• GLOBAL SİLAH ENDÜSTRİSİ DOSYASI /// GÜNTAY ŞİMŞEK : Sesten 6 kat hızlı savaş uçağı Blackbird 2
  • Yayın Tarihi : 8 Ekim 2019 Salı
  • Kategori : LOKAL & GLOBAL SİLAH ENDÜSTRİSİ & NON LETHAL WEAPONS

GÜNTAY ŞİMŞEK : Sesten 6 kat hızlı savaş uçağı Blackbird 2

Bugün ilginç bir bilgiyi toparlayabildiğim kadarıyla dünyanın en hızlısı olacak ‘Blackbird 2’yi anlatmaya çalışacağım. ABD’de savunma projeleri geliştirilirken önce ilgili birimler ihtiyaçları tanımlıyor. Gerektiği hallerde alanında uzman firmalara talep edilen ürünün prototiplerini geliştirmeleri için para veriliyor, sonrada yarış-ihale dönemi başlıyor. Müşterek Taaruz Uçağı / Joint Strike Figther (JSF) F-35’de böyle bir döneme şahitlik etmiştim. Boeing ve Lockheed Martin yarışmıştı. Şimdi benzer bir süreç yine büyük ihtimalle iki şirket arasında ‘Dünyanın En Hızlı Saldırı ve Keşif Uçağı’ için gündeme gelebilir. 

‘Blackbird 1’ yani SR-71 emekli edildiğinden iki şirkette onun boşluğunu doldurmak üzere hazırlıklar yapmaya başladı. Lockheed SR-72 ile yola devam edeceğini açıklamışken, Boeing de Mach 5 (yaklaşık 6.125 km/saat) hıza erişecek, insansız benzer bir proje üzerinde çalıştığını açıklamıştı. Boeing’in ‘Phantom Works’ ekibi de tıpkı Lockheed’in ‘Skun Works’u gibi bu işin ana kahramanı olacak. Dolayısıyla ABD böyle bir ürün tedariği için ortaya çıktığında iki şirketin rekabetine şahit olabiliriz. Şimdi biraz geriye doğru gidelim.

Bundan en az 50 yıl önce “Soğuk Savaş” döneminde, ABD’de ilgili birimler düşman radarına yakalanmadan bilgi toplayacak bir keşif uçağına ihtiyaç olduğunu gündeme getiriyor. Bu ihtiyacın hızlı bir şekilde karşılanması için yola çıkılıyor ve görev Lockheed Martin'e veriliyor.

Lockheed’in tecrübeli geliştirme grubu “Skunk Works” böyle bir talep geldiğinde istihbarat toplamayı daha üst seviyelere çıkarmak için zaten yeni bir uçak modeli üzerinde çalışıyordu. Mevcut tüm uçaklardan daha hızlı uçacak, daha yükseğe çıkacak, radarda görünmeyecek derecede iz bırakacak bir savaş uçağı isteniyordu. Lockheed ekibinin sıkı çalışmasıysı SR-71 Blackbird, 22 Aralık 1964'te ilk uçuşunu yaptı. Saatte yaklaşık 3.500 km hız yapma kabiliyetiyle biliniyordu, ancak maksimum hızı Mach 3,3 (4,075 km/saat) olduğunu hatırlatmış olalım.

Jet-Roket Karışımı Uçak

Şimdi merak edilen ise keşif uçağı SR-71’den yıllar sonra hem saldırı hem de keşif amaçlı geliştirilmiş modeli SR-72’nin 6 Mach (7,400 km/saat) maksimum hız özelliğiyle ne zaman ortaya çıkacağı. 2020’de tanıtımının yapılması veya projenin hangi aşamada olduğunun paylaşılması bekleniyor.

Saldırı ve keşif uçağı olarak tasarlanan SR-72 Blackbird, jet ve roketi birleştiren yeni bir teknolojiyle, birleşik tahrik ve itme sistemiyle hipersonik uçuşlar yapması bekleniyor. Diğer bir ifadeyle uçağa güç verecek yeni teknolojiler üzerinde çalışılıyor. Uçağın ilk test uçuşunu 2023’te yaptıktan sonra 2030 gibi görev uçuşlarına başlayacağı tahmin ediliyor. Dolayısıyla ‘dünyanın en hızlı uçağı’ olabilmesi için epeyce bir süre var. 

Ancak SR-72 modeli en gelişmiş hipersonik teknolojiyi içeren bir stratejik saldırı ve keşif uçağı olarak bir kıtadaki herhangi bir yeri, hedefi bir saatten daha kısa sürede vurması amaçlanıyor. Bunun içinde uçağın yüksek hızıyla, korumalı hava sahalarına girmesi, bu tarz engelleri aşması hedefleniyor.

Füzeleri Yakalayacak Uçak

Büyük ihtimalle “Skunk Works” ekibinin yenilikçi ve üstün teknolojik özellikler taşıyan bir uçağıyla yakından tanışacağız. Bu defa Blackbird 2 olarak anılmaya başlanan SR-72 merak edilen üstün  ve eşsiz özellikleriyle gökyüzünde olacak. Radara yakalanma veya düşük iz bırakma gibi görev tanımlarından ötede füzeleri yakalama, füzelerle mücadele etme özelliklerinin olacağından bahsediliyor. Böyle bir görev için ilk akla gelen de hız oluyor. Bu sebeple de gökyüzündeki tüm uçakların en hızlısı olacağından bahsediliyor.

Yaklaşık 5.400 km menzili olana SR-71 Blackbird, üretildikten emekli edildiği 1999 yılına kadar dünyanın her dönem en hızlı uçağı oldu. Onun emekli edilmesiyle yerini SR-72’nin alacağı ve böyle bir proje üzerinde çalışıldığı gündeme geldi. İlk duyurusu da 2013 yılında yapıldı. “Skunk Works” bölümünde tasarlanan ve Lockheed tarafından da “oyun değiştirici” olarak lanse edilen savaş uçağı, insanlı ve insansız uçabilme özelliğine göre geliştiriliyor.

Bakalım bu proje nasıl gelişecek? ABD böyle bir ürün için tedariğe çıktığında ihaleyi kim, hangi açıdan üstünlüğüyle kazanacak? Böyle bir uçaktan kaç adet üretilecek? Soğuk Savaş yılları geride kaldı, ancak farklı bir yüzyıl yaşıyoruz. Bu tarz projelere karşı rakip ülkeler; Rusya, Çin, Avrupa Birliği ve diğerleri ABD’nin böyle bir uçağına nasıl cevap verecek? Merak edilmez mi? Ben merak ediyorum.