• GLOBAL SİLAH ENDÜSTRİSİ DOSYASI : Savunma Bakanlığı'ndan alınan bilgiye göre son Rus ağır muharebe uçağı S-70 "Ochotnik" ("Avcı") Cumartesi günü ilk uçuşunu yaptı.
  • Yayın Tarihi : 4 Ağustos 2019 Pazar
  • Kategori : LOKAL & GLOBAL SİLAH ENDÜSTRİSİ & NON LETHAL WEAPONS

Savunma Bakanlığı'ndan alınan bilgiye göre son Rus ağır muharebe uçağı S-70 (insansız hava aracı)"Ochotnik" ("Avcı") Cumartesi günü ilk uçuşunu yaptı. Rus geliştirme ve tasarım bürosu "Suchoi" tarafından geliştirilen gizli uçak planlanan ve gizli bir test sitesinde kısa bir uçuş gerçekleştirdi. Rusya Savunma Bakanlığı "İlk uçuş Moskova saatiyle 12: 20'de gerçekleşti ve 20 dakikadan fazla sürdü" dedi. Uçağı havaalanının üzerinden birkaç kez yaklaşık 600 metre yükseklikte uçtu ve daha sonra başarıyla indi.

Ochotnik "Nurflügel" adlı şemaya göre inşa edildi. Uçağın maksimum fırlatma kütlesi yaklaşık 20 ton 6000 kilometre menzildir. Çeşitli hedefleme ve takip cihazlarına ek olarak uçak gizli başlık teknolojisine sahip olmalı ve dolayısıyla düşman radarlarına karşı neredeyse görünmez olmalıdır.

Bu bağlamda aynı zamanda "Popular Mechanics" adlı konu portalı'ndan ABD'li uzmanlar savaş uçağının düşman radarı uzun menzilli ve Rus silahlı uçağının avantajları olarak hassas silahlanma konusundaki ağır sürüş kabiliyetini vurgulamaktadır. Her şeyden öte uçak "iyi korunan hedeflere karşı özellikle ağır görevler gibi uçabilir" örneğin uçaksavar konumlarına karşı. Ochotnik'in seri üretime başlayabildiği zaman bilinmemektedir.