MİLLİ SAVUNMA DOSYASI /// ERCAN CANER : Türkiye’nin S-400 Denemeleri Kabul Edilemez !!!!!


ERCAN CANER : Türkiye’nin S-400 Denemeleri Kabul Edilemez !!!!!
23 Ekim 2020
Türkiye’nin S-400 Denemeleri Kabul Edilemez!
Recep Tayyip Erdoğan son birkaç yıldır yaptıklarının hesabını vermelidir. S-400 denemeleriyle ise haddini aşmıştır. Idaho Cumhuriyetçi Parti Senatörü ve Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Jim Risch.
Ercan Caner, Sun Savunma Net, 23 Ekim 2020

Suriye’deki Hmeymim hava üssünde görülen bir S-400 hava savunma füze sistemi. Kaynak: Sputnik
Idaho Cumhuriyetçi Parti Senatörü ve Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Jim Risch, Türkiye’ni S-400 hava savunma sistem denemeleri hakkında bir açıklama yayınlamıştır. Aşağıda, Başkan Donald Trump ile aynı partiye mensup senatörün açıklamasını okuyabilirsiniz:
”Türkiye’nin Rus yapımı S-400 füze savunma sistemini denemesi, bir NATO müttefikinden beklenmeyen ve kabul edilemez bir davranıştır. Bu denemeler ittifaka giderek daha fazla zarar vermekte ve F-35 ile diğer ABD ve NATO ittifakı sistemlerine direkt bir tehdit oluşturmaktadır.
Türkiye ve Rusya arasında derin geçmişi olan bir uyuşmazlık ve çatışma durumu bulunmaktadır. Erdoğan’ın peşinden koştuğu, iki ulus arasında filizlenen bu ilişki Doğu Akdeniz ve Kafkaslar’da ciddi güvenlik kaygıları oluşturmaya başlamıştır. Bu çıkarlar, Türkiye’nin NATO’daki uzun süreli müttefiklerine aykırıdır ve bölgede istikrarsızlığı körüklemektedir.
Birleşik Devletler yasaları, Rusya ile savunma ilişkilerini geliştirmeye devam eden ülkelere yaptırımlar uygulanmasını gerektirmektedir ve yönetim Türkiye’ye S-400 sistemlerinden bir an önce kurtulması konusunda güçlü bir sinyal göndermelidir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son birkaç yıldır yaptıklarının hesabını vermelidir. Bugünkü eylemi (S-400 denemeleri) ile haddini aşmıştır.”
Yazar Profili

Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir. Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri (2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO deneyimlerine sahiptir.