası bulunuyor.
Bunların yanı sıra bir başka önemli isim ise Halil Arslantaş. Şebekenin en önemli isimlerinden biri olan Arslantaş, Gaziantep’te yakalandı.
Operasyonda, lüks meskenlere araçlara el konuldu, 7 kasaya el konuldu. Bu kapsamda örgütle ilişiği belirlenen 16 şirketin mal varlığına el konulacağı belirtildi.
NEJAT DAŞ KİMDİR?
İsmi uzun yıllardır uyuşturucu ve kaçakçılık evraklarıyla anılan, bilhassa 1990’lı yılların ortalarından bu yana çeşitli operasyonlarda yakalanan ve hakkında işlem yapılan Nejat Daş, son olarak geçen mayıs ayında gündeme gelmişti.
O tarihte gelen bir ihbar üzerine hareket geçen Edirne Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele(KOM) Şubesi ekipleri, Almanya’dan gelen ve Kapıkule Hudut Kapısı’ndan giriş yapan tırı takibe alarak İstanbul yakınlarındaki bir tır parkında yakalamış, yapılan aramada aracın kimi bölümlerine gizlenmiş 300 bin İngiliz sterlini bulunmuştu. Mevzu ile ilgili geçmişte de milletlerarası uyuşturucu kaçakçılığı suçları bulunan Nejat Daş ve 2 kuşkulu yakalanmış, savcılık sorgusunun akabinde adli denetim şartı ile serbest bırakılmıştı
Lakin bu olay Nejat Daş isminin geçtiği birinci olay değil.
Birinci olarak ismi, 1993 yılında Akdeniz’in memleketler arası sularında 14 ton uyuşturucu yüküyle yakalanan ‘LUCKY S’ gemisiyle ilgili davada gündeme gelen Nejat Daş, beraberindeki 10’u tutuklu 15 sanık ile yargılandı.
Aynı yıl öbür bir uyuşturucu davasında yargılanan Daş’ın ismi bu kere ‘KISMETİM 1’ gemisi ile geçti. Bu olayda da Akdeniz memleketler arası sularında 3,1 ton uyuşturucu unsur ile birlikte batırılan gemiyle ilgili devam eden yargılamada, Nejat Daş ve yanındaki sanıklar hakkında tahliye kararı verildi.
Nejat Daş, 2004 yılında ise uyuşturucu madde nedeniyle tutuklu bulunduğu İspanya’da, İspanya Ulusal Mahkemesinin Türkiye’ye iadesini koşullu olarak kabul etmesi üzerine iltica talebinde bulundu.
Ortadan geçen kısa bir müddetin akabinde İspanya’ya iltica talebini geri çeken Daş, 2007 yılında Türkiye’ye iade edildi.
Daş takvimler 14 Şubat 2007’yi gösterdiğinde Türkiye’nin iade müracaatının kabul edilmesiyle İspanya’dan Türkiye’ye gönderildi. Gerçekleştirilen sağlık denetimlerinin akabinde Metris Cezaevi’ne konulan Nejat Daş’ın Türkiye’de ‘LUCKY S’ ve ‘KISMETİM 1’ isimli uyuşturucu davalarından kaynaklı hakkında toplam 25 yıl 8 ay mahpus cezası bulunuyordu.
2007 yılında girdiği Tekirdağ F Tipi Cezaevi’nde 5 yıl tutuklu kalan Nejat Daş, 2012 yılında 1 milyon 250 bin TL kefalet ödeyerek tahliye olmuştu.
Daş, son olarak 11 vilayette yapılan, 67 kişinin gözaltına alındığı, Cumhuriyet tarihinin en büyük uyuşturucu operasyonunda bir sefer daha gözaltına alındı.